Spiralna klatka schodowa w Watykanie
Charakterystyczna spiralna klatka schodowa, znajdująca się w Muzeach Watykańskich pojawia się na niezliczonych zdjęciach i pocztówkach z papieskiej stolicy. Jest to w zasadzie podwójna rampa w kształcie helisy, zaprojektowana przez Giuseppe Momo w 1932 roku. Rampa ma dwa, szerokie na 16 m i długie na 98 m, jednokierunkowe biegi, po jednym w górę i w dół. Piękna balustrada wykonana została z brązu i ozdobiona papieskimi herbami. Sam projekt był wzorowany na Schodach Bramantego z 1512 roku, łączących Pałac Belwederski z dziedzińcem. Jeśli nie macie ochoty na wspinaczkę, możecie skorzystać z windy, warto jednak stanąć na szczycie rampy i spojrzeć w dół!
Kilka ciekawostek o Muzeach Watykańskich
Oczywiście spiralna klatka schodowa to tylko jedna z tysięcy rzeczy, które można zobaczyć w Watykanie! Muzea Watykańskie to jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów świata. Z okazji wrześniowej kartki mamy dla Was kilka ciekawostek dotyczących zbiorów i historii Muzeów:
- Pierwszą wystawioną dla publiczności rzeźbą była Grupa Laokoona, którą papież Juliusz II zakupił w 1506 roku.
- Mówi się, że dziś w Watykanie znajduje się największa kolekcja dzieł sztuki na całym świecie! Kolejni papieże zgromadzili tutaj ok. 70 tysięcy eksponatów, z czego jedynie ok. 20 tysięcy jest wystawionych w salach ekspozycyjnych.
- Eksponaty wystawione są w 54 galeriach i pasażach. Do najbardziej znanych należą Muzea Etruskie i Egipskie, Muzeum Pio-Clementino, Galeria Map Geograficznych, Galeria Gobelinów oraz Pinakoteka czyli galeria obrazów.
- Każda dostępna trasa zwiedzania kończy się w Kaplicy Sykstyńskiej. Kaplicę Sykstyńską możecie obejrzeć tutaj, dzięki wirtualnemu pokazowi przygotowanemu przez Muzea Watykańskie.
- W Sali Sobieskiego znajdziecie polski akcent w postaci obrazu Jana Matejki, przedstawiającego Jana III Sobieskiego po Bitwie pod Wiedniem. Dzieło to sam malarz podarował papieżowi Leonowi XIII w 200. rocznicę zwycięskiej bitwy.
- Muzea Watykańskie (wraz z całym Watykanem) znajdują się na liście UNESCO.
- Na Dziedzińcu Szyszki znajduje się rzeźba „Sfera Con Sfera”, zwana niekiedy po prostu Wielką Kulą. Według autora, Arnalda Pomodoro, kula ma symbolizować porządek świata. Wewnętrzna sfera symbolizuje ziemię, zewnętrzna – chrześcijaństwo. Mogą one działaś w harmonii, jedynie jeśli będą ze sobą zgodne. Dla artysty kula to kształt idealny, z pogranicza świata magii i rzeczywistości.
To tylko kilka ciekawostek, bowiem Muzea Watykańskie kryją w sobie wiele tajemnic. Dlatego najlepiej zwiedzać je z przewodnikiem 🙂
Jeśli chcielibyście zobaczyć cuda ukryte w Muzeach Watykańskich, to zapraszamy serdecznie na nasze city breaki w Rzymie 🙂