Kartka z kalendarza: Budynek Metropolis

with Brak komentarzy

Na naszej lipcowej kartce z kalendarza znajdziecie Edificio Metrópolis – słynny madrycki budynek, znajdujący się u zbiegu Gran Vía oraz Calle Alcalá. Dziś to najbardziej reprezentacyjne bulwary hiszpańskiej stolicy oraz centrum życia kulturalnego i rozrywkowego i obowiązkowy punkt na trasie każdego turysty. Mieszkańcy Madrytu mówią, że spacerując tymi ulicami, możecie przez chwilę poczuć się jak w Nowym Jorku z początku ubiegłego wieku. Zdecydowanie coś w tym jest!

Budynek Metropolis w Madrycie

Symbol Madrytu

Budynek Metropolis to kolejna, po niedźwiadku z Puerta del Sol, wizytówka Madrytu. Charakterystyczny narożny budynek został wzniesiony na początku XX wieku (dokładnie w latach 1907-1911) według projektu francuskich architektów Jules’a i Raymonda Février. Bracia wygrali konkurs rozpisany przez inwestora projektu – towarzystwo ubezpieczeniowe La Unión y el Fénix. Aby wznieść reprezentacyjny gmach, znany dziś jako Metropolis, trzeba było wyburzyć aż 5 kamienic w tym kwartale! Sam budynek nawiązuje stylistyką do antycznych budowli, a wieńczy go charakterystyczna kopula ze złotymi zdobieniami i figurą Wiktorii. Z kolei drugie piętro rotundy u zbiegu ulic, podtrzymują kolumny korynckie ozdobione rzeźbami reprezentującymi handel, rolnictwo, górnictwo i przemysł. 

Feniks i Wiktoria

Początkowo kopułę wieńczyła figura Feniksa i królewicza trojańskiego Ganimedesa, siedzącego na skrzydle mitycznego ptaka. Gdy w 1972 roku, budynek zyskał nowego właściciela, Metrópolis Seguros, dawny właściciel zabrał rzeźbę kojarzącą się silnie z jego firmą – dziś można ją podziwiać w ogrodach przy Paseo de la Castellana nr 33. Na szczycie budynku stanęła zaś figura rzymskiej bogini zwycięstwa, Wiktorii

Nową kartkę z kalendarza możecie pobrać tutaj, a Edificio Metrópolis możecie zobaczyć na kamerce z miasta. Najpiękniej jednak wygląda na żywo, zwłaszcza wieczorem. Zapraszamy Was zatem serdecznie na nasze city breaki oraz pakiety w Madrycie 🙂 

Kartka z kalendarza - Budynek Metropolis w Madrycie
„Podróże to jedna z rzeczy, na które wydajemy pieniądze, a mimo to stajemy się bogatsi!”

close

Hej, zostań z nami na dłużej!

Obserwuj Matimpex Travel:

Cześć! Jesteśmy Matimpex Travel :) Od wielu lat specjalizujemy się w organizacji city breaków. Blog City Love to nasz nowy projekt, dzięki któremu chcemy opowiadać Wam o naszych podróżach i miejscach, które warto odwiedzić. Oczywiście uwielbiamy weekendowe wypady, ale nie tylko!

Ostatnie wpisy

Zostaw Komentarz