Królowa Elżbieta II. Ciekawostki o brytyjskiej monarchini
Choć urodziny brytyjskiego monarchy obchodzone są w czerwcu, to tak naprawdę królowa Elżbieta II urodziła się w kwietniu. Mała księżniczka przyszła na świat 21 kwietnia 1926 roku, w londyńskiej dzielnicy Mayfair, stanowiącą część Westminsteru. Ochrzczono ją w Pałacu Buckingham, a dzieciństwo spędziła m.in. w Windsorze. To zresztą od nazwy zamku pochodzi nazwa dynastii, do której należy dzisiejsza rodzina królewska.
Ponieważ wpis o koronacji Królowej Elżbiety II należy do najchętniej czytanych tekstów na naszym blogu, postanowiliśmy dorzucić też kilka ciekawostek o samej monarchini. Zapraszamy do lektury!
Księżniczka za kierownicą
Niewiele osób wie, że Królowa Elżbieta II jest z wykształcenia kierowcą i mechanikiem samochodowym! Pałacowa edukacja księżniczek nie była zbyt szeroka – oprócz lekcji etykiety i języka francuskiego, dziewczęta kształciły się z zakresu historii (aby znać dzieje swojego kraju), geografii (aby wiedzieć jak rozległe jest brytyjskie imperium) oraz Biblii (gdyż władca Wielkiej Brytanii jest jednocześnie zwierzchnikiem kościoła). Jako przyszła królowa Elżbieta pobierała również lekcje z zakresu historii monarchii. Gdy skończyła 18 lat przekonała ojca, aby pozwolił jej wstąpić do Pomocniczej Służby Terytorialnej Kobiet. Tam, dzieląc los innych kobiet-oficerów, przez niemal rok pełniła służbę, przy okazji ucząc się nowego zawodu. Służbę opuściła w stopniu kapitana i ponoć do dzisiaj świetnie radzi sobie z samochodami. Potrafi nawet naprawić ciężarówkę! Co ciekawe – jako królowa brytyjska Elżbieta II w ogóle nie musi posiadać prawa jazdy.
Wiele źródeł podaje, że młoda Elżbieta była zażenowana swoim brakiem wykształcenia, a po wstąpieniu na tron szybko zatrudniła stosownych nauczycieli. To również ona nalegała, aby kolejne pokolenia Windsorów odebrały wszechstronną edukację.
Welsh Corgi Pembroke – magiczne wierzchowce królowej
Nie od dziś wiadomo, że królowa Elżbieta II kocha zwierzęta, a w szczególności konie i psy. Jej ulubiona rasa to welsh pembroke corgi. To pieski o bardzo długim “rodowodzie” sięgającym czasów celtyckich. Wyróżnia je “uśmiechnięta” mordka, przyjazne usposobienie, długi ogon przypominający lisi oraz niezwykła wytrzymałość. Jedna z legend mówi, że corgi były wierzchowcami celtyckich wróżek. Gdy wróżki postanowiły opuścić świat ludzi, zostawiły swoje wierzchowce jako dowód przyjaźni. Ponoć do dziś, przy odpowiednim świetle, na mordkach corgie można dostrzec ślady magicznych uzd.
Co jednak sprawiło, że zakochała się w nich sama Elżbieta? Ponoć stało się to już w dzieciństwie, przy okazji wizyty u Markiza Bath. Figlarne pieski należące do dzieci Markiza skradły serca małych księżniczek do tego stopnia, że ich ojciec postanowił podarować im szczeniaka. Pierwszy “królewski” (a właściwie jeszcze “książęcy”) corgi nazywał się Dookie. Elżbieta miała wtedy zaledwie 7 lat, ale od tego czasu już nie rozstawała się z ulubioną rasą. Z kolei na swoje 18 urodziny Elżbieta dostała suczkę Susan, która dała początek królewskiej hodowli. Ostatni z hodowli, ukochany Vulcan, opuścił królową w 2021 zaledwie miesiąc po śmierci Filipa. I gdy już wydawało się, że w Pałacu Buckingham nie będzie już wesołych corgi, książę Andrzej sprezentował królowej dwa szczeniaczki. Pieski otrzymały imiona Fergus (po wujku królowej) oraz Muick (od jednej ze szkockich posiadłości rodziny). W sumie królowa miała w życiu ponad 30 psów rasy corgi i dorgi (mieszanka corgi z jamnikiem)!
