Pomnik Odkrywców w Lizbonie. Ku pamięci morskiej potęgi
Jedną z atrakcji dzielnicy Belem, obok Torre de Belem i Klasztoru Hieronimitów, jest Pomnik Odkrywców. W Lizbonie widać wiele śladów dawnej morskiej potęgi kraju, a przypominający żaglowiec Padrão dos Descobrimentos to hołd oddany twórcom tej potęgi.
Pomnik Odkrywców w Lizbonie
Pierwszy Pomnik Odkrywców został wzniesiony w 1940 roku z okazji Wielkiej Wystawy Świata Portugalskiego, organizowanej przez portugalskiego dyktatora Antonio Salazara. Prowizoryczna konstrukcja została dość szybko wyburzona, jednak pomysł upamiętnienia czasu wielkich odkryć spodobał się mieszkańcom. W 1960 roku, w pięćsetną rocznicę śmierci Henryka Żeglarza, odsłonięto monumentalny Padrão dos Descobrimentos. 52-metrowy pomnik ma kształt karaweli – żaglowca, który dzięki swej konstrukcji, zrewolucjonizował morskie podróże. Na szczycie monumentu znajduje się niewielki taras widokowy, z którego rozciąga się widok na Tag i Dzielnicę Belem oraz wielką mozaikę.
Żeglarze, misjonarze i konkwistadorzy
Najbardziej charakterystycznym elementem Pomnika Odkrywców są postacie wyjątkowych osobistości z czasu Wielkich Odkryć Geograficznych. Po obu stronach monumentu zobaczycie figury władców, misjonarzy, nawigatorów i zdobywców nowych lądów. Do najważniejszych postaci należą:
- Książę Henryk Żeglarz – choć nigdy nie pływał na statkach (przydomek Żeglarz nadano mu dopiero kilkaset lat później), był protektorem żeglarzy i odkrywców. Uważa się go za twórcę portugalskiego imperium kolonialnego i założyciela pierwszej akademii morskiej na świecie.
- Vasco da Gama, czyli odkrywca morskiej drogi do Indii
- Ferdynand Magellan – jedna z najwybitniejszych osobistości czasu Wielkich Odkryć Geograficznych. Był kapitanem pierwszej wyprawy dookoła świata (której niestety nie dokończył – został zamordowany na Filipinach rok przed zakończeniem wyprawy).
- Bartolomeu Dias – kapitan, który jako pierwszy dopłynął do Przylądka Dobrej Nadziei przecierając szlaki dla późniejszej wyprawy Vasco da Gama
- Król Portugalii Afonso V, który zasłynął podbojami Afryki. Jego wujem był Henryk Nawigator, który zachęcał młodego władcę do kontynuowania morskich wypraw
- Luís de Camões – podróżnik, awanturnik i najważniejszy portugalski poeta
- Angielska księżniczka Filipa de Lencastre – jedyna kobieta w tym zacnym gronie. Jej ślub z królem Janem I był okazją do podpisaniu traktatu w Windsorze. Traktat, będący najstarszą unią dyplomatyczną między Portugalią a Anglią, dał początek długiej współpracy pomiędzy dwoma mocarstwami. Filipa była też matką Henryka Żeglarza.
Zobacz też
Afrykański podarunek
U stóp Pomnika Odkrywców położona jest ogromna mozaika, którą w 1960 r. rząd Republiki Południowej Afryki podarował Portugalczykom. Marmurowa mozaika ma średnicę 50 metrów i przedstawia różę wiatrów oraz mapę świata. Zaznaczono na niej trasy portugalskich wypraw oraz miejsca i daty odkryć. Dziś to przypomnienie, jak wielką potęgą morską była niegdyś Portugalia!
Mozaika najpiękniej wygląda z tarasu widokowego znajdującego się na szczycie Pomnika 🙂 Stąd też w ciągu zaledwie 10-minutowego spaceru dotrzecie na legendarne pasteis de belem!
Gotowi na nową porcję portugalskich odkryć? Zapraszamy na nasze city breaki w Lizbonie 🙂