Błękitny Meczet. Bezcenny skarb sułtana Ahmeda I
Wzniesiony na początku XVII wieku Błękitny Meczet to jeden z najwspanialszych przykładów tzw. “okresu klasycznego” w sztuce islamskiej. Choć meczet Sułtana Ahmeda, bo tak formalnie nazywa się ten budynek, do dziś pełni funkcję świątyni, to jest też jedną z najważniejszych i najpiękniejszych atrakcji turystycznych Istambułu!
Kilka ciekawostek o Błękitnym Meczecie:
Jak każda legendarna budowla, również Błękitny Meczet może pochwalić się niesamowitą historią. Zebraliśmy dla Was kilka ciekawostek o słynnej świątyni.
- Budowa Błękitnego Meczetu rozpoczęła się w 1609 roku, na zlecenie sułtana Ahmeda I. Władca miał wtedy zaledwie 19 lat i silne postanowienie, by ofiarować miastu budowlę przewyższającą urodą słynną Świątynię Mądrości Bożej. Czy mu się to udało? Każdy musi ocenić to sam!
- Legenda mówi, że sułtan kazał wznieść meczet, aby zadośćuczynić swoim grzechom. Chciał ubłagać Allaha, by przebaczył mu złe prowadzenie się w młodości (przypominamy, że miał zaledwie 19 lat ;)). Ponoć sułtan osobiście pracował przy budowie, aż do utraty sił. I rzeczywiście władca zmarł młodo, w wieku 28 lat, krótko po zakończeniu budowy świątyni w 1616 roku. Jego imię nosi dziś nie tylko meczet, ale też cała otaczająca go dzielnica Sultanahmet.
Zobacz też:
- Swoją zwyczajową nazwę Błękitny Meczet zawdzięcza 21 tysiącom błękitnych (a właściwie błękitno-zielonych), fajansowych płytek z İzniku o charakterystycznych dla sztuki islamskiej motywach roślinnych. Anatolijscy rzemieślnicy słynęli z wysokiej jakości ceramiki, a sułtan zapewnił świątyni monopol na całą produkcję manufaktur z İzniku.
- Błękitny Meczet ma aż sześć minaretów, po jednym w każdym rogu świątyni i dodatkowe dwa w rogach jednego z dziedzińców. Odróżnia go to od pobliskiej świątyni Hagia Sofia, która ma ich zaledwie cztery. Ponoć ilość minaretów doprowadziła do szału duchownych z Mekki, gdyż dotychczas jedynie meczet Al-Haram mógł się poszczycić aż sześcioma wieżyczkami!
- Kolejna legenda mówi, że ilość minaretów to wynik nieporozumienia między sułtanem a architektem. Sułtan chciał, aby wieże modlitewne były złote, co określa się tureckim słowem altın, zaś architekt uznał, że władca miał na myśli słowo altı, oznaczające liczbę sześć.
- Wnętrze Błękitnego Meczetu oświetla światło wpadające przez 260 okien, które oryginalnie miały kolorowe szyby. Niestety witraże nie zachowały się one do dzisiaj, ale pełne światła wnętrze i tak robi wrażenie!
Wspaniałości tego wnętrza nie da się opisać słowami, trzeba je zobaczyć na własne oczy! Dlatego zapraszamy Was serdecznie na nasze city breaki w Istambule 🙂