“Leg godt”, czyli “baw się dobrze”. Ciekawostki o klockach LEGO na Dzień Dziecka
W Dniu Dziecka mamy dla Was kilka ciekawostek o najsłynniejszych klockach świata, czyli oczywiście o duńskich klockach LEGO. Nikogo chyba nie dziwi, że w 1999 roku LEGO zostały uznane za najlepszą zabawkę przechodzącego do historii XX wieku. Co roku, 28 stycznia, obchodzimy nawet Międzynarodowy Dzień LEGO. Klocki rozwijają dziecięcą (i nie tylko!) kreatywność, łączą pokolenia i uczą współpracy bez rywalizacji. Klockami można bawić się samemu lub w grupie, a kolorowe LEGO mają oddanych fanów nie tylko wśród najmłodszych. Zresztą kolekcjonerskie zestawy potrafią kosztować pokaźne kwoty. Ale nie przedłużajmy – oto ciekawostki o klockach LEGO. Zapraszamy do lektury!
Krótka historia klocków LEGO
Na początek kilka faktów. Firma produkująca najbardziej znane klocki na świecie powstała w 1932 roku, a założył ją w duńskim miasteczku Billund niejaki Ole Kirk Christiansen. Początkowo klocki były produkowane z drewna i metalu. Znany nam obecnie kształt zyskały dopiero po ćwierćwieczu – w 1958 roku. Nazwa LEGO oznacza pochodzi od słów “leg godt”, oznaczających dosłownie “baw się dobrze!”. Sami przyznacie, że w przypadku tych klocków jest w 100 % pewne 🙂
Obecnie LEGO jest jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na całym świecie. Na przestrzeni dekad powstała niezliczona liczba zestawów, począwszy od modeli domów, samolotów i samochodów, przez średniowieczne zamki do statków pirackich. Fenomenem duńskich klocków jest to, że można je dowolnie łączyć i budować z nich praktycznie wszystko, na co tylko pozwala wyobraźnia, a dzięki swojej wyjątkowej trwałości i jakości mogą służyć kilku pokoleniom. Niesamowite jest również to, że klocek powstały 20, 30 czy nawet 60 lat temu będzie pasował jak ulał do tych wyprodukowanych współcześnie!
Nie tylko klocki
Dziś LEGO to nie tylko klocki, ale również wielkie parki rozrywki na całym świecie – m.in. w Danii w Billund, w Niemczech, w Wielkiej Brytanii, Japonii, USA czy Dubaju. LEGO oferuje również gry komputerowe, pełnometrażowe filmy oraz kolekcjonerskie gazety. Bez wątpienia duńskie klocki to jedna z najbardziej znanych zabawek na świecie, ale czy wiecie o niej wszystko?
Kombinujemy
Praktycznie w każdym zestawie klocków znajdują się podstawowe klocki LEGO 2×4. Czy wiecie, że dwa takie klocki można łączyć aż na 24 sposoby, trzy – na 1060 sposobów, a cztery – na 915103765 (WOW!). A to oznacza, że nawet mały zestaw daje niemal nieograniczone możliwości łączenia klocków (nie mówiąc już o tym dużych!). Wszystko po to, by i nasza wyobraźnia podczas budowania nie miała żadnych ograniczeń!
Ile jest kolorów klocków LEGO?
W 2012 roku firma LEGO ograniczyła nieco paletę kolorów – od tego czasu klocki są produkowane w 51 odcieniach. Jednak od czasu wyprodukowania pierwszych klocków, pojawiły się one w przynajmniej 182 wersjach kolorystycznych, a część z nich występowała jedynie w seriach limitowanych. Niejaki Jeremy Moody – jeden z ogromnych fanów LEGO, pokusił się o stworzenie palety ze wszystkich klocków, które udało mu się zgromadzić!
Ile waży klocek LEGO?
Jeden podstawowy klocek LEGO 2×4 waży 1,152 gramy i wytrzymuje nacisk 350 kg. Łatwo się o tym przekonać, gdy przez przypadek wejdziemy na taki klocek, co (jak sami zapewne wiecie!) zawsze jest bolesnym doświadczeniem. Aby uniknąć tego typu “wypadków”, firma LEGO w 2015 roku wprowadziła na rynek specjalne kapcie chroniące stopy. Niestety jedynie w wersji limitowanej, liczącej 1500 sztuk 😉
5 miliardów ludzików na 8 miliardów ludzi
Pierwsze ludziki LEGO wyprodukowano w 1974 roku, jednakże w formie w jakiej znamy je dzisiaj pojawiły się dopiero w 1978. Od tej pory powstało ich aż 5 miliardów! Natomiast samych klocków powstało tyle, że na dzień dzisiejszy średnio przypada trochę ponad 100 klocków na każdego mieszkańca naszego globu!
LEGO – największy producent opon na świecie
Jeśli pomyśleliście, że największym producentem opon na świecie jest Pirelli czy Michelin, to byliście w błędzie! Również tutaj palmę pierwszeństwa dzierży LEGO. W 2012 roku duńską firmę wpisano nawet do Księgi Rekordów Guinnessa jako największego producenta opon na świecie.
