Najlepsze atrakcje dla dzieci i ich rodziców
W Dzień Dziecka po prostu musimy wspomnieć o atrakcjach przygotowanych z myślą o najmłodszych podróżnikach. Są takie miejsca, w których świetnie bawić się będą nie tylko dzieci, ale też towarzyszący im dorośli. Zatem dziś odkryjcie w sobie dziecko i zobaczcie dokąd warto wybrać się, by beztrosko spędzić czas! Choć to miejsca typowo turystyczne, na pewno nie będziecie się tam nudzić!
Warner Bros – zaproszenie do świata magii
W Watford pod Londynem przez ponad 10 lat kręcono filmy o małym czarodzieju z blizną w kształcie błyskawicy. Po zakończeniu produkcji w miejscu planu filmowego powstała jedna z najlepszych atrakcji dla dzieci (i nie tylko!) w całej Wielkiej Brytanii – Warner Bros. Studio Tour London. Na turystów czeka tu prawdziwie magiczny świat Harry’ego Pottera. Zobaczycie tu wszystko – mugolski domek Dursleyów przy Privet Drive wraz z komórką pod schodami; ulicę Pokątną ze wszystkimi jej zakątkami; Peron 9 i ¾ wraz ze słynnym ekspresem; Zakazany Las, Ministerstwo Magii i wiele, wiele innych. Przede wszystkim jednak – wymarzoną przez wszystkie dzieciaki Szkołę Magii i Czarodziejstwa Hogwart z jej wielką salą, dormitorium i klasami pełnymi eliksirów i magicznych przedmiotów! Tysiące pamiątek z planu, miniatury filmowych scenografii, anegdotki i historie zza kulis oraz interaktywne atrakcje (jak choćby lekcja przywoływania miotły) oczarują każdego Potteromaniaka! Trzymajcie się jednak za portfel – w sklepie z gadżetami Harrego Pottera można wydać fortunę 😉
Popeye Village – bajkowa wioska w szmaragdowej zatoce
Położona w przepięknej zatoce Anchor Bay Popeye Village to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji na Malcie. Nic zresztą dziwnego! W ciągu jednej chwili można przenieść się do świata jakby wyjętego z kreskówki o słynnym marynarzu. Na turystów czekają tu urocze kolorowe domki, przesympatyczni animatorzy przebrani za postaci z komiksu, świetnie zagospodarowany plac zabaw oraz dmuchany park wodny. Warto też popłynąć łódką po krystalicznie czystej wodzie zatoki – widoki z tego mini rejsu zapadną Wam w pamięć na długo.
Co ciekawe, wioska jest… dawnym planem filmowym, który powstał pod koniec lat 70. na potrzeby filmu “Popeye”. Produkcja, mimo gwiazdorskiej obsady z Robinem Williamsem na czele, zrobiła spektakularną klapę, jednak Popeye Village jest uwielbiana do dziś!
Poznań – kulinarne warsztaty z widokiem na koziołki
Co może być lepszego od poznańskich rogali świętomarcińskich? (Podpowiadamy: NIC! 😉 ) Dla miłośników pysznych rogali powstało wyjątkowe miejsce – Rogalowe Muzeum Poznania. Mieści się ono w 500-letniej, wspaniale zachowanej kamienicy zlokalizowanej w sercu Poznania, na Starym Rynku, dokładnie na wprost Ratusza. Poznacie tu historię słynnych wypieków i będziecie mieli szansę nauczyć się sami je wypiekać przy użyciu tradycyjnych narzędzi. A nie jest to łatwa sztuka! W programie wizyty jest też nauka poznańskiej gwary i oczywiście degustacja słynnych słodkości. Są też specjalne pokazy z widokiem na poznańskie koziołki. A w czasie, gdy dzieci zajęte będą rogalami, dorośli mogą rzucić okiem na fantastyczne wnętrza renesansowego pałacu.
Zobacz też:
Sztokholm – Skansen i Junibacken
Zielona wyspa Djurgården położona w sercu Sztokholmu to świetny cel rodzinnych wypadów! To tu rozgościł się Skansen – pierwsze w Szwecji muzeum na świeżym powietrzu, które dało nazwę tego typu placówkom. Około 140 budynków “przybyło” tu z różnych regionów Szwecji, a najstarszy z nich pochodzi z XVI wieku. Można tu zobaczyć jak wyglądało życie w Szwecji przed rewolucją przemysłową. Dużą popularnością cieszy się również mini zoo. Swój dom znalazły tu gatunki zwierząt zamieszkujących Skandynawię – niedźwiedzie, foki czy łosie.
