Mój Neapol… opowiada Ania Bartczak-Malewicka

with 1 komentarz

Każdy z naszych pilotów ma swoje ulubione kierunki i destynacje, w których się specjalizuje. Tym razem poprosiliśmy zakochaną we Włoszech Anię Bartczak-Malewicką, aby zabrała nas na choć chwilkę na malownicze południe Włoch, do (niesłusznie) owianego złą sławą Neapolu 🙂

Neapol - panorama miasta z Wezuwiuszem w tle
Panorama Neapolu z Wezuwiuszem w tle

Na południu płaczesz dwa razy…

Neapol to milionowe miasto leżące w regionie Kampania na południu Włoch. Położone jest pomiędzy słynnym wulkanem Wezuwiuszem i Polami Flegrejskimi, gdzie również znajdują się stożki wulkanów. Miasto leży nad  Morzem Tyrreńskim, a w pobliżu zatoki znajdują się wyspy z Ischią i Capri na czele. Choć jego nazwa oznacza „Nowe Miasto”, Neapol jest jednym z najstarszych miast na świecie – założony został przez starożytnych  Greków już w VIII w p.n.e. Miasto ze względu na swoją wielotysięczną tradycję wypełnione jest zabytkowymi bazylikami, zamkami oraz muzeami w których przechowywane są bezcenne dzieła sztuki. Symbolem miasta jest Castel Nuovo, Zamek na ,,jajku”, Galeria Umberto – główna galeria handlowa Neapolu, Pałac Królewski w Neapolu i słynna via Toledo. Jest takie powiedzenie „Na południu Włoch płaczesz dwa razy: raz, kiedy przyjeżdżasz i drugi raz, kiedy je opuszczasz”. Zapewniam Was, że jeśli kiedyś zawitacie w Neapolu, na pewno dobrze je zrozumiecie!

Zabytki Neapolu
Uliczki Starego Miasta / Zamek na Jajku / Castel Nuovo

Pizza prosto z Neapolu?

Najsłynniejszą kulinarną atrakcją miasta jest oczywiście pizza – wymyślona wiele wieków temu przez… Greków. Ten prosty i genialny placek, który znają dziś miliony, wypiekany w piecu opalanym drewnem nigdzie tak nie smakuje jak w Neapolu. To właśnie w tym mieście odbywa się każdego roku Pizza Fest, na który z całego świata zjeżdżają miliony turystów.

Najsłynniejszym neapolitańskim wyrobem słodkim jest rumowa BABA. Nam Polakom przywodzi na myśl naszą wielkanocną babkę. Nie bez przyczyny – ciastko ma polski rodowód, zostało tylko ulepszone przez nasączenie go rumem. Turystów zachwyca też smak kawy w Neapolu, która w tym mieście jest zwykle lepsza w prostych barach niż ekskluzywnych restauracjach. 

Neapolitańska pizza
Pizza najlepiej smakuje w Neapolu!

Porozmawiajmy po neapolitańsku…

Osobliwością neapolitańską jest też ciekawy dialekt neapolitański, który należy od do najpopularniejszych dialektów południa Włoch. W odróżnieniu od innych dialektów Półwyspu Apenińskiego używany jest równie ochoczo przez młode, jak i starsze pokolenie. Łatwiej znaleźć mieszkańca mówiącego perfekcyjnym napoletano niż eleganckim językiem włoskim.

Neapol jest swietną bazą wypadową na południe Włoch
Neapol to idealna baza wypadowa na południe Włoch!

Krótko mówiąc Neapol to miasto kontrastów, historycznej zabudowy i pysznej pizzy. Można je jedynie pokochać! Neapol jest też idealnym punktem wylotowym na resztę regionu. Pompeje, wulkan Wezuwiusz, Wybrzeże Amalfitańskie to tylko niektóre z możliwości na kilkugodzinną lub jednodniową wycieczkę.

Zobaczyć Neapol i umrzeć” jak mówił Goethe? O nie! Zobaczyć Neapol i… wrócić tam choć raz jeszcze! 

Zapraszam Was serdecznie na wspólne zwiedzanie!

Ania Bartczak-Malewicka

P. S. Anię Bartczak-Malewicką możecie spotkać na naszych włoskich kierunkach, przede wszystkim na city breakach w Neapolu, Toskanii i Wenecji. O każdym z tych miejsc opowie Wam fascynujące historie 🙂 Zapraszamy!

close

Hej, zostań z nami na dłużej!

Obserwuj Goście CityLove:

Specjalnie dla Was zapraszamy przeróżnych Gości, aby współtworzyli blog CityLove! Podzielą się z Wami historiami, anegdotkami i opowieściami z różnych zakątków tego pięknego świata!

Jedna odpowiedz

  1. Beata
    | Odpowiedz

    Super wpis, aż zachciało się pojechać na tą pyszną pizzę! Pozdrowienia dla Ani 🙂

Zostaw Komentarz