Najbardziej imponujące pałace królewskie w Europie. Nasze TOP10
Choć ogromny, liczący często dziesiątki komnat pałac, raczej nie mieści się w koncepcji “domu marzeń” dla większości ludzi, to dla wybranych jest właśnie rodzinnym domem. Przez wieki kolejne dynastie budowały imponujące pałace, by onieśmielić swoich wrogów i oczarować przyjaciół, a nade wszystko – by podkreślić status rodziny. W królewskich komnatach toczyło się codzienne dworskie życie, pełne intryg, plotek i miłostek. W reprezentacyjnych salach zawierano sojusze i podejmowano decyzje o wojnach, które zmieniały bieg historii. Dziś, jako turyści, możemy za zachwytem podziwiać bogato zdobione wnętrza, piękne ogrody i dzieła najlepszych architektów swojej epoki. Oto najbardziej imponujące pałace królewskie na świecie!
10. Pałac Fontainebleau – królewska rezydencja
Zaledwie 55 kilometrów na południe od Paryża znajduje się Pałac Fontainebleau, wpisany na listę UNESCO. Jego historia sięga już XII wieku, gdy na tych terenach znajdował się dość niepozorny myśliwski dworek, który przez kolejne stulecia rozbudowywano jako budowlę obronną. Jednak dopiero w XVI wieku, za czasów panowania Franciszka I, gotycka twierdza przeszła gruntowną przebudowę, by zamienić się w pałac godny królów potężnej Francji. W pracach i konsultacjach brali udział m.in. Leonardo da Vinci i Benvenuto Cellini. Mieszanka renesansu i wpływów klasycznych idealnie oddaje zmieniające się gusta na francuskim dworze. Pałac był też świadkiem wielu wydarzeń związanych z monarchią. To tutaj Napoleon pożegnał się ze swoją wierną armią przed wygnaniem na Elbę, to tutaj odbywały się królewskie chrzty i wesela.
Ikoniczna klatka schodowa w kształcie końskiej podkowy, Dziedziniec Honorowy czy Kaplica św. Trójcy to tylko kilka powodów, by odwiedzić Pałac w Fontainebleau. To też jedyny francuski pałac, w którym do dziś można zobaczyć oryginalną salę tronową. Do dziś zamek otoczony jest przez park i rozległy las (tzw. Puszczę Bière), w którym niegdyś organizowano polowania. Pałac dał też nazwę tzw. “Szkole Fontainebleau” zrzeszającej artystów epoki manieryzmu.
9. Pałac Pena w Sintrze – kolorowy i eklektyczny
Sintra to urocze miasteczko położone wśród zielonych wzgórz Portugalii, niedaleko wybrzeża Atlantyku. Tutaj, położony na szczycie skalistego wzgórza znajduje się Pałac Pena – romantyczna budowla sprawiająca wrażenie wyrwanej ze stron baśni. To eklektyczne arcydzieło, stanowiące niesłychane połączenie kolorów i stylów, to stosunkowo nowa budowla. Pojawiło się tutaj w XIX wieku, a zbudowano je na ruinach klasztoru, który poważnie ucierpiał w wielkim trzęsieniu ziemi w 1755. To to samo trzęsienie, które niemal doszczętnie zniszczyło Lizbonę. Żywe odcienie żółci, błękitu i czerwieni ostro kontrastują z otaczającą pałac bujną zielenią.
Król Ferdynand II chciał, by Pałac Pena stał się letnią rezydencją portugalskiej rodziny królewskiej. Nie szczędził zatem wydatków na budowę. Zatrudnił najlepszych architektów i dekoratorów, którzy mieli urzeczywistnić jego wizję romantycznego, eklektycznego pałacu w górach. I rzeczywiście – w Pałacu Pena dostrzeżecie elementy gotyckie i detale inspirowane sztuką islamską. Widać również wpływy renesansowe oraz charakterystyczny dla Portugalii styl manueliński. Całość jednak w harmonijny sposób odzwierciedla wizję władcy. Pałac Pena to też jeden z siedmiu cudów Portugalii i jedno z miejsc Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto też wiedzieć, że kolorowa rezydencja letnia ma swoich wielbicieli, ale też zagorzałych krytyków!
