Kartka z kalendarza: Łuk Triumfalny w Paryżu

Kartka z kalendarza: Łuk Triumfalny w Paryżu

Witajcie w Nowym Roku 2022! Oby był pełen najpiękniejszych chwil i wspaniałych podróży! Ale zanim życzenia się spełnią, my startujemy z nowym (trzecim już!) kalendarzem na pulpit. W tym miesiącu na tapecie ląduje Łuk Triumfalny w Paryżu – jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków francuskiej stolicy. Tradycyjnie, oprócz kalendarza na pulpit, czekają na Was ciekawostki o miejscu ze zdjęcia. Zapraszamy do lektury!

Łuk Triumfalny w Paryżu zawinięty w folię
Instalacja artystyczna autorstwa Christo – jesień 2021 roku (fot. Pixabay)

Ku chwale Napoleona

Zgodnie z definicją łuk triumfalny to monumentalna, wolnostojąca brama, którą wznosi się dla uczczenia zwycięstw, przede wszystkim militarnych – i nie inaczej było w Paryżu! Budowę łuku, który miał upamiętnić zwycięstwa Napoleona Bonaparte (przede wszystkim to pod Austerlitz), rozpoczęto w 1806 roku na zlecenie cesarza. Budowla miała być też pomnikiem żołnierzy poległych w czasie rewolucji francuskiej oraz w wojnach napoleońskich.

Ukończony po 30 latach L’Arc de Triomphe w piękny sposób zamknął perspektywę słynnych Pól Elizejskich. Został wykonany z białego marmuru w stylu empire, a jego ściany zdobią liczne reliefy oraz nazwiska poległych. 

Dziś Łuk Triumfalny stanowi jeden z elementów na tzw. “historycznej osi Paryża”, która zaczyna się na dziedzińcu Luwru, przy La Pyramide, a kończy przy Grande Arche w dzielnicy La Défense. 

Łuk Triumfalny w Paryżu - Historyczna Oś Miasta
Łuk Triumfalny pięknie wieńczy perspektywę Pól Elizejskich

Łuk Triumfalny w Paryżu – ciekawostki

Zebraliśmy dla Was kilka ciekawostek o słynnym łuku:

 • Łuk Triumfalny znajduje się w Paryżu na Placu Charlesa de-Gaulle’a, zwanym dawniej Placem Gwiazdy (Place d’Etoile). Był wzorowany na starożytnym Łuku Konstantyna w Rzymie. Jednak jest dwukrotnie wyższy od swojego pierwowzoru – jego wymiary to 50 m wysokości, 45 m szerokości i 22 m głębokości. Z kolei “nasz” łuk był inspiracją dla powstania Grande Arche – Wielkiego Łuku Pojednania znajdującego się w nowoczesnej dzielnicy La Défense. Łuk wzorowany na tym paryskim, znajduje się również w… Pjongjangu – stolicy Korei Północnej. 
 • Budowę łuku zakończono już za panowania Ludwika Filipa I. Na szczycie Łuku miał stanąć pomnik Napoleona Bonaparte, jednak zrezygnowano z tego pomysłu po upadku cesarza. 
 • Tradycja mówi, że orszak zwycięskiego dowódcy powinien przejechać przez miasto, kończąc swój triumf przejazdem pod bramą. Co ciekawe – w 1840 roku pod Łukiem przejechał… orszak pogrzebowy Napoleona. Z kolei w 1885 roku pod łukiem wystawiono na widok publiczny trumnę Victora Hugo. 
Grand Arche w dzielnicy La Defense
Nowoczesny Grande Arche zainspirowany napoleońskim Łukiem Triumfalnym.
 • Łuk Triumfalny w Paryżu to popularny… motyw filatelistyczny. Brama dość często pojawia się na francuskich znaczkach pocztowych. 
 • Na platformę widokową, znajdującą się na szczycie budowli, wiodą 284 stopnie
 • W miejscu, gdzie stoi Łuk Triumfalny, krzyżuje się aż 12 paryskich alei
 • W sierpniu 1919 roku francuski pilot Charles Godefroy dokonał niesamowitego wyczynu – przeleciał pod Łukiem Triumfalnym swoim dwupłatowcem.
 • Ostatni etap Tour de France wiedzie przez Pola Elizejskie, a meta słynnego wyścigu znajduje się właśnie pod Łukiem Triumfalnym. 
 • Jesienią 2021 roku Łuk Triumfalny w Paryżu został owinięty 24 tysiącami m2 folii propylenowej z recyklingu – był to projekt artysty Christo.
Tour de France - etap paryski
Etap paryski wyścigu Tour de France

Symbol patriotyczny

Łuk Triumfalny w Paryżu to także jeden z najważniejszych symboli patriotycznych we Francji! Został ozdobiony licznymi płaskorzeźbami, które mają przypominać o zwycięskich bitwach, ale też o poświeceniu dla Ojczyzny.

 • Do najważniejszych reliefów zdobiących bramę należą Wymarsz (zwany też Marsylianką), Opór, Triumf i Pokój. Przedstawiono je w formie alegorii, nawiązując do starożytnych form snucia opowieści. Z kolei płaskorzeźby umieszczone na zwieńczeniach łuku w formie dosłownej przedstawiają zwycięstwa Napoleona.
 • Z postacią Marsylianki – uskrzydlonej Wolności wiąże się ciekawa historia. Mianowicie, gdy w 1916 roku toczyła się bitwa o Verdun, z postaci Wolności odpadł miecz, który dzierżyła w dłoni. Władze Paryża momentalnie nakazały zasłonięcie pomnika, aby mieszkańcy nie pomyśleli, że to zły znak. 
Łuk Triumfalny w Paryżu - Relief z Marsylianką i alegoria Triumfu
Relief z Marsylianką i alegoria Triumfu (fot. Wikipedia)
 • W 1918 roku, w hołdzie bezimiennym obrońcom wolności, pod Łukiem Triumfalnym umieszczono Grób Nieznanego Żołnierza. Ma on wymiar symboliczny – upamiętnia 1,5 miliona żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej. I rzeczywiście złożono trumnę z ciałem jednego z francuskich wojskowych. Na jego grobie znajduje się płyta z inskrypcją „Tu spoczywa francuski żołnierz, poległ za Ojczyznę 1914-1918”. 
 • 11 listopada 1923 roku, o godz. 18:00 minister wojny André Maginot zapalił na Grobie Nieznanego Żołnierza “Płomień Pamięci”. Tradycja ta podtrzymywana jest do dzisiaj – codziennie o 18:30 rozpalany jest płomień ku chwale poległych.
Grób Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu
Grób Nieznanego Żołnierza i Płomień Pamięci (fot. Wikipedia)

„Klopsiki”, czyli polskie akcenty

Tropiciele poloniców i wielbiciele historii z pewnością będą zachwyceni polskimi napisami, które uważny obserwator dostrzeże wśród licznych zdobień. Co tu znajdziemy? 

 • Po pierwsze nazwy pięciu polskich (obecnie) miast, znanych z historii wojen napoleońskich. I tak na filarze wschodnim mamy Gdańsk (zapisany jako DANTZIG), Ostrołękę (OSTROLENKA), Pułtusk (zapisany bez polskich liter) oraz Lidzbark Warmiński (jednak tu szukać musimy HEILSBERGA). Z kolei na filarze zachodnim zobaczymy zdobyty przez Napoleona Wrocław (zapisany z niemiecka jako BRESLAW).
 • Również w spisie 660 dowódców dostrzeżemy aż 7 polskich nazwisk, choć zapisane są głównie w formie fonetycznej. Szukajcie zatem generała Chłopickiego (KLOPISKY, często odczytywany jako “klopsiki”) na filarze zachodnim. Po wschodniej stronie odnajdziecie bez trudu gen. Karola Otto Kniaziewicza i księcia marszałka Józefa Antoniego Poniatowskiego. Od południa szukajcie napisów DOMBROWSKY (gen. Jan Henryk Dąbrowski), ZAYONSCHECK (gen. Józef Zajączek), LASOWSKI (gen Józef Feliks Łazowski) oraz SULKOSKY (bryg. Józef Sułkowski).

Warto też wiedzieć, że w 1922 roku Józef Piłsudski nadał nieznanemu żołnierzowi francuskiemu, spoczywającemu pod Łukiem Triumfalnym Order Virtuti Militari V. klasy.

Łuk Triumfalny na Placu de Gaulle'a w Paryżu
Łuk Triumfalny na Placu de Gaulle’a w Paryżu (fot. Pixabay)

Kartka z kalendarza

Nową kartkę z kalendarza w dobrej rozdzielczości, możecie pobrać tutaj. A jeśli chcielibyście na własne oczy zobaczyć słynny Łuk Triumfalny, zapraszamy na nasze city breaki w Paryżu!

Łuk Triumfalny w Paryżu
Kartka z kalendarza na pulpit na styczeń 2022 – Łuk Triumfalny w Paryżu
close

Hej, zostań z nami na dłużej! Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowych postach raz w miesiącu!

Matimpex Travel

Cześć! Jesteśmy Matimpex Travel :) Od wielu lat specjalizujemy się w organizacji city breaków. Na blogu chcemy opowiadać Wam o naszych podróżach i miejscach, które warto odwiedzić. Oczywiście uwielbiamy weekendowe wypady, ale nie tylko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *