Rok Jubileuszowy 2025 w Rzymie. Co będzie się działo we włoskiej stolicy w 2025 roku?
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, nic więcej dziwnego, że coraz częściej spoglądamy w przyszłość i snujemy plany (również te turystyczne) na kolejne sezony. Warto zatem pamiętać, że 2025 rok będzie szczególnym czasem dla mieszkańców włoskiej stolicy. Nadchodzi bowiem Rok Jubileuszowy 2025, który będzie w Rzymie obchodzony nieco ponad 12 miesięcy. Przygotowania do Giubileo trwają już od dłuższego czasu – miasto przechodzi remonty i renowacje, by w przyszłym roku prezentować się jak najpiękniej! Dlaczego? Wyjaśniamy!
Rok Jubileuszowy w Starym Testamencie
Zacznijmy od tego, czym w zasadzie jest Rok Jubileuszowy. To, zgodnie z tradycją żydowską i chrześcijańską, rok szczególnej łaski, który ma przypominać ludziom o tym, że pochodzą od Boga. Już w Starym Testamencie wspomniano o Roku, który winien być świętowany po 7 latach szabatowych (rok szabatowy obchodzony był co 7 lat), czyli co 50 lat. Wszystko po to, by człowiek nie zapomniał, że nie posiada ziemi na własność, a Bóg oddał mu ją jedynie w lenno, i że to obecność Boga uświęca życie człowieka.
Oto co Księga Kapłańska mówi o tym szczególnym czasie:
Cały ten rok pięćdziesiąty będzie dla was rokiem jubileuszowym – nie będziecie siać, nie będziecie żąć tego, co urośnie, nie będziecie zbierać nieobciętych winogron, bo to będzie dla was jubileusz, to będzie dla was rzecz święta. Wolno wam jednak będzie jeść to, co urośnie na polu.
Bonifacy VIII i Rok Święty w tradycji chrześcijańskiej
Tradycja obchodzenia Roku Jubileuszowego została zaadaptowana z tradycji żydowskiej dopiero w średniowieczu. Wtedy to papież Bonifacy VIII bullą Antiquorum habet ogłosił rok 1300 Rokiem Świętym. Jako “zachętę” dla pielgrzymów ogłosił odpust zupełny dla pielgrzymów odwiedzających grób św. Piotra. Co ciekawe, wcześniej odpust zupełny mogli otrzymać jedynie uczestnicy wypraw krzyżowych. Rok Jubileuszowy okazał się sukcesem – do Rzymu przybywało dziennie 30 tysięcy pielgrzymów, a wśród nich znalazł się m.in. Władysław Łokietek.
Pielgrzymi wykazali się olbrzymią szczodrością – florencki kronikarz napisał nawet, że dwóch kleryków nieustannie zbierało pieniądze grabiami! Wspominamy o tym nie bez przyczyny, bowiem Bonifacy VIII przeszedł do historii jako uosobienie gospodarności, ale też chciwości. Do kiepskiej reputacji papieża przyczynił się z pewnością Dante, który w “Boskiej Komedii” nazwał papieża „księciem nowożytnych faryzeuszy”. Na dodatek tuż po śmierci Bonifacego w 1303 roku współcześni mu Rzymianie ukuli powiedzenie „Przyszedł jak lis, rządził jak lew, zdechł jako pies”. Użyto go jeszcze w przypadku kilku boskich namiestników.
Historia obchodów Roku Jubileuszowego
Zgodnie z wolą Bonifacego VIII Rok Jubileuszowy miał być obchodzony co 100 lat, jednak kolejni papieże zdecydowali inaczej. Klemens VI, jeden z tzw. papieży awiniońskich, odmówił wprawdzie powrotu do Rzymu, lecz bez problemu zgodził się na obchody Roku Świętego co 50 lat. Tym samym kolejny Giubileo świętowano w roku 1350.
Kolejny Jubileusz obchodzono w 1390 roku – decyzją papieża Urbana VI, że świętować trzeba co 33 lata, by upamiętnić długość życia Chrystusa (choć jak sami na pewno zauważyliście, od 1350 roku minęło już 40 lat). Kolejne lata 1400 i 1423 wprowadziły małe zamieszanie, ale już od 1450 roku (dzięki Pawłowi II) Giubileo odbywa się co 25 lat, jeśli akurat nie przeszkodzą w tym szczególne okoliczności (np. wojna lub konklawe). Dodatkowo każdy papież ma prawo wyznaczyć Jubileusz Nadzwyczajny dla całego świata lub dla wybranego regionu czy kraju.
Ostatni taki Rok miał miejsce w 2015 roku, gdy papież Franciszek I ogłosił Jubileusz 50-tej rocznicy zakończenia II Soboru Watykańskiego. Wtedy to po raz pierwszy oprócz Świętych Drzwi otwarto tzw. „drzwi miłosierdzia” w katedrach, sanktuariach, szpitalach i więzieniach na całym świecie. Więcej o historii Jubileuszy przeczytacie na oficjalnej stronie wydarzenia.
A tak brzmi hymn Jubileuszu:
Rok Jubileuszowy 2025 w Rzymie – Rok Nadziei i Miłosierdzia
Przyszły Rok Jubileuszowy ma przebiegać pod hasłem “Pielgrzymi nadziei”. Zdaniem papieża Franciszka, to właśnie nadzieja potrzebna jest wiernym w tych trudnych, pełnych niepokoju czasach. Nadzieja pokładana w Bogu ma być wieczna i dawać pocieszenie. O nadziei mówią słowa hymnu Jubileuszu oraz logo zaprojektowane przez włoskiego grafika Giacomo Travisaniego. W logo zobaczymy kolorowe postacie – symbol narodów z 4 stron świata. Wśród zawieruchy trzymają się krzyża zakończonego kotwicą, którą dla chrześcijan jest ich wiara. Zgodnie z intencją autora, to właśnie krzyż ma być kotwicą dla szukających nadziei pielgrzymów.
Rok Jubileuszowy 2025 rozpocznie się 24 grudnia 2024 otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Kolejne drzwi będą otwierane stopniowo – 29 grudnia na Lateranie, 1 stycznia 2025 – w Bazylice Santa Maria Maggiore, zaś 5 stycznia – u św. Pawła za Murami. Zgodnie z wolą papieża symboliczne otwarcie drzwi nastąpi również w wielu kościołach na całym świecie. Dzięki temu nawet osoby, które nie mogą przybyć z pielgrzymką do Rzymu, będą miały szansę na uzyskanie odpustu.
Porta Sancta w bazylikach pozostaną otwarte do grudnia 2025, zaś na Watykanie – do 6 stycznia 2026, kiedy to oficjalnie zakończy się Rok Święty.
Porta Sancta – otwarcie Świętych Drzwi
Wiele razy wspominaliśmy już o Świętych Drzwiach, ale czym one właściwie są? To specjalne wrota, które otwierane są jedynie w trakcie Jubileuszy, a pomiędzy nimi pozostają zamurowane lub symbolicznie zamknięte. Ściana zasłaniająca drzwi zostaje zburzona, a otwarcie wrót rozpoczyna Rok Święty. Przejście przez Porta Sancta ma wymiar symboliczny, zgodny ze słowami Ewangelii św. Jana:
„Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony – wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę” (10, 9).”.
To znak pojednania z Bogiem i podkreślenie chęci podążania za naukami Jezusa Chrystusa.
Choć pierwszy Rok Jubileuszowy odbył się w 1300 roku, to Drzwi Święte po raz pierwszy otwarto 123 lata później, w Bazylice św. Jana na Lateranie – katedrze biskupa Rzymu. Z czasem, aby sprostać coraz większej liczbie wiernych, w pozostałych bazylikach większych również otwarto Porta Sancta.
Plan obchodów Giubileo 2025 – specjalne intencje
W czasie Roku Świętego zaplanowano liczne spotkania modlitewne, dedykowane różnym grupom społecznym. Największym z takich wydarzeń będą z pewnością Dni Młodzieży, zaplanowane na przełom lipca i sierpnia. W tym czasie na spotkanie z papieżem ma przybyć około 3 miliony młodych ludzi!
Oprócz tego specjalne cykle modlitewne będą poświęcone poszczególnym grupom zawodowym m.in. lekarzom, policjantom, kapłanom, artystom, dziennikarzom, czy nawet ludziom u władzy. Pielgrzymi będą modlić się również za migrantów, więźniów, chorych czy ubogich i potrzebujących. Przeżyciom duchowym będą towarzyszyć również wydarzenia kulturalne, jak wystawy czy koncerty. Pełen kalendarz obchodów znajdziecie na oficjalnej stronie Jubileuszu.
