Jak wyrobić ETA do Wielkiej Brytanii? Instrukcja krok po kroku
Począwszy od 2 kwietnia 2025 wszyscy obywatele Unii Europejskiej podróżujący do Wielkiej Brytanii będą zobowiązani do zarejestrowania się w systemie elektronicznej autoryzacji podróży (Electronic Travel Authorisation – ETA). Ponieważ obowiązek wygenerowania pozwolenia na wjazd dotyczy również uczestników naszych city breaków, przygotowaliśmy dla Was małą ściągę, jak wypełnić formularz na aplikacji na telefonie oraz przez stronę www na komputerze. Oto instrukcja krok po kroku jak wyrobić ETA do Wielkiej Brytanii.
ETA do Wielkiej Brytanii – ważne informacje
Mimo, że Polacy są objęci ruchem bezwizowym, aby wjechać do Wielkiej Brytanii będą musieli wyrobić autoryzację ETA. ETA będzie obowiązywała wszystkich podróżujących turystycznie, w celu odwiedzin lub w celu tranzytu do innego państwa, nawet bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska. Z obowiązku wyrobienia ETA będą zwolnione osoby z pozwoleniem na stały lub czasowy pobyt.
- Autoryzacja ETA będzie wymagana od obywateli Polski od 2 kwietnia 2025 r. System do wyrabiania autoryzacji został uruchomiony 5 marca 2025.
- Opłata za wydanie ETA wyniesie 10 GBP/os do 8 kwietnia włącznie. Po tym terminie zostanie podniesiona do 16 GBP/os.
- ETA upoważnia do wielokrotnego wjazdu do Wielkiej Brytanii przez okres 2 lat od wydania ETA, ale nie dłużej, niż do końca ważności paszportu. ETA wygenerowane przed 2 kwietnia 2025 są ważne od 2.04.25. ETA wykupione później będą ważne przez 2 lata od daty wykupienia. Nie ma możliwości wyboru daty, od której będzie ważna ETA! Czyli jeśli wyjeżdżasz np. 20.05.25, a ETA wykupisz 3.04.25 to ważność ETA rozpocznie się w kwietniu, po akceptacji wniosku ETA.
- ETA będzie powiązana z konkretnym paszportem, dlatego w przypadku jego utraty lub wymiany konieczne będzie wystąpienie o nową ETA!
- ETA należy wypełnić osobiście ze względu na konieczność podania dużej ilości wrażliwych danych oraz wgrania zdjęcia potwierdzającego tożsamość. Również w przypadku osób nieletnich jest konieczność wyrobienia ETA. Dzieci do 9 roku życia są zwolnione z obowiązku wgrania zdjęcia potwierdzającego tożsamość, ale należy wypełnić dla nich wniosek.
- Choć potwierdzenie ETA powinno przyjść w przeciągu godziny, bezpieczniej będzie wypełnić formularz przynajmniej na 3 dni robocze przed planowaną datą podróży!
- ETA jest dokumentem wydanym w formie elektronicznej – numer ETA zostanie powiązany automatycznie z paszportem.
- Niestety nie ma możliwości rejestracji po polsku – formularz jest dostępny jedynie w języku angielskim.
- Jeśli Twój paszport ma już parę lat, sugerujemy żeby wypełniać wniosek na telefonie lub urządzeniu z kamerką, żeby system miał lepszą możliwość wczytania aktualnego skanu twarzy.
ETA do Wielkiej Brytanii – instrukcja krok po kroku – strona www
Krok 1: Wejdź na stronę
Aby zarejestrować się jako turysta podróżujący do Wielkiej Brytanii, należy wejść na stronę przygotowaną przez rząd brytyjski. Niestety nie ma możliwości rejestracji po polsku – formularz jest dostępny jedynie w języku angielskim.
Konieczne jest wypełnienie wniosku za jednym razem – nie ma możliwości zapisania postępów i powrotu do wniosku po jakimś czasie. Jeśli przez 20 minut nie będzie aktywności w aplikacji, usługa się wyłączy, a Twoje odpowiedzi zostaną usunięte i trzeba będzie zacząć od nowa.
Jak wygląda wypełnienie wniosku ETA krok po kroku?
- Przygotuj skan swojego paszportu, z którym będziesz podróżować do Wielkiej Brytanii.
- Jeśli w Twoim komputerze nie ma kamery, przygotuj zdjęcie (na jasnym tle, bez żadnych „rozpraszaczy” za Tobą) – nie może to być to samo zdjęcie co w paszporcie!
- Odpowiedz na kilka pytań.
- Zapłać za pozwolenie ETA.

Krok 2: Podaj maila i wpisz kod
W kolejnym kroku musisz podać maila. Wypełnij to pole poprawnie (na ten adres otrzymasz specjalny kod potwierdzający, który trzeba będzie wpisać w następnym kroku).

