Filmowa podróż po Europie (część 2)
Jak pisaliśmy w pierwszej części naszego zestawienia, wydaje się, że filmowe podróże po świecie to domena szpiegów i tajnych agentów. Jednak inne gatunki filmowe równie chętnie sięgają po pełne zabytków plenery, prowadząc swoich bohaterów przez zaułki wielkich miast i dając nam możliwość “zwiedzania na ekranie”. Rozwiązywanie tajemnic, ratowanie świata, czy po prostu romantyczne spotkanie dwojga ludzi – zobaczcie, które filmowe serie rozgrywają się w więcej niż jednym kraju! Zapraszamy na kolejną filmową podróż po Europie!
Romantyczny spacer po mieście
Trylogia Richarda Linklatera, mistrza opowieści o zwykłych ludziach, uznawana jest za jedną z najlepszych filmowych serii w historii kina. W pierwszej części, “Przed Wschodem Słońca” z 1995 roku, Julie Delpy i Ethan Hawke zabierają nas w romantyczny spacer po Wiedniu. Urocza Francuzka Celine i beztroski amerykański student Jesse spędzają czas na rozmowach o wszystkim i o niczym, a w tle widać największe zabytki austriackiej stolicy. Niespełna 10 lat później para spotyka się w Paryżu (“Przed Zachodem Słońca”) i po raz kolejny wybiera się na spacer ulicami miasta. Tym razem ich rozmowy są dojrzalsze i zabarwione życiowym doświadczeniem. Serię jak na razie kończy rozgrywająca się w Grecji “Przed Północą”, przedstawiająca losy bohaterów po upływie kolejnej dekady. Trio Linklater-Delpy-Hawke nie wyklucza jednak powrotu do historii o Celine i Jesse’em (a my bardzo na to czekamy!).
Być jak amerykański naukowiec
Robert Langdon, bohater powieściowej serii Dana Browna, to historyk, symbolista i profesor Uniwersytetu Harvarda, w filmowej adaptacji obdarzony sympatyczną twarzą Toma Hanksa. Wraz z kolejnymi zagadkami, które stawia przed nim los, Robert przemierza Europę. W “Aniołach i Demonach” szuka śladów tajemniczych Iluminatów, którzy za siedzibę obrali sobie Rzym, a cały film wygląda jak wizytówka Wiecznego Miasta, choć część scen wcale nie była kręcona w Rzymie. W “Kodzie da Vinci” tropi zagadkę Świętego Graala, zaczynając swą podróż pod piramidą w paryskim Luwrze, a kończąc pod Edynburgiem, niesamowitej Kaplicy Rosslyn. Z kolei w “Inferno” podąża śladami Dantego, przy okazji trafiając do Florencji, Wenecji i Stambułu. Musicie przyznać, że filmy o profesorze Langdonie stanowią doskonałą okazję do “zwiedzania na ekranie” 🙂
„Spider-Man” – europejskie wakacje Człowieka-Pająka
W “Spider-Man: Daleko od domu” Peter Parker wraz z przyjaciółmi udaje się na szkolną wycieczkę do Europy. Oczywiście w jego walizce ląduje kostium Człowieka-Pająka, który wkrótce zostanie użyty do walki z arcywrogami z uniwersum Marvela. I choć nasz młody superbohater musi ratować świat, to da się odczuć, że jest na wakacjach. Praga, Wenecja i Londyn wyglądają tu jak z folderów promocyjnych kolejnych europejskich destynacji, nastrój jest iście wycieczkowy, a my możemy poczuć się, jakbyśmy tam byli! To propozycja raczej dla młodszych widzów lub na rodzinne popołudnie przed telewizorem, ale luźny, wakacyjny klimat gwarantowany!
Zobacz też:
Maltańska przygoda w „Grze o Tron”
Na zakończenie kilka słów o “Grze o Tron”, serialu, który jeszcze do niedawna elektryzował widzów z całego globu i który znacząco wpłynął na turystykę w paru miejscach na świecie. Choć akcja rozgrywa się w czasach, które można porównać do europejskiego średniowiecza, to pod warstwą scenografii i efektów komputerowych da się rozpoznać m.in. znane europejskie miasta. Trzeba przyznać, że twórcy zabrali nas w prawdziwą filmową podróż nie tylko po Europie, ale po całym świecie. Skupmy się jednak na europejskich lokalizacjach!
W pierwszym sezonie ekipa “Gry o Tron” zawitała m.in. na lodowatą Islandię oraz na słoneczną Maltę. Pierwsze spotkanie rodziny Targaryenów z przywódcami Dothraków miało miejsce w Pałacu Verdala, zaś ślub Daenerys z Khalem Drogo odbył się na tle nieistniejącego już Błękitnego Okna. W serialu wystąpiła również dawna stolica wyspy Mdina (w roli Królewskiej Przystani i burdelu Lorda Baelisha), a także kilka maltańskich fortów.
Dubrownik w roli Królewskiej Przystani
Filmową stolicę Siedmiu Królestw, Królewską Przystań, przez większość sezonów odgrywał Dubrownik. W murach starego miasta nakręcono wiele znaczących scen, w tym słynny marsz wstydu królowej Cersei, Bitwę o Czarny Nurt oraz widowiskową destrukcję Septu Baelora. Położony na przedmieściach Dubrownika Fort Lovrijenac pozwolił wygenerować Czerwoną Twierdzę; położona w zatoce u wybrzeży miasta wyspa Lokrum stała się Wolnym Miastem Qarth, a w potężnej Wieży Minčeta stworzono Dom Nieumarłych.
W miarę kolejnych sezonów znaczącą serialową lokacją stała się Andaluzja. W Kordobie stworzono miasto Volantis, a oglądając sceny rozgrywające się na Długim Moście, z pewnością rozpoznacie Puente Romano. Jednak najważniejszą hiszpańską lokacją stała się Sewilla, w której kręcono sceny z Dorne – najpiękniejszego ze wszystkich Siedmiu Królestw. Dzięki bezprecedensowej zgodzie UNESCO (Alcazar znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa) Real Alcazar de Sevilla stał się domem Dorana Martella, a otaczające go ogrody – Wodnymi Ogrodami Dorne. Z kolei w sewilskich Królewskich Stoczniach wykreowano podziemia Królewskiej Przystani, w których spoczywały ogromne czaszki smoków.
W filmowe podróże zabierają nas również takie filmy jak “Eurotrip” – całkiem sympatyczna amerykańska komedia o nastolatkach podróżujących po Europie; francuska seria “Smak Życia” o studentach Erasmusa czy brytyjski serial “Księga Czarownic”, który wkrótce doczeka się drugiego, “londyńskiego” sezonu. Do tego dochodzi mnóstwo produkcji rozgrywających się w jednej lokacji, zatem na pewno nie będziecie się nudzić, czekając na otwarcie granic 🙂
A może to Wy zabierzecie nas na filmową podróż po Europie? Czekamy na Wasze komentarze i propozycje!