Zobacz też:
Jaki wpływ będzie miał Rok Jubileuszowy na turystykę w Rzymie w 2025 roku?
Jak już na pewno zauważyliście, Rok Jubileuszowy to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych ćwierćwiecza. Nic więc dziwnego, że władze Watykanu (a co za tym idzie – Rzymu), spodziewają się napływu ogromnej ilości pielgrzymów. Szacuje się, że do Wiecznego Miasta rocznie przybywa ok. 10 milionów turystów, a w przyszłym roku ta liczba ma się… potroić! Dodatkowe 20 milionów pielgrzymów musi gdzieś spać, a więc z całą pewnością zauważycie wzrost cen noclegów w Rzymie. I nie ma znaczenia, czy jedziecie prywatnie, czy na zorganizowaną wycieczkę – będzie po prostu drożej. Oprócz tradycyjnego wysokiego, średniego i niskiego, pojawił się też sezon “pielgrzymkowy”. Obejmuje on przede wszystkim te okresy, gdy miasto spodziewa się zwiększonej ilości wiernych – np. w trakcie Dni Młodzieży.
Zdecydowanie łatwiej będzie się za to dostać do Rzymu, przynajmniej drogą lotniczą. Niemal wszystkie linie, operujące na lotniskach Ciampino i Fiumicino, zwiększyły liczbę połączeń do Wiecznego Miasta. Utrudnienia czekają z kolei na autokary przybywające do włoskiej stolicy – już teraz wiadomo, że ceny parkingów oraz opłat wjazdowych do miasta znacząco pójdą w górę.
Wstęp do Muzeów Watykańskich
Nie wiadomo jeszcze, czy Watykan zdecyduje się na zwiększenie liczby dostępnych wejściówek do Muzeów Watykańskich lub na wydłużenie godzin zwiedzania. Nawet jeśli tak, to trzeba pamiętać, że Muzea (jak każda zamknięta przestrzeń), mają ograniczoną pojemność. Na pewno spora część pielgrzymów (zwłaszcza tych spoza Europy, którzy nie mają aż tylu okazji, by odwiedzić Włochy) będzie miała wcześniej zarezerwowane wejścia dla grup o profilu religijnym, przybywających do Włoch pod opieką duchową kapłana. Jest też bardzo prawdopodobne, że wystąpią spore trudności w rezerwacji wejściówek dla “zwykłych” grup turystycznych i turystów indywidualnych. To na razie spekulacje, ale na pewno będziemy Was informować na bieżąco!
Z uwagi na spodziewaną liczbę pielgrzymów z pewnością wzrośnie też zainteresowanie innymi zabytkami związanymi z tradycją chrześcijańską, takimi jak Bazyliki, Koloseum czy Rzymskie Katakumby. Jak będzie z wejściówkami? Zobaczymy!
Jak na razie na naszych City Breakach w Rzymie jeszcze do końca marca proponujemy zwiedzanie Muzeów, jednak od kwietnia nie będzie takiej możliwości. Dla naszych turystów przewidzieliśmy czas wolny, w trakcie którego chętni będą mogli zwiedzić Muzea we własnym zakresie (jeśli będzie możliwość indywidualnego zakupu biletów). Poza tym Bazyliki będziemy zwiedzać w zależności od dostępności – może się zdarzyć, że w wybranym terminie z uwagi na uroczystości religijne, nie będzie możliwości wstępu dla turystów. Postaramy się jednak byście zobaczyli jak najwięcej!
Grupy pielgrzymkowe
Rok Jubileuszowy to z pewnością logistyczne wyzwanie dla rzymskich urzędników, organizatorów turystyki i włoskich hotelarzy oraz test cierpliwości dla mieszkańców Wiecznego Miasta. Nie ma jednak wątpliwości, że dla osób wierzących to czas szczególnej łaski. Pielgrzymka do Rzymu w Roku Jubileuszowym 2025 ma szansę stać się duchowym przeżyciem i okazją do żarliwej modlitwy w wybranej intencji. To także okazja do uzyskania odpustu zupełnego, czyli odpuszczenia wszystkich grzechów.
Jadąc na pielgrzymkę warto też pamiętać, że pielgrzymi, którzy chcą przejść przez Drzwi Święte w którejkolwiek Bazylice muszą dokonać stosownej rezerwacji.
A Wy? Wybieracie się do Rzymu na Jubileusz?