Najpiękniejsze oceanaria w Europie. TOP5 podmorskich światów
Zgodnie z definicją, oceanarium (zwane też akwarium morskim) to zespół zbiorników wypełnionych morską wodą, w których hoduje się faunę i florę morską i oceaniczną. Oceanaria służą przede wszystkim do podziwiania podmorskiego świata i edukacji przyrodniczej, jednak wiele takich placówek prowadzi także badania nad zwierzętami zamieszkującymi morskie głębiny. To ogromna frajdą przede wszystkim dla najmłodszych, jednak i dorośli chętnie odwiedzają oceanaria. Dziś sprawdzamy, które morskie muzea są warte waszego czasu. Oto najpiękniejsze oceanaria w Europie – zapraszamy do lektury!

Akwarium w Starym Porcie w Genui
Oceanarium w Genui to największy tego typu obiekt we Włoszech – zajmuje powierzchnię 10 000 m², na którą składa się m.in. 71 mniejszych i większych zbiorników wodnych. Akwarium otwarto w 1992 roku, w 500 rocznicę odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Za projekt odpowiedzialny był inny Genueńczyk, zdobywca prestiżowej Nagrody Pritzkera – Renzo Piano. To zresztą jemu zawdzięczamy projekt rewitalizacji Starego Portu na terenie którego znajduje się Akwarium.
Genueńskie Oceanarium może pochwalić się basenami, w których można obserwować podwodne życie płaszczek, hipnotyzujących meduz, fok czy delfinów. Oprócz basenów z morską fauną znajdziecie tu niewielki las tropikalny, punkt widokowy oraz salę kinową. Akwarium jest domem dla 600 gatunków zwierząt i 200 gatunków roślin. Oceanarium w Genui to też jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta – odwiedza je rocznie ponad milion osób!
Misją Acquario di Genova jest nie tylko prezentacja zwierząt, ale przede wszystkim działalność edukacyjna oraz badania nad morską fauną. Oceanarium prowadzi liczne programy edukacyjno-rozrywkowe i stara się zwiększać świadomość niezbędną do stawienia czoła globalnym wyzwaniom związanym z oceanami i ekosystemami wodnymi.
Oceanarium w Starym Porcie w Barcelonie
Usytuowane na terenie Port Vell w Barcelonie L’Oceanogràfic to jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta. Otwarte 1995 roku Akwarium skupia się przede wszystkim na faunie śródziemnomorskiej. W 35 zbiornikach można podziwiać ok. 11 tysięcy zwierząt, reprezentujących 450 gatunków. Największą atrakcją Oceanarium w Barcelonie jest z pewnością 80-metrowy tunel z ruchomym chodnikiem, dzięki któremu można wygodnie podziwiać morskie stworzenia. Dla zwiedzających przygotowano różne atrakcje m.in. pokazy karmienia pingwinów, płaszczek czy rekinów. I choć nie jest to największe rekinarium w Europie (to znajduje się na Majorce), to rekiny są niekwestionowanymi gwiazdami placówki. Dla doświadczonych nurków Akwarium przygotowało nawet możliwość nurkowania z rekinami (w klatce lub bez).
Poza tym Oceanarium spełnia swoją misję edukacyjną poprzez specjalnie przygotowane sale wystawowe, wycieczki z przewodnikiem i specjalne nocne imprezy. Jest też wystawa o historii oceanografii. Za pomocą interaktywnych, multimedialnych gier można przenieść się do czasów pierwszych eksploracji i podmorskich odkryć.
“Błękitna Planeta” na przedmieściach Kopenhagi
Niedaleko lotniska Kastrup, na obrzeżach duńskiej stolicy, znajduje się Narodowe Akwarium Danii zwane Błękitną Planetą. Morskie Muzeum przeniesiono nad Cieśninę Sund z innej lokalizacji, gdzie funkcjonowało już od 1912 roku. W otwartym w 2013 roku, nowoczesnym obiekcie dom znalazło aż 20.000 zwierząt. Den Blå Planet to największe oceanarium w północnej Europie i kolejny z budynków, zasługujących na uwagę wielbicieli nowoczesnej architektury. Projekt powstał w uznanej duńskiej pracowni 3XN i zdobył kilka ważnych międzynarodowych nagród. Inspiracją był tu wodny wir o pięciu ramionach obejmujących cały glob – od zimnych nordyckich mórz nordyckich po świetliste rafy koralowe.
Jedną z największych atrakcji Błękitnej Planety jest podwodny tunel, który zaprasza na spacer przez morski świat. Kolejną – imponujący basen o nazwie “zimna woda”, gdzie zaprezentowano faunę z północnych mórz. W Oceanarium możemy też podziwiać zwierzęta z innych stref klimatycznych, włączając w to Wielkie Jeziora Afrykańskie czy las tropikalny.