Kolejną atrakcją malowniczej wyspy jest Junibacken. Jego pomysłodawcą był szwedzki kompozytor i reżyser Staffan Götestam. Mały Steffan nie cierpiał muzeów – krótko mówiąc nudził się w nich jak mops! Dlatego gdy dorósł, postanowił stworzyć miejsce, w którym dzieci nigdy nie będą się nudzić! Wykorzystał do tego postaci ze szwedzkiej literatury, przede wszystkim z książek Astrid Lindgren. Sama nazwa Junibacken (czyli dosłownie czerwcowe wzgórze) nawiązuje do tytułu książki “Madika z Czerwcowego Wzgórza”. Plac Książkowych Opowieści, zakątek Astrid Lindgren, Dom Muminków czy dom Pippi Pończoszanki to tylko niektóre atrakcje. Junibacken to niesamowita podróż przez książkowy świat i jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w Sztokholmie. Dzieci (ani dorośli) z pewnością się tu nie nudzą!
Disneyland Paryż – wizyta w krainie baśni
W małej miejscowości Chessy pod Paryżem mieści się najcudowniejsza kraina pod słońcem – Disneyland Paryż. To tutaj spełniają się dziecięce marzenia! Można tu spotkać wszystkie ukochane postacie z bajek i filmów. Park podzielony jest na dwie części – tą bajkową z Myszką Miki, Kaczorem Donaldem i zamkiem Śpiącej Królewny oraz na część filmową, gdzie zobaczyć można bohaterów z uniwersum Marvela czy z Gwiezdnych Wojen.
Disneyland to moc atrakcji dla dzieci w różnym wieku. Amatorów mocnych wrażeń przyciągają rollercoastery, zjeżdżalnie i karuzele. Można też wejść na pokład pirackiego galeonu kapitana Haka z Piotrusia Pana; zwiedzić lochy, gdzie ukryto skarby Piratów z Karaibów, a także zrobić sobie selfie z Kubusiem Puchatkiem czy Lordem Vaderem (na pewno poczujecie ten świszczący oddech na karku 😉 ). A gdy zgłodniejecie, możecie posilić się np. w restauracji jednego z najsłynniejszych szefów kuchni na świecie – szczura Remiego z bajki Ratatuj czy w oberży u Kopciuszka. Niewątpliwą atrakcję stanowią również odbywające się codziennie parady, w których biorą udział wszyscy disneyowscy bohaterowie, zarówno ci ze starszych produkcji, jak i ci z tych najnowszych.
Disneyland to magiczne miejsce, w którym wszyscy będą się świetnie bawić, niezależnie od tego czy są dziećmi czy już dorosłymi ludźmi. A gdy już nasycicie się atrakcjami Disneylandu, czeka na Was Parc Astérix 😉 Ale o tym innym razem!
Legoland Billund – w ojczyźnie słynnych klocków
Billund w Danii to jedno z najważniejszych miejsc na dziecięcej mapie świata – to właśnie tutaj powstały słynne klocki LEGO! A dla wszystkich fanów klocków powstał park Legoland, w którym można spędzić czas na fantastycznej zabawie. Niezliczona ilość klocków czeka na amatorów kolorowych konstrukcji. Będzie okazja, aby podziwiać najsłynniejsze miejsca i budynki na świecie w miniaturze, wybudowane łącznie z ponad 20 milionów klocków. Dużej frajdy dostarczą pirackie łodzie, rollercoastery, karuzele i kolejki a także udział w walce na armatki wodne. Możecie też wyruszyć na safari jeepami po afrykańskiej sawannie i podziwiać jej mieszkańców… zbudowanych oczywiście z klocków LEGO.
Legoland został podzielony na przeróżne krainy. Znajdziecie tu m.in. krainę piratów i krainę Ninjago, rycerzy, wybudowany z klocków Dziki Zachód, strefę przygód, sektor polarny oraz miniland. Również najmłodsi fani LEGO nie zostali pominięci – specjalnie na nich czekają atrakcje wybudowane z klocków Duplo 🙂
Atrakcje Legolandu można by wymieniać bez końca – czeka tu na Was niezmierzona moc atrakcji, nie tylko dla dzieci 🙂
Wiedeń, Edynburg i Praga – w krainie zwierząt
Mali i duzi miłośnicy zwierząt z pewnością chętnie wybiorą się do ogrodu zoologicznego. Wśród europejskich placówek zajmujących się ochroną zwierząt na wyróżnienie zasługuje Zoo w Edynburgu. To pierwsze zoo na świecie z hodowlą pingwinów, a pingwinia parada do dzisiaj jest jedną z największych atrakcji dnia. Do ważnych punktów w zoo należy też zagroda orangutanów, z rekomendacją samej Jane Goodall. Z kolei my gwarantujemy, że Wasze serca skradną koale i absolutnie urocza panda wielka!
Z kolei najstarszy ogród zoologiczny na świecie znajduje się w Wiedniu. Zoo Tiergarten Schönbrunn zostało otwarte już w 1742 roku, na przepięknych terenach należących do pałacu Schönbrunn. To tu urodziło się pierwsze słoniątko w niewoli i pierwsza panda w Europie (Ci, którzy interesują się ochroną zagrożonych gatunków z pewnością wiedzą, że to ogromny sukces!). Wiedeńskie Zoo stawia na edukację i ciekawe rozmowy o codziennym życiu zwierząt – super sprawa 🙂
Praskie Zoo otwarte w 1931 roku w dzielnicy Troja znacząco przyczyniło się do zachowania i reintrodukcji w naturze Konia Przewalskiego – gatunku uznanego za wymarły w naturze. Sam ogród zoologiczny to absolutna światowa czołówka! Doskonała organizacja, ogromna kolekcja zwierząt oraz szeroko zakrojone działania na rzecz edukacji i zachowania gatunków co roku dają mu wysokie pozycje w światowych rankingach! Urzeknie Was też położenie na wzgórzach gwarantujące piękne widoki na Pragę, zwłaszcza, że na terenie zoo funkcjonuje kolejka krzesełkowa. Na wizytę w praskim zoo koniecznie trzeba zarezerwować sobie cały dzień!
Budapeszt – szaleństwo na termach
Budapeszt termami stoi! W mieście znajduje się aż 11 basenów termalnych, a większość z nich funkcjonuje przez cały rok. Do naszych ulubionych należy zabytkowy kompleks termalny w Parku Miejskim (Városliget) – Széchenyi fürdő. To największy kompleks w Europie, który działa już od 1881 roku. Na chętnych czekają tu baseny wewnętrzne i zewnętrzne, liczne sauny suche i parowe, jacuzzi, brodziki, bicze wodne, okrężna fala, aqua aerobic, słoneczne tarasy i zabiegi SPA. Dorosłego ciężko stąd wyciągnąć, a co dopiero dzieciaki 🙂 Koniecznie zarezerwujcie sobie cały dzień!
Ogromne wrażenie robią również Łaźnie Gellerta, mieszczące się w zabytkowym secesyjnym budynku. Docenicie nie tylko gorącą wodę, ale też wspaniałe mozaiki i przepiękną architekturę.
Dorosłych z pewnością oczarują też królewskie Łaźnie Király, których budowę rozpoczęto już w XVI wieku, po najeździe tureckim. Panuje tu niesamowity, nieco tajemniczy klimat. Z kolei otwarte baseny Palatinus na Wyspie Małgorzaty kuszą licznymi zjeżdżalniami i atrakcjami wodnymi.
Łódź – miasto jak z bajki
Choć Łódź ma (jakże niesłusznie!) opinię szarego miasta przemysłowego, to warto pamiętać, że jest też domem polskiej animacji. Samo miasto chętnie nawiązuje do swej filmowej tradycji, dlatego w 2009 roku powstał projekt “Łódź Bajkowa”. W jego ramach w mieście ma pojawić się 17 figurek (na razie zrealizowano ich 10), przedstawiających postacie z animacji słynnego studia SE-MA-FOR. Spacerując ulicą Piotrkowską na pewno nie przeoczycie Misia Uszatka, ale warto poszukać również pozostałych figurek. Wybierzcie się zatem na poszukiwanie Kota Filemona i Bonifacego, Piotrka z Zaczarowanego Ołówka, Wróbla Ćwirka, Misia Colargola i innych kultowych postaci. Mapkę oraz książeczkę do zbierania pieczątek znajdziecie tutaj, a my zapraszamy na nasze weekendy w Łodzi.
I jak? Który pomysł na rodzinny wypad z dzieciakami (lub bez 😉 ) podoba się Wam najbardziej? A może macie swoje ulubione atrakcje idealne dla dzieci i rodziców? Koniecznie dajcie znać! A my życzymy Wam dziś miłego Dnia Dziecka 🙂