TOP 10 miejsc, które trzeba odwiedzić