Bugatti Chiron w skali 1:1 – najszybsza konstrukcja z LEGO
Skoro jesteśmy przy motoryzacji, to musicie wiedzieć, że fani LEGO Technics odwzorowali słynne Bugatti Chiron w skali 1:1. Potrzebowali do tego ponad milion klocków, co samo w sobie jest imponujące, ale to nie wszystko! Bugatti z klocków LEGO może rozpędzić się do 20 km/h, dzięki specjalnemu silnikowi o mocy 5,3 KM. Silnik ten powstał z 2300 silniczków elektrycznych oraz 4032 przekładni. Budowa tego modelu trwała 13 tysięcy godzin i była również formą promocji dla zestawu LEGO Technics z Bugatti Chironem w roli głównej. Oczywiście dostępny zestaw był już w mniejszej skali, ale również został stworzony we współpracy z Bugatti Automobiles.
Zobacz też:
Najwyższa konstrukcja z LEGO – Burdż Chalifa 17 metrów
Jak wiadomo w Dubaju wszystko musi być “naj”, stąd w tamtejszym LEGOLANDZIE wybudowano najwyższą na świecie konstrukcję z klocków LEGO. To mierząca 17 metrów replika słynnego Burdż Chalifa – najwyższego budynku na świecie, który de facto znajduje się w pobliżu. Dubajscy konstruktorzy postarali się tak bardzo, że ich budowla przewyższa nawet Drzewo Kreatywności – budowlę znajdująca się w LEGO House Billund – siedzibie firmy. Drzewo ma wysokość 15 metrów i wznosi się między piętrami.
Najdroższy i największy zestaw LEGO
Za najdroższy i największy zestaw LEGO uważany jest zestaw LEGO Star Wars Sokół Millenium (oznaczony fabrycznym kodem 75192) z 2017 roku. Zestaw towarzyszył VII epizodowi „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”, a jego cena katalogowa wynosiła ok. 3500 zł. Do 2020 roku był to również największy zestaw duńskiego producenta, ale w nowej dekadzie został zdetronizowany przez LEGO Creator Colosseum. Odwzorowanie słynnego amfiteatru jest nieco mniej kosztowne (o ok. 1000 zł), więc nadal najdroższym zestawem pozostaje Sokół Millenium.
Z kolei za największą budowlę z klocków LEGO uważa się ważący 1,5 tony (!), wykonany w skali 1:50, stadion piłkarski Allianz Arena. Jak pewnie się domyślacie, znajduje się on w niemieckim LEGOLANDZIE.
Dom mieszkalny z klocków LEGO
W 2009 roku brytyjski dziennikarz James May, znany głównie z prowadzenia programu Top Gear, wybudował pełnowymiarowy dom mieszkalny z klocków LEGO. Jedyny w swoim rodzaju dom miał toaletę, gorący prysznic i bardzo niewygodne łóżko, które również wykonano przy użyciu klocków. Do budowy domu wykorzystano ponad 3 milionów klocków. Niestety po konstrukcji nie ma już ani śladu, gdyż dom nie posiadał odpowiednich pozwoleń.
Od Duplo do Creatora
LEGO dostosowuje swoje klocki i zestawy pod względem wielkości oraz trudności złożenia do wieku. Dla najmłodszych powstało LEGO Duplo z większymi klockami. Co ciekawe można je połączyć z mniejszymi klockami z tradycyjnych zestawów. Dla starszych dzieci pojawiło się LEGO City (zestaw z policją, strażą pożarną czy szpitalem) czy LEGO Friends. Producenci nie zapomnieli również o młodzieży i dorosłych, przygotowując dla nich klocki z serii Technics oraz Creator. Z tych ostatnich można zbudować Koloseum, egipskie piramidy czy kompozycje kwiatowe.
Wśród zestawów pojawiły się również specjalne tematyczne, między innymi Star Wars (pierwsza licencja z 1990 roku), Harry Potter, Angry Birds, Spider Man i inne.
Praca w siedzibie LEGO
Praca w duńskim LEGO House Billund należy do najbardziej pożądanych na świecie, a oferty nie pojawiają się często. Co więcej – wszystkie wykonywane obowiązki owiane są tajemnicą, a za złamanie zasad poufności grożą horrendalne kary.
Jeśli marzy się Wam jednak współpraca z LEGO, to możecie stworzyć swój zestaw. Raz na jakiś czas LEGO wybiera najciekawsze zestawy, które później pojawiają się w limitowanych seriach. A więc – do dzieła!
LEGOLAND Billund
W duńskim Billund, w którym narodziła się słynna zabawka, powstał też pierwszy LEGOLAND – park rozrywki niemal w całości zbudowany z klocków. Obecnie park tworzy ok. 65 milionów kolorowych LEGO, które wykorzystano przede wszystkim przy budowie miniatur najsłynniejszych budynków świata, takich jak Wieża Eiffela czy Statua Wolności. Oprócz parku miniatur, w LEGOLANDZIE czekają atrakcje wodne, kolejki górskie, najnowsza inwestycja Duńczyków – strefa Ninjango World, a nawet… frytki w kształcie klocków LEGO!
Jak się Wam podobały ciekawostki o klockach LEGO? Bawiliście się słynnymi klockami, a może bawicie się do dzisiaj? Dajcie znać, za co kochacie LEGO (bo zakładamy, że je kochacie, tak jak my!). Zapraszamy też na stronę naszego Działu Grupowego, gdzie znajdziecie propozycje wycieczek do Legolandu.