Kartka z kalendarza: Plaka

Kartka z kalendarza: Plaka

Rozciągająca się u stóp Akropolu Plaka to jedna z najbardziej znanych dzielnic w Atenach. Aby poczuć jej urok, najlepiej przyjść tu wieczorem. Na ogródkach, krzesełkach i schodach siedzą wtedy spragnieni greckich smaków ludzie, a z knajp i knajpeczek dochodzą niesamowite aromaty. W nocy na Place zaczynają się imprezy, które nierzadko trwają do rana. Klimat dzielnicy na pewno zapadnie Wam w pamięć na długo. A na naszej lipcowej kartce z kalendarza znalazło się zdjęcie właśnie z tętniącej życiem Plaki! Tradycyjnie mamy dla Was również kilka informacji o miejscu ze zdjęcia.

Wieczór na Place to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Aten
Plaka to liczne knajpki, sklepiki i urokliwe zakątki!

Plaka – u podnóża Akropolu

Historyczna Plaka to mieszanka wpływów zachodnich i tureckich. Pozostałością burzliwej historii są okazałe prawosławne kościoły i bizantyńskie świątynie, starożytne ruiny i eleganckie XVIII-wieczne kamienice. Znajdziecie tu kilka muzeów, jak choćby Muzeum Żydowskie, Muzeum Frissirasa z kolekcją współczesnego malarstwa i rzeźby czy Muzeum Greckiej Sztuki Ludowej z bogatymi zbiorami z kilku wieków. Jednak urok Plaki tkwi w czymś zupełnie innym! Wyłączone z ruchu samochodowego kręte uliczki to idealne miejsce na spacer. W niewielkich sklepikach lokalnych rzemieślników kryją się prawdziwe skarby. Tawerny zapraszają na tradycyjne potrawy greckiej kuchni, mocną kawę czy choćby kieliszek wina. Tancerze tańczą do upadłego, a wszędobylskie koty z Plaki pozują do zdjęć niczym wytrawne modelki. Można tu przychodzić na spacer codziennie i codziennie odkrywać coś nowego. Za to właśnie kochamy Plakę!

City Breaki w Atenach - Plaka
Plaka oczarowuje kolorami!

Anafiotika – grecka wyspa w centrum miasta

Jedną z części Plaki jest Anafiotika – miejsce, w którym na chwilę zapomnicie, że jesteście w gwarnych Atenach i gdzie wprost dziwić może brak morskiej bryzy! Zbudowana przez robotników z Cyklad dzielnica miała przypominać im dom. I tak jest – do dziś kilkadziesiąt domków przytulonych do skał Akropolu przypomina grecką wyspę. Grube białe ściany, kolorowe okiennice, donice pełne kwiatów, wszechogarniający spokój… Urok Anafiotiki jest niezaprzeczalny! Nie przychodzą tu tłumy, nie ma też sławnych zabytków, ale warto spędzić tu choć chwilę i zachwycić się pięknem białej dzielnicy.

Anafiotika to część Plaki
Część Plaki stanowi Anafiotika, wyglądająca niczym grecka wyspa!
Nietypowe atrakcje Aten - mural Sonke

ZOBACZ TEŻ: Nietypowe atrakcje greckiej stolicy

Niektórzy myślą, że Ateny to tylko Akropol, inni, że grecka stolica jest chaotyczna i brakuje jej piękna. Inni zachwycają się starożytnymi zabytkami, niesamowitą kuchnią, tętniącymi życiem dzielnicami i bliskością morza. Dziś zapraszamy Was na spacer poza udeptanym szlakiem. Oto nietypowe atrakcje Aten! >>>

Kartka z kalendarza

Lipcową kartkę z kalendarza w dużej rozdzielczości możecie pobrać tutaj. A ponieważ Plakę trudno opisać, zapraszamy Was na nasze city breaki w Atenach!

Kartka z kalendarza - Lipiec 2021 - Plaka
Wieczór na Place to obowiązkowy punkt programu podczas zwiedzania Aten!

close

Hej, zostań z nami na dłużej! Zapisz się do newslettera i otrzymuj informację o nowych postach raz w miesiącu!

Matimpex Travel

Cześć! Jesteśmy Matimpex Travel :) Od wielu lat specjalizujemy się w organizacji city breaków. Na blogu chcemy opowiadać Wam o naszych podróżach i miejscach, które warto odwiedzić. Oczywiście uwielbiamy weekendowe wypady, ale nie tylko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *