Szakszuka. Bliskowschodni bałagan na talerzu
Trendy w sztuce kulinarnej zmieniają się niemal co roku, jednak szakszuka od kilku lat nie wychodzi z mody. Skąd pochodzi szeleszcząca nazwa potrawy i co oznacza? Czy szakszuka to danie typowo śniadaniowe? Co składa się na szakszukę idealną? Wyjaśniamy!
Bałagan z krajów Maghrebu
Słowo shakshouka pochodzi z tunezyjskiej odmiany języka arabskiego i oznacza tyle co “wielki bałagan”. Tunezyjskie określenie wywodzi się z kolei z języka Berberów, zamieszkujących tereny m.in. Maroka, Libii i Algierii. Tymczasem po drugiej stronie Morza Śródziemnego, na terenach dzisiejszej Turcji, popularne było danie z duszonych warzyw oraz mięsa, najczęściej wątróbki. Określano je ottomańskim słowem… şakşuka. Również Jemen rości sobie prawo do nazywania się miejscem narodzin szakszuki – do dziś serwuje się ją tutaj z zieloną pastą zhug.
Wersję z jajkiem zamiast mięsa zawdzięczamy prawdopodobnie tunezyjskim Żydom, którzy w czasach wielkich migracji rozpropagowali danie w całym basenie Morza Śródziemnego. Dziś to właśnie szakszuka z jajkiem jest najpopularniejszą wariacją tej potrawy. Co ciekawe danie, które znamy dzisiaj znacznie różni się od tego sprzed kilku wieków. Dlaczego? Ponieważ pomidory i papryka, które dziś stanowią podstawę szakszuki, przywędrowały do nas z Nowego Świata.
Jajecznica z Bliskiego Wschodu
Szakszuka to potrawa charakterystyczna dla kuchni arabskiej i żydowskiej. Jej głównymi składnikami są jajka, pomidory, różnokolorowa papryka, papryczka chilli, czosnek i cebula. Warzywa podsmaża się na oliwie z oliwek i przyprawia kuminem, suszoną papryką i pieprzem kajeńskim, a niekiedy też szczyptą gałki muszkatołowej. Gotowe danie posypuje się kolendrą, pietruszką lub szczypiorem. Bardziej “zaawansowane” wersje szakszuki obejmują również cienko krojoną jagnięcinę, jogurt, ser feta, koszerne mięso, świeże zioła, a nawet karczochy, awokado, fasolę czy ziemniaki. Z kolei w Neapolu możecie spotkać się z daniem o wdzięcznej nazwie uova in purgatorio, czyli “jajka w… czyśćcu”. To także wariacja na temat szakszuki, podobnie jak grecka strapatsada.
Przygotowanie szakszuki zajmuje ok. 15 minut, a w Internecie znajdziecie mnóstwo przepisów – ten najbardziej podstawowy zobaczycie na filmiku.
Zobacz też
W Europie szakszukę najczęściej znajdziecie w menu śniadaniowym, ale na Bliskim Wschodzie serwuje się ją również na kolację. Powinna być podana na gorącej patelni lub w tadżinie (głównie w Maroku). Jajka mogą być ugotowane w koszulkach, bezpośrednio na patelni (żółtko jednak powinno pozostać płynne) lub rozbełtane jak jajecznica. Jednak w każdej formie szakszuka smakuje wyśmienicie! A miejskie legendy mówią też, że jest idealna na kaca 😉
A jeśli macie ochotę spróbować szakszuki, zapraszamy Was np. na nasze city breaki w Istambule.