Kartka z kalendarza: Spiralna klatka schodowa w Watykanie

with Brak komentarzy

Dziś witamy nowy (choć zapewne nietypowy) rok szkolny oraz nowy miesiąc, a więc to najwyższy czas na nową kartkę z kalendarza. We wrześniu kartkę zdobi charakterystyczna spiralna klatka schodowa, znajdująca się w Muzeach Watykańskich. Jest to w zasadzie podwójna rampa w kształcie helisy, zaprojektowana przez Giuseppe Momo w 1932 roku. Rampa ma dwa, szerokie na 16 m i długie na 98 m, jednokierunkowe biegi, po jednym w górę i w dół. Piękna balustrada wykonana została z brązu i ozdobiona papieskimi herbami. Sam projekt był wzorowany na Schodach Bramantego z 1512 roku, łączących Pałac Belwederski z dziedzińcem. Jeśli nie macie ochoty na wspinaczkę, możecie skorzystać z windy, warto jednak stanąć na szczycie rampy i spojrzeć w dół!

Kartka z kalendarza wrzesień 2020 - spiralna klatka schodowa w Muzeach Watykańskich

Kilka ciekawostek o Muzeach Watykańskich:

Oczywiście spiralna klatka schodowa to tylko jedna z tysięcy rzeczy, które można zobaczyć w Watykanie! Muzea Watykańskie to jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów świata. Z okazji wrześniowej kartki mamy dla Was kilka ciekawostek dotyczących zbiorów i historii Muzeów:

  • Pierwszą wystawioną dla publiczności rzeźbą była Grupa Laokoona, którą papież Juliusz II zakupił w 1506 roku.
  • Mówi się, że dziś w Watykanie znajduje się największa kolekcja dzieł sztuki na całym świecie! Kolejni papieże zgromadzili tutaj ok. 70 tysięcy eksponatów, z czego jedynie ok. 20 tysięcy jest wystawionych w salach ekspozycyjnych. 
  • Eksponaty wystawione są w 54 galeriach i pasażach. Do najbardziej znanych należą Muzea Etruskie i Egipskie, Muzeum Pio-Clementino, Galeria Map Geograficznych, Galeria Gobelinów oraz Pinakoteka, czyli galeria obrazów.
  • Każda dostępna trasa zwiedzania kończy się w Kaplicy Sykstyńskiej. Kaplicę Sykstyńską możecie obejrzeć tutaj, dzięki wirtualnemu pokazowi przygotowanemu przez Muzea Watykańskie. 
  • W Sali Sobieskiego znajdziecie polski akcent w postaci obrazu Jana Matejki, przedstawiającego Jana III Sobieskiego po Bitwie pod Wiedniem. Dzieło to sam malarz podarował papieżowi Leonowi XIII z 200. rocznicę zwycięskiej bitwy.
  • Muzea Watykańskie (wraz z całym Watykanem) znajdują się na liście UNESCO.

To tylko kilka ciekawostek, bowiem Muzea Watykańskie kryją w sobie wiele tajemnic. Dlatego najlepiej zwiedzać je z przewodnikiem 🙂

Wrześniową kartkę z kalendarza w wysokiej rozdzielczości możecie pobrać tutaj, a jeśli chcielibyście zobaczyć bogate zbiory Muzeów Watykańskich, to zapraszamy serdecznie na nasze city breaki w Rzymie 🙂

Kartka z kalendarza wrzesień 2020 - spiralna klatka schodowa w Muzeach Watykańskich
Może faktycznie to nie my wybieramy nasze podróże, tylko one nas?!

Obserwuj Matimpex Travel:

Cześć! Jesteśmy Matimpex Travel :) Od wielu lat specjalizujemy się w organizacji city breaków. Blog City Love to nasz nowy projekt, dzięki któremu chcemy opowiadać Wam o naszych podróżach i miejscach, które warto odwiedzić. Oczywiście uwielbiamy weekendowe wypady, ale nie tylko!

Zostaw Komentarz