Sprawdź pocztę. Na podany adres mailowy otrzymasz wiadomość od UK Visas and Immigration Home Office zatytułowanego Your ETA security code. W treści maila znajdziesz 6-cyfrowy kod, który trzeba podać w formularzu. Kod jest ważny 10 minut i może być użyty tylko raz.
Uwaga! Jeśli nie widzisz maila, sprawdź folder ze spamem! Możesz też wysłać kod ponownie klikając resend code.
Krok 3: Wgraj zdjęcie paszportu
Teraz musisz wgrać skan strony z danymi w paszporcie, z którym będziesz podróżować do Wielkiej Brytanii. Musi to być skan / dobrej jakości zdjęcie Twojego fizycznego paszportu (nie jego elektronicznej wersji). Prawidłowo wykonany skan powinien być wyraźny (bez prześwietleń i rozmyć). Skan musi pokazywać wszystkie 4 rogi strony z danymi, zdjęcie, Twoje dane oraz strefę MRZ na dole strony. Poniżej znajdziesz wszystkie informacje. Jeśli Twój skan spełnia wymagania, kliknij continue.
Załaduj skan paszportu z pliku i kliknij Continue. Jeśli Twój skan jest prawidłowy, pokaże Ci się komunikat, że paszport spełnia wymagania i że musi być to dokument, z którym będziesz podróżować do Wielkiej Brytanii. Kliknij Continue.
System wczytał dane z Twojego dokumentu. Sprawdź, czy na pewno zrobił to dobrze! Nie przejmuj się jednak, jeśli brakuje myślników, apostrofów lub polskich znaków diakrytycznych. Jeśli coś trzeba poprawić, użyj opcji Change i wprowadź poprawne dane. Jeśli wszystko jest ok, kliknij Continue.
Krok 4: Zrób lub wgraj zdjęcie
Na tym etapie system prosi o zrobienie zdjęcia kamerką lub wgranie zdjęcia. Jeśli masz kamerkę, kliknij Continue i wykonaj zdjęcie (system pokieruje Cię, czy robisz to prawidłowo). Jeśli nie masz kamerki, kliknij na „skip this step”, by przejść do etapu wgrywania zdjęcia.

Uwaga! Zdjęcie musi mieć jasne tło, bez żadnych obiektów (półka, kwiatek, cień) w tle. Musi być wykonane w pionie, od frontu i obejmować twarz, ramiona i górną część klatki piersiowej. Nie może być to ta sama fotografia, którą masz w paszporcie! Dodatkowo zdjęcie musi być aktualne (nie starsze niż 3 miesiące), wykonane bez użycia filtrów, a sam plik musi mieć rozmiar co najmniej 600×750 pikseli i być zapisany w formacie .jpg lub .jpeg. Przykłady zdjęć poniżej.
Wgraj zdjęcie (w taki sam sposób jak skan paszportu). System powiadomi Cię, że zdjęcie spełnia wymogi. Musisz potwierdzić, że system ma użyć wybranego zdjęcia w aplikacji o ETA.
Krok 5: Odpowiedz na pytania
Teraz system do wystawiania ETA zada Ci kilka pytań m.in. o dane kontaktowe czy pracę. Na początku musisz podać dane kontaktowe – telefon jest opcjonalny, ale adres obowiązkowy. W naszej instrukcji podaliśmy dane naszego biura, ale oczywiście musisz podać adres zamieszkania (niekoniecznie zameldowania – wymagany jest „adres, pod którym przebywasz większość czasu”).
Następnie musisz odpowiedzieć na pytanie, czy masz inne obywatelstwo niż polskie (dotyczy to również przeszłych obywatelstw). Jeśli tak, musisz je uzupełnić. jeśli nie, zaznacz „No” i przejdź dalej, do pytania o pracę. System zapyta Cię, czy masz pracę, odpowiedź musisz wpisać w języku angielskim. Jeśli pracujesz na więcej niż jednym stanowisku, wpisz je wszystkie – masz aż 1000 znaków, więc na pewno się zmieścisz!
Kolejne pytania dotyczą Twojej ewentualnej kryminalnej przeszłości. System zapyta Cię czy kiedykolwiek skazano Cię prawomocnym wyrokiem (i tu system informuje, że nie musisz uwzględniać wyroków za czynności legalne w Wielkiej Brytanii, jak przynależność do związków zawodowych czy pozostawanie w związku jednopłciowym). Kolejne pytanie brzmi „czy kiedykolwiek byłeś/aś zaangażowany lub podejrzany o jedną z wymienionych rzeczy – zbrodnie wojenne, ludobójstwo lub zbrodnie przeciw ludzkości, terroryzm (wliczając w to wspierania lub przynależność do grup terrorystycznych), wspieranie grup ekstremistycznych oraz poglądów ekstremistycznych. Mamy nadzieję, że nic z tego Cię nie dotyczy 🙂
Na koniec system podsumuje Twoje odpowiedzi. Sprawdź, czy się zgadzają (jeśli nie, możesz je zmienić używając opcji change). Jeśli wszystko jest w porządku, przejdź dalej. Kolejny krok to deklaracja, w której potwierdzasz, że zgodnie z Twoją wiedzą wszystkie podane dane są zgodne z prawem. Zaświadczasz też, że masz świadomość, że podanie fałszywych informacji może skutkować odrzuceniem wniosku, wszczęciem postępowania karnego lub zakazem wjazdu na teren Wielkiej Brytanii. Jeśli wypełniasz wniosek w imieniu kogoś innego, upewnij się, że to dla niego zrozumiałe. Jeśli wszystko się zgadza, przejdź do płatności.
Krok 6: Zapłać za ETA
System zapyta Cię z jakiego kraju będziesz płacić za ETA. Wybierz Polskę (chyba, że chcesz skorzystać z karty z innego banku). Walutą przyporządkowaną do Polski jest euro – w tej walucie zostanie obciążony Twój rachunek. Kwota 10 GBP (a po 9 kwietnia 16 GBP) zostanie przeliczona na euro. Na tym etapie możesz jeszcze zmienić kraj (zmieniając tym samym walutę), ale nie ma możliwości zapłaty w PLN!
W systemie worldplay możesz zapłacić za pomocą GPay lub karty kredytowej. Najprawdopodobniej konieczne będzie potwierdzenie transakcji w Twoim banku (jak przy innych zakupach on-line). Po opłaceniu ETA pokaże się informacja, że wniosek został wysłany, a potwierdzenie otrzymasz na podany adres mailowy. Znajdziesz tu również informację, że przyznanie ETA może zająć do trzech dni roboczych, ale prawdopodobnie otrzymasz je wcześniej. Nasze potwierdzenia przyszły w ciągu kilku minut, ale to oczywiście nie znaczy, że zawsze tak będzie!
Na zakończenie otrzymasz maila potwierdzającego przyznanie ETA do Wielkiej Brytanii. W mailu będzie numer referencyjny oraz potwierdzenie daty ważności ETA. Potwierdzenia nie musisz drukować, ani zabierać ze sobą. Numer ETA zostanie powiązany z Twoim paszportem i normalnie możesz przekroczyć granicę. Jeśli zgubisz lub wymienisz paszport (nawet przed datą zakończenia ważności ETA), musisz złożyć nowy wniosek o przyznanie ETA.
Mamy nadzieję, że nasza instrukcja krok po kroku jak wyrobić ETA do Wielkiej Brytanii była pomocna!
ETA do Wielkiej Brytanii – instrukcja krok po kroku – aplikacja UK ETA
Krok 1: Pobierz aplikację
Jeśli chcesz wypełnić formularz na telefonie, skorzystaj z rządowej aplikacji UK ETA. Aplikację możesz pobrać w sklepie Play lub w appStore. Zwróć uwagę, by była to oficjalna aplikacja, a nie aplikacja jednego z pośredników wizowych. Możesz też pobrać aplikację z kodu QR dostępnego na stronie.
Uwaga! Aby wypełnić wniosek na telefonie musisz mieć włączone NFC! Jeśli Twój telefon ma starszy system Android, aplikacja może nie działać.
Konieczne jest wypełnienie wniosku za jednym razem – nie ma możliwości zapisania postępów i powrotu do wniosku po jakimś czasie. Jeśli przez 20 minut nie będzie aktywności w aplikacji, usługa się wyłączy, a Twoje odpowiedzi zostaną usunięte i trzeba będzie zacząć od nowa.
Jak wygląda wypełnienie wniosku ETA krok po kroku?
- Przygotuj paszport, z którym będziesz podróżować do Wielkiej Brytanii.
- Zeskanuj swoją twarz przy pomocy kamery w telefonie. Dzieci poniżej 9 roku życia nie będą proszone o skan twarzy.
- Odpowiedz na kilka pytań
- Zapłać za pozwolenie ETA.
Krok 2: Podaj maila i wpisz kod
W kolejnym kroku musisz podać maila. Wypełnij to pole poprawnie (na ten adres otrzymasz specjalny kod potwierdzający, który trzeba będzie wpisać w następnym kroku).
Sprawdź pocztę. Na podany adres mailowy otrzymasz wiadomość od UK Visas and Immigration Home Office zatytułowanego Your ETA security code. W treści maila znajdziesz 6-cyfrowy kod, który trzeba podać w formularzu. Kod jest ważny 10 minut i może być użyty tylko raz.
Uwaga! Jeśli nie widzisz maila, sprawdź folder ze spamem!
Krok 3: Zrób zdjęcie paszportu
Po wpisaniu kodu musisz jeszcze potwierdzić swój numer telefonu. Następny krok to zdjęcie paszportu, Pamiętaj o włączeniu NFC w telefonie (ale jeśli tego nie zrobisz, system Ci przypomni!)
Znajdź znak czipa w paszporcie biometrycznym (u góry w prawym rogu na stronie z danymi), a następnie zrób zdjęcie paszportu. Zdjęcie zostało wgrane – jego skan pojawi się na ekranie.
Jeśli NFC nie było włączone, system poprosi Cię o włączenie takiej funkcji w telefonie. Przyłóż telefon do czipa, aby system wczytał dane.
Krok 4: Zrób zdjęcie twarzy
Na tym etapie system prosi o zrobienie zdjęcia kamerką w telefonie.
Uwaga! Zdjęcie musi mieć jasne tło, bez żadnych obiektów (półka, kwiatek, cień) w tle. Musi być wykonane w pionie, od frontu i obejmować twarz, ramiona i górną część klatki piersiowej. Zdjęcie musi być wykonane bez użycia filtrów.
System pokieruje Cię, jak prawidłowo wykonać zdjęcie. Upewnij się, że masz otwarte oczy i patrzysz prosto w kamerę. Wyłącz lampę błyskową i ściągnij okulary, jeśli odbija się w nich światło. Możesz podjąć kilka prób – gdy zdjęcie zostanie zaakceptowane otrzymasz komunikat, że zdjęcie spełnia wymagania.
Krok 5: Odpowiedz na pytania
Teraz system do wystawiania ETA zada Ci kilka pytań m.in. o dane kontaktowe czy pracę. Na początku musisz podać dane kontaktowe – telefon jest opcjonalny, ale adres obowiązkowy. W naszej instrukcji podaliśmy dane naszego biura, ale oczywiście musisz podać adres zamieszkania (niekoniecznie zameldowania – wymagany jest „adres, pod którym przebywasz większość czasu”).
Kolejne pytania dotyczą Twojej ewentualnej kryminalnej przeszłości. System zapyta Cię czy kiedykolwiek skazano Cię prawomocnym wyrokiem (i tu system informuje, że nie musisz uwzględniać wyroków za czynności legalne w Wielkiej Brytanii, jak przynależność do związków zawodowych czy pozostawanie w związku jednopłciowym). Kolejne pytanie brzmi „czy kiedykolwiek byłeś/aś zaangażowany lub podejrzany o jedną z wymienionych rzeczy – zbrodnie wojenne, ludobójstwo lub zbrodnie przeciw ludzkości, terroryzm (wliczając w to wspierania lub przynależność do grup terrorystycznych), wspieranie grup ekstremistycznych oraz poglądów ekstremistycznych. Mamy nadzieję, że nic z tego Cię nie dotyczy 🙂
Na koniec system podsumuje Twoje odpowiedzi. Sprawdź, czy się zgadzają (jeśli nie, możesz je zmienić używając opcji change). Jeśli wszystko jest w porządku, przejdź dalej. Kolejny krok to deklaracja, w której potwierdzasz, że zgodnie z Twoją wiedzą wszystkie podane dane są zgodne z prawem. Zaświadczasz też, że masz świadomość, że podanie fałszywych informacji może skutkować odrzuceniem wniosku, wszczęciem postępowania karnego lub zakazem wjazdu na teren Wielkiej Brytanii. Jeśli wypełniasz wniosek w imieniu kogoś innego, upewnij się, że to dla niego zrozumiałe. Jeśli wszystko się zgadza, przejdź do płatności.
Krok 6: Zapłać za ETA
System zapyta Cię z jakiego kraju będziesz płacić za ETA. Wybierz Polskę (chyba, że chcesz skorzystać z karty z innego banku). Walutą przyporządkowaną do Polski jest euro – w tej walucie zostanie obciążony Twój rachunek. Kwota 10 GBP (a po 9 kwietnia 16 GBP) zostanie przeliczona na euro. Na tym etapie możesz jeszcze zmienić kraj (zmieniając tym samym walutę), ale nie ma możliwości zapłaty w PLN!
Na zakończenie otrzymasz maila potwierdzającego przyznanie ETA do Wielkiej Brytanii. W mailu będzie numer referencyjny oraz potwierdzenie daty ważności ETA. Potwierdzenia nie musisz drukować, ani zabierać ze sobą. Numer ETA zostanie powiązany z Twoim paszportem i normalnie możesz przekroczyć granicę. Jeśli zgubisz lub wymienisz paszport (nawet przed datą zakończenia ważności ETA), musisz złożyć nowy wniosek o przyznanie ETA.
Mamy nadzieję, że nasza instrukcja krok po kroku jak wyrobić ETA do Wielkiej Brytanii była pomocna!