8. Pałac Drottningholm w Sztokholmie – Pałac Królowych
Wędrówka przez najbardziej imponujące pałace królewskie Europy prowadzi nas dalej na północ – do Sztokholmu, gdzie na malowniczej wyspie Lovön na jeziorze Mälaren, stoi Pałac Drottningholm – duma szwedzkiej monarchii. Sama jego nazwa oznacza Wyspę Królowych i jak pokazuje historia królewskiej rezydencji – za jego kształt były odpowiedzialne głównie panie. Historia pałacu sięga XVI wieku. Pierwsza rezydencja została zbudowana w 1580 roku w hołdzie dla królowej Katarzyny Jagiellonki, jednak w 1661 roku strawił ją pożar. Jeszcze tego samego roku, Hedwiga Eleonora – wdowa po królu Karolu Gustawie X ufundowała nowy pałac, położony w tym samym miejscu.
Pałac w doskonały sposób oddaje gusta europejskiej arystokracji tamtej epoki, łącząc barok i rokoko z formami neoklasycystycznymi. Główny budynek pałacu to barokowe arcydzieło z imponującą, symetryczną fasadą i bogato zdobionymi wnętrzami. Wnętrza zdobią wspaniałe gobeliny, obrazy i perfekcyjnie wykonane sztukaterie. Ciekawostkę stanowi przepiękna królewska biblioteka, w której królowa Lovisa Ulrika pracowała z Linneuszem, tworząc zielniki. Uzupełnieniem dla barokowego pałacu są królewskie ogrody – wspaniały formalny ogród w stylu francuskim i przepiękny ogród angielski.
W 1991 roku Pałac Drottningholm został wpisany na listę UNESCO jako jeden z pierwszych obiektów w Szwecji. Ciekawostką jest też fakt, że choć większość komnat udostępniona jest zwiedzającym, to nadal mieszka tutaj szwedzka rodzina królewska.
A o tym jak przyjemny jest rejs przez Jezioro Mälaren i jak piękny jest Pałac Królowych, przekonacie się podczas naszych City Breaków w Sztokholmie!
7. Pałac Schönbrunn w Wiedniu – rokokowe arcydzieło
Na przedmieściach historycznego Wiednia, w otoczeniu rozległych ogrodów, znajduje się Pałac Schönbrunn – świadectwo potęgi dynastii Habsburgów. Jego nazwa, “Schloss Schönbrunn”, dosłownie oznacza “piękny pałac”. Jego historia sięga 1569 roku, kiedy to cesarz Maksymilian II zakupił posiadłość w dolinie rzeki Wien. Polowano tu na dziki i jelenie, więc zaledwie rok później stanął tu dworek myśliwski. Rezydencję rozbudował cesarz Maciej w 1612 roku i to on nadał tym terenom dzisiejszą nazwę. Niestety w 1638 roku, w czasie oblężenia tureckiego, cały kompleks uległ zniszczeniu. Plany odbudowały zakładały, że nowy pałac przyćmi Wersal!
Za dzisiejszy kształt Pałac Schönbrunn odpowiedzialna jest cesarzowa Maria Teresa, która w XVIII wieku wybrała go na swoją letnią rezydencję. Oczywiście, by siedziba spełniała dworskie wymagania, musiała przejść znaczącą rozbudowę. Dziś Schönbrunn to kolejne barokowe arcydzieło w Europie!
Z 1400 pałacowych pokoi, jedynie 45 jest otwarte dla turystów. Wszystkie utrzymane są w stylu rokoko, ale to Pokój Milionowy robi największe wrażenie. Ściany z okładziną z różanego drewna, piękne miniatury z Indii i Persji sprawiają, że jest to jedno z najcenniejszych na świecie rokokowych wnętrz. Pałac otaczają przepiękne ogrody, których najbardziej charakterystycznym punktem jest Glorietta.
Ale Schönbrunn to nie tylko architektura, ale też historia. To tu urodził się i mieszkał Franciszek Józef I, tu tańczyła cesarzowa Sisi, a mały Mozart grał jeden z pierwszych koncertów. W Błękitnym Salonie Chińskim zakończyła się historia austriackiej monarchii. Tu też odbył się Kongres Wiedeński. Dziś to najpopularniejsza atrakcja turystyczna Austrii i oczywiście bezcenny zabytek z listy UNESCO.
6. Pałac Królewski w Madrycie – największy pałac w Europie
Zbudowany z błyszczącego białego kamienia, barokowy Pałac Królewski w Madrycie jest dowodem na bogactwo i architektoniczny geniusz Hiszpanów. Zbudowany został w XVIII wieku, w miejscu gdzie wcześniej stał używany przez Habsburgów Alkazar. Przez dekady pałac był świadkiem licznych królewskich uroczystości, hucznych obchodów i ważnych wydarzeń historycznych.
Pałac Królewski w Madrycie położony na brzegu rzeki Manzanares, zajmuje 135 tysięcy m2. Jego wnętrza kryją ponad 2800 pokoi, co czyni go największym z europejskich pałaców. Co ciekawe, madrycka rezydencja Filipa V Burbona była wzorowana na francuskim Luwrze. Pierwotny projekt był jednak dla Hiszpanów zbyt kosztowny, dlatego zmniejszono go do 25% początkowego założenia.
Jedną z najcenniejszych kolekcji, którą można zobaczyć w pałacu, jest zawartość królewskiej zbrojowni. To jedna z najważniejszych kolekcji zbroi i broni na świecie. W jej skład wchodzą m.in zbroje Karola V i Filipa II oraz niezliczone elementy uzbrojenia, wykonane przez najlepszych płatnerzy i rusznikarzy w Europie. Ogromne wrażenie robi również bogato zdobiona Sala Tronowa, gdzie kolejni władcy Hiszpanii przyjmowali możnych gości. Warto zobaczyć również pokryty freskami barokowy Salon Gasparini. Choć oficjalnie pałac jest siedzibą monarchii, od dłuższego czasu rodzina królewska mieszka w Pałacu Zarzuela na przedmieściach Madrytu.
Jeśli wybierzecie się z nami na City Break do Madrytu, z pewnością będzie okazja by podziwiać imponujące wnętrza Pałacu Królewskiego!
Zobacz też:
5. Reggia di Caserta – rezydencja Burbonów
Nasza podróż przez najbardziej imponujące pałace królewskie w Europie prowadzi nas ponownie do Włoch, gdzie niedaleko od Neapolu, leży Reggia di Caserta – Królewski Pałac w Casercie. To żywy dowód politycznych ambicji i artystycznego geniuszu dynastii Burbonów. Ufundowany w 1752 roku przez Karola III Burbona miał stanowić wizytówkę dynastii, jako nowy ośrodek administracyjny nieco podupadającego wówczas królestwa Neapolu. W założeniu Casterta miała przewyższyć Wersal, zarówno pod względem rozmiaru, jak i rozmachu. I rzeczywiście – pałac to olśniewające barokowe arcydzieło o 1200 komnatach i 1742 oknach! Jego przepych uderzająco kontrastuje z pobliskim miasteczkiem.
Ogromne wrażenie robią m.in. monumentalna klatka schodowa, sala tronowa, kaplica, biblioteka czy bogato zdobione apartamenty królewskie. Co ciekawe, pałacowe wnętrza niejednokrotnie służyły jako plan filmowy. Fani “Gwiezdnych Wojen” dopatrzą się tu sali tronowej królowej Amidali. Z kolei w “Mission Impossible” i w “Aniołach i Demonach” Caserta “zagrała” Watykan.
Niemal tak imponujące jak pałac są ogrody w Casercie. Rozległy park, położony częściowo na skarpie, sprawia wrażenie nieskończonego. Na 120 hektarach rozmieszczono liczne fontanny, park w stylu angielskim i włoski ogród.
W 1996 roku Pałac w Casercie dołączył do światowego dziedzictwa UNESCO. W sezonie zimowym, gdy Zatoka Neapolitańska jest mniej życzliwa dla pływających po niej statków, na 5-dniowych City Breakach w Neapolu zamiast na Capri zapraszamy Was właśnie do Caserty.