W pogodne dni dodatkowym atutem akwarium jest widok na most nad Sundem. Latem funkcjonuje tu wodny plac zabaw, a dzieci mogą łowić ryby z mostu pontonowego.
Zobacz też:
Oceanarium na terenie Miasta Sztuki i Nauki w Walencji
Futurystyczny kompleks Miasta Sztuki i Nauki to jedna z najważniejszych atrakcji hiszpańskiej Walencji. Jego część sporą część stanowi drugie co do wielkości europejskie Oceanarium, które jest nie tylko popularnym obiektem rozrywkowym, ale też ważnym ośrodkiem badawczym. Wbrew powszechnej opinii samego kompleksu Oceanarium nie zaprojektował Santiago Calatrava. Pochodzący z Walencji architekt był odpowiedzialny za całość Ciudad de las Artes y las Ciencias, ale poszczególne budynki Oceanarium powstały na podstawie projektów Felixa Candeli, Alberto Domingo i Carlosa Lázaro. Najbardziej charakterystyczne z nich to główny budynek w kształcie lilii wodnej oraz kulista ptaszarnia. Pozostałe budynki również w harmonijny sposób łączą podwodny świat z tym na powierzchni.
Aby jak najlepiej przedstawić cuda morskiego świata, Oceanarium podzielono na strefy odzwierciedlające ekosystemy funkcjonujące w różnych zakątkach naszego globu. Zobaczycie tu tropikalne akwaria i mroźne baseny z fauną z obydwu biegunów, a także morskie zwierzęta z obszarów pomiędzy nimi. Na terenie walenckiego oceanarium funkcjonuje również największe w Europie delfinarium. Do mieszkańców należą m.in. rekiny, meduzy, delfiny butlonose, morsy, białuchy, foki, a także pingwiny, krokodyle, żółwie czy egzotyczne ptactwo.
Jako ciekawostkę podamy jeszcze, że woda w basenach walenckiego Oceanarium pochodzi z Zatoki Walenckiej. W razie jakiegokolwiek zanieczyszczenia obiekt posiada system do…. produkcji wody morskiej!
Oceanarium w Mieście Sztuki i Nauki możecie odwiedzić w czasie naszego City Breaku w Walencji.
Oceanarium w Parku Narodów w Lizbonie
Naszą podróż przez najpiękniejsze oceanaria w Europie kończymy w Lizbonie. Wizyta w tutejszym Oceanarium to fascynująca podróż przez ekosystemy czterech oceanów. Faunę Oceanu Atlantyckiego, Spokojnego, Indyjskiego oraz Arktycznego można podziwiać z dwóch perspektyw – z góry oraz “od środka”. W Oceanarium mieszkają też m.in. pingwiny i wydry morskie, które są prawdziwymi maskotkami obiektu!
Największą atrakcję portugalskiego Akwarium stanowi ogromny zbiornik o pojemności 5 milionów litrów! W słonej wodzie, której skład i temperatura zostały dobrane tak, aby umożliwić życie zwierzętom z różnych stref, pływa aż 100 gatunków morskich stworzeń. Zobaczyć można tu m.in. płaszczki, manty, żarłacze, tuńczyki i inne ryby. Ciekawość budzi zwłaszcza samogłów, który sprawia wrażenie unoszącej się rybiej głowy z płetwami. Podobnie jak w Barcelonie, przygotowano tutaj specjalną ofertę dla nurków.
Oceanarium nie zapomina o swojej misji – nie tylko realizuje misję edukacyjną, ale przeznacza część dochodów z biletów na ochronę oceanów. Oczywiście zapraszamy Was na nasze City Breaki w Lizbonie – w programie mamy wizytę w Oceanarium!
Inne ciekawe oceanaria w Europie
Specjalnie dla Was wybraliśmy te naszym zdaniem najpiękniejsze oceanaria w Europie, jednak na naszym kontynencie jest jeszcze sporo do zobaczenia! Z pewnością warto odwiedzić największe europejskie oceanarium we francuskim Boulogne-sur-Mer. Tutejsze Narodowe Centrum Morskie Nausicaá może pochwalić się wspaniałym tunelem widokowym oraz wpisem na listę UNESCO. To też oceanarium, które na pierwszym miejscu stawia relację człowieka z morzem i żyjącymi w nim zwierzętami. Przeprowadzano tutaj udane operacje chirurgiczne rekinów, a sama placówka zdobyła liczne nagrody za medyczny trening lwów morskich.
Z kolei spędzając wakacje na Majorce, warto zajrzeć do Palma Aquarium. Główną atrakcją są tutaj rekiny – zbiornik zwany “Big Blue” to najgłębszy zbiornik dla rekinów w Europie. Są tu też m.in. śródziemnomorskie ogrody, “dżungla” oraz zbiornik z meduzami.