Kościół Wszystkich Narodów i Ogrody Getsemani w Jerozolimie
Kościół Wszystkich Narodów w Jerozolimie to świątynia położona u stóp Góry Oliwnej, tuż obok ogrodów Getsemani. Zgodnie z tradycją chrześcijańską, to miejsce o szczególnym znaczeniu – tu Judasz miał zdradzić Jezusa i tu miała być pochowana Matka Boska. To też jeden z najczęściej odwiedzanych obiektów sakralnych w Ziemi Świętej. Dziś mamy dla Was kilka ciekawostek o tej wyjątkowej świątyni. Zapraszamy do lektury!
Dolina Cedronu i Ogród Getsemani
Dolina Cedronu, w której znajduje się Kościół Narodów, oddziela Wzgórze Świątynne w Jerozolimie od Góry Oliwnej. Dawniej płynął tędy niewielki potok, a sama dolina to typowe wadi – wąwóz, który okresowo wypełnia się wodą w czasie pory deszczowej. Dolina Cedronu ciągnie się od Starego Miasta w Jerozolimie aż nad samo Morze Martwe!
Z kolei nazwa Ogrodu Getsemani pochodzi od hebrajskiego wyrażenia Gat Szemanim. Jego dosłowne znaczenie to “tłocznia oliwy”, jednak tłumaczy się je również jako “ogród oliwny”. Nie jest też wykluczone, że w czasach starożytnych rzeczywiście tłoczono tu oliwę na niewielką skalę.
Co ciekawe, choć drzewa oliwne rosnące w Ogrójcu to okazy bez wątpienia historyczne, to ich wiek szacuje się na “zaledwie” ok. 900 lat. Naukowcy nie wykluczają jednak, że już w czasach biblijnych rosły tu oliwki, a dzisiejsze drzewa, to “potomkowie” oliwek z czasów Chrystusa. Drzewa oliwne mają bowiem zdolność do odradzania się z korzeni, a wszystkie okazy w ogrodzie Getsemani mają ten sam kod genetyczny.
Zgodnie z prawosławną tradycją Ogród Getsemani to miejsce, w którym została pochowana Matka Boska. Również tutaj Judasz Iskariota miał obdarzyć Jezusa zdradzieckim pocałunkiem, oddając go tym samym w ręce Sanhedrynu.
Kościół Narodów w Jerozolimie – ciekawostki
Znajdujący się tuż obok Ogrodu Getsemani Kościół Narodów to jeden z najpiękniejszych zabytków w Jerozolimie. Choć może wydawać się stary, to jego budowa została ukończona w 1924 roku. Oto kilka ciekawostek o świątyni!
- Świątynia u stóp Góry Oliwnej ma wiele nazw – możecie ją znaleźć pod nazwą Kościoła Wszystkich Narodów, Świątyni Konania, Kościoła Agonii czy właśnie Getsemani. Niekiedy pojawia się też miano Bazyliki Lęku przed Śmiercią. Pierwsza nazwa nawiązuje do fundatorów świątyni, pozostałe – do biblijnej historii o pojmaniu Jezusa Chrystusa.
- Określenie Kościół Wszystkich Narodów pochodzi od darczyńców, dzięki którym udało się wznieść świątynię w miejscu agonii Chrystusa. Fundusze przekazało 12 państw: 6 krajów z obu Ameryk (USA, Kanada, Meksyk, Chile, Argentyna i Brazylia) oraz 6 krajów europejskich (Niemcy, Belgia, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy i Francja).
- Dziś pieczę nad kościołem sprawują franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej. Ich patronem jest św. Antonii z Padwy, a oficjalnym znakiem – krzyż jerozolimski, który zobaczycie w wielu miejscach na Bliskim Wschodzie. Jego wariant znajdziecie też na… fladze Gruzji.
- Kościół zaprojektował Antonio Barluzzi – włoski architekt, od pokoleń związany z Watykanem. Był on odpowiedzialny również za projekt kościoła Dominus Flevit, który znajduje się nieco wyżej – tuż obok starego cmentarza na Górze Oliwnej.
- Kościół Agonii zbudowano w miejscu, gdzie w starożytności znajdowała się świątynia bizantyńska. Jej pozostałości wykorzystano w fundamentach – to bardzo charakterystyczne dla Barluzziego, który z ogromnym szacunkiem podchodził do historii Ziemi Świętej. Również część mozaik na posadzce świątyni jest oryginalna, zaś reszta odwzorowuje ich układ. Również sam projekt kościoła nawiązuje do bazylik bizantyńskich.
- 12 kopuł świątyni symbolizuje 12 apostołów (lub 12 fundatorów). W ornamentach każdej z kopuł dostrzeżenie symbole związane z narodami uczestniczącymi w powstawaniu świątyni.
Zobacz też:
- Do pełnej skupienia atmosfery w bazylice przyczynia się panujący tu półmrok. Przytłumione światło gwarantują alabastrowe szybki w oknach, z których spora część ma kolor fioletowy symbolizujący mękę i pokutę.
- Nad wejściem do Kościoła Agonii znajduje się mozaika przedstawiająca Chrystusa modlącego się w Ogrójcu w towarzystwie ewangelistów. Z kolei w bocznych absydach umieszczono mozaiki ze scenami z Nowego Testamentu. Po lewej mamy zatem pocałunek Judasza, po prawej zaś – pojmanie Jezusa. I tu ciekawostka – ta mozaika została ufundowana przez Polskę.
- W środku kościoła wyeksponowano miejsce z tzw. Skałą Agonii, na której zgodnie z tradycją chrześcijańską, Chrystus miał doznać lęku przed śmiercią. Prawdopodobnie skała ta była otoczona czcią już w pierwszej bazylice znajdującej się w tym miejscu. Dziś kamień otoczony jest “płotkiem” symbolizującym koronę cierniową.
Jeśli chcecie zobaczyć wyjątkowe wnętrze Kościoła Wszystkich Narodów, zapraszamy Was na nasze City Breaki w Izraelu.