4. Pałac Buckingham w Londynie – symbol brytyjskiej monarchii
W samym sercu tętniącego życiem Londynu, stoi imponujący Pałac Buckingham – niekwestionowany symbol brytyjskiej stolicy. To nie tylko dom rodzinny członków rodziny królewskiej, ale też siedziba administracyjna brytyjskiej monarchii. Pierwotnie znany jako Buckingham House, budynek został nabyty w 1761 roku przez króla Jerzego III w prezencie dla jego żony Charlotty (i tu pozdrawiamy fanów Bridgertonów!). Miał to być przytulny dom rodzinny, położony niedaleko pałacu św. Jakuba, gdzie urzędował dwór.
To królowa Wiktoria po raz pierwszy uznała Pałac Buckingham za oficjalną rezydencją królewską w 1837 roku. To za jej rządów Pałac został rozbudowany i zyskał ikoniczną wschodnią fasadę ze słynnym balkonem, na którym pojawia się rodzina królewska.
Jako jedyny z naszej listy, Pałac Buckingham nie znajduje się na liście UNESCO, co jednak nie umniejsza jego randze. Pałac Buckingham jest uważany za największą zamieszkałą rezydencję królewską w Europie. Jego wnętrza można zwiedzać tylko w miesiącach letnich, w czasie gdy rodzina królewska przebywa w Szkocji. W pozostałych miesiącach to miejsce pracy – tu podejmuje się gości, wydaje uroczystości i podejmuje historyczne decyzje.
Ważnym elementem związanym z Pałacem jest królewski sztandar – gdy monarcha przebywa “w domu” sztandar dumnie powiewa na pełnej wysokości masztu. Gdy opuszcza pałac, sztandar jest zdejmowany.
Od kwietnia do października o 11:30 pod Pałacem codziennie odbywa się uroczysta zmiana warty (w pozostałe miesiące co drugi dzień). Pod pałacowym ogrodzeniem, w ważnych dla miasta momentach zbierają się ludzie – tak jak w dniu śmierci księżnej Diany.
3. Pałac Topkapi w Stambule – nad cieśniną Bosfor
Położony w europejskiej części Stambułu, Pałac Topkapi był siedzibą sułtanów przez niemal 400 lat. Jego budowę rozpoczęto w 1453 roku, z inicjatywy Mehmeda II – zdobywcy Konstantynopola. Lokalizację wybrano nieprzypadkowo – położenie nad cieśniną Bosfor dawało kontrolę nad wodami imperium, a co za tym idzie – nad przepływem towarów, ludzi i wojsk. Sam pałac miał olśniewać i z całą pewnością efekt został osiągnięty! Cały kompleks zajmujący 400 tysięcy m2, obejmuje rezydencje, dziedzińce, łaźnie i pomieszczenia królewskiego haremu. To harmonijne połączenie architektury w stylach ottomańskim, perskim i islamskim, charakteryzuje się pieczołowicie wykonanymi zdobieniami i bogactwem kolorów. Ukryta za Bramą Imperialną fascynująca rezydencja królewska jest najlepszym dowodem na potęgę ottomańskich władców.
Ale Pałac Topkapi to nie tylko rezydencja królewska, ale też jedno z najświętszych miejsc Islamu. W Sali Tronowej przechowywane są relikwie Mahometa, m.in. płaszcz proroka, jego miecze i łuk. W pałacowym skarbcu zobaczycie też wysadzany szmaragdami sztylet oraz Diament Łyżkarza – jeden z największych diamentów świata.
Od 1985 roku Pałac Topkapi znajduje się na liście UNESCO. Jest też jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków w Stambule.
2. Pałace Nasrydów w Alhambrze – arcydzieło sztuki islamskiej
W słonecznej Andaluzji, wśród falujących wzgórz Grenady, dumnie wznosi się Alhambra. Twierdza jest świadectwem bogatej historii regionu, gdzie rządy europejskich monarchii przeplatały się z okresami panowania emirów z dynastii Nasrydów. Wpisany na listę UNESCO arabski zabytek w Hiszpanii, składa się z kilku części – Alcazaby, czyli twierdzy, królewskich pałaców, letniej rezydencji Generalife i przepięknych ogrodów.
Wzniesienie twierdzy na wzgórzu Sabika podyktowane było względami praktycznymi. Muhammad I obawiał się odwetu ze strony chrześcijan i potrzebował dobrego punktu obronnego. Gdy twierdza została ukończona, budowniczowie skupili się na części reprezentacyjnej. Powstały pałace jakich świat dotąd nie widział. Nie ma tu złota, ale misternie zdobione drewno, kamień i azulejos olśniewają do dzisiaj! Przez kolejne 150 lat Alhambra była rozbudowywana, zyskując letnią rezydencję, Pałac Witraży, Pałac Lwów i dające chłód ogrody, zaprojektowane tak, by stanowić odzwierciedlenie raju na ziemi.
Gdy przyszło do poddania twierdzy, w 1492 roku (ciekawostka – świadkiem tego zdarzenia był Krzysztof Kolumb), Królowie Katoliccy docenili kunszt arabskich budowniczych. Niestety przez kolejne stulecia twierdza popadła w ruinę. Przełom nastąpił w 1829 roku, za sprawą… amerykańskiego pisarza. Washington Irving, autor “Opowieści z Grenady” sprawił, że do miasta zaczęli napływać turyści. Wkrótce rząd zdecydował się zadbać o arabską spuściznę, dzięki czemu dziś możemy podziwiać imponujące Pałace Nasrydów z przepięknym Dziedzińcem Lwów i oszałamiającą Salą Ambasadorów!
Słowo “Alhambra” pochodzi z arabskiego i oznacza “Czerwoną Fortecę”, co nawiązuje do lokalnej czerwonawej gliny, z której wzniesiono ściany. Każdy kto widział tą XIII-wieczną twierdzę o zachodzie słońca, zrozumie znaczenie tej nazwy. Całość uzupełnia bajeczna panorama Sierra Nevada.
Zobacz też:
1. Wersal pod Paryżem – “Pałac Słońca”
Jeśli chodzi o najbardziej imponujące pałace w Europie, na pierwszym miejscu po prostu musiał znaleźć się Pałac w Wersalu! To najbardziej rozpoznawalny kompleks pałacowy na świecie – prawdziwa ikona monarchii absolutnej i nieskończonej królewskiej władzy. To też, jak na pewno zauważyliście, inspiracja dla całych pokoleń ambitnych władców, chcących podkreślić status swojej dynastii.
Znajdujący się pod Paryżem Wersal to ogromny kompleks budynków, ogrodów i fontann, mający świadczyć o niespotykanym bogactwie francuskiej monarchii. Początkowo niewielki dworek myśliwski, zbudowany przez Ludwika XIII, został przekształcony w oszałamiający pałac przed jego syna – Ludwika XIV. Wersal miał być wyjętym z baśni “Pałacem-Słońcem”, w którym władzę sprawowałby “Król-Słońce”. Oczywiście na budowę nie szczędzono wydatków, a Wersal szybko stał się symbolem dobrobytu i potęgi Francji.
Fasada Pałacu Królewskiego, rozciągająca się na 610 metrów, to arcydzieło francuskiego baroku. Symetryczna, harmonijna, ozdobiona licznymi posągami, kolumnami i złoceniami, robi piorunujące wrażenie, odzwierciedlając porządek i absolutną kontrolę, którą Ludwik XIV chciał narzucić w swoim królestwie. Również za murami wersalskiego pałacu kryją się prawdziwe skarby sztuki i historii. Najbardziej znanym pomieszczeniem w pałacu jest z pewnością Galeria Zwierciadlana. Długą na ponad 70 metrów salę ozdobiono 357 lustrami, które odbijają światło wpadające przez okna po przeciwnej stronie. Oszałamiająca Galeria Zwierciadlana była miejscem, w którym rozgrywały się ważne dla dworcu wydarzenia i w którym przyjmowano zagraniczne delegacje.
Wersal to trzecia najchętniej odwiedzana atrakcja Francji – rocznie przybywa tu ok. 7 milionów turystów. Od 1979 roku cały kompleks znajduje się na liście UNESCO. Jeśli chcecie sami ocenić piękno pałacu w Wersalu, zapraszamy Was na jeden z naszych City Breaków w Paryżu!
Jak widzicie, niektóre imponujące pałace zwiedzicie lub zobaczycie podczas naszych katalogowych city breaków. O wycieczki do innych możecie pytać w Dziale Grupowym, który przygotuje dla Was ofertę pakietową lub grupową.