Najdłużej panujący monarcha świata
Czas na ciekawostki dotyczące samego panowania brytyjskiej królowej:
- Dziś królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym brytyjskim monarchą oraz najdłużej panującym żyjącym monarchą świata. Jeśli królowej będzie dane rządzić jeszcze kilka miesięcy, znajdzie się na drugim miejscu wśród wszystkich najdłużej panujących przywódców państw w historii.
- Pełne nazwisko oraz tytuł królowej Elżbiety II to “Elizabeth Alexandra Mary z dynastii Windsor, Z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych jej posiadłości i terytoriów królowa, głowa Wspólnoty, obrończyni wiary”.
- Królowa Elżbieta jest nie tylko monarchą Wielkiej Brytanii, ale też 14 innych państw. Należą do nich: Antigua i Barbuda, Australia, Bahamy, Belize, Grenada, Kanada, Jamajka, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Tuvalu i Wyspy Salomona, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth Realm. Co ciekawe, w momencie wstąpienia na tron, Elżbieta II była głową aż 33 państw.
Zobacz też:
Elżbieta II – ciekawostki o brytyjskiej królowej
Czego jeszcze możecie nie wiedzieć o samej królowej Elżbiecie II? Oto kilka ciekawostek!
- Gdy podczas lądowania na księżycu Neil Armstrong i Buzz Aldrin umieścili na satelicie “kapsułę czasu”, znalazła się w niej wiadomość od królowej Elżbiety II. Brzmiała ona: „W imieniu narodu brytyjskiego oddaję cześć umiejętnościom i odwadze, które sprowadziły człowieka na Księżyc. Niech to przedsięwzięcie zwiększy wiedzę i dobro ludzkości”.
- W każdą niedzielę podczas nabożeństwa królowa ma w torebce trochę drobnych “na ofiarę”. Ponoć torebka służy monarchini również do komunikowania się z personelem. Odpowiednie ustawienie torebki oznacza np. że królowa chce opuścić przyjęcie lub przerwać rozmowę.
- Należy bardzo uważać przyklejając na kopertę znaczek z wizerunkiem królowej, bowiem przyklejenie go do góry nogami grozi… oskarżeniem o zdradę stanu! Twarz królowej zdobi nie tylko znaczki brytyjskie, ale również egzemplarze z innych części Wspólnoty Narodów.
- Ponieważ w Szkocji nigdy oficjalnie nie uznano panowania Elżbiety I, Szkoci odrzucają tytuł Elżbiety II, nazywając ją po prostu “Królową Szkotów”. Również wspomniane już znaczki pocztowe w Szkocji wyglądają inaczej niż w innych regionach.
- 80% poddanych królowej Elżbiety urodziło się już podczas jej panowania. W tym czasie na tronie piotrowym w Watykanie zasiadało już 7 papieży!
- Królowa nie posiada paszportu, ponieważ oficjalnie to ona sama jest organem który wydaje ten dokument.
- W 1952 roku znalazła się na okładce magazynu The Time i zdobyła przyznawany przez gazetę tytuł Człowieka Roku.
- Choć Królowa Elżbieta II jest matką czwórki dzieci, próżno szukać jej zdjęć w zaawansowanej ciąży. Takie zdjęcia uważane były za niestosowne, a sama królowa w tym czasie zawieszała swoje obowiązki. Królewskie potomstwo prezentowano publicznie najczęściej dopiero przy okazji chrztu.
- Postać królowej Elżbiety II pojawiła się w ponad 100 różnych produkcjach filmowych i telewizyjnych. W tym oczywiście w naszym ulubionym The Crown 🙂
Choć w mediach królowa wydaje się osobą raczej zdystansowaną i oschłą, to osoby, które znają ją osobiście chwalą władczynię za ogromne poczucie humoru. Krąży mnóstwo anegdot o żarcikach królowej, ale o tym opowiemy następnym razem 🙂
Operacja „London Bridge”
Po śmierci księcia Filipa ujawniono kilka szczegółów planu przygotowanego na wypadek śmierci Królowej Elżbiety II. Nosi nazwę „London Bridge” i ma kilka wariantów, w zależności od miejsca, w którym umrze królowa. Obejmuje on 10 dni od zgonu monarchini, przez oficjalne uroczystości do ceremonii pogrzebu. O śmierci monarchini pierwszy ma dowiedzieć się premier Wielkiej Brytanii (od kilku dni jest to Liz Truss), nie wiadomo jednak, czy rzeczywiście padną słowa „London Bridge został opuszczony”. Plan opracowano już w latach 60., jednak z uwagi na rozwój mediów (w tym mediów społecznościowych) jest on na bieżąco aktualizowany. Mamy jednak nadzieję, że w najbliższym czasie się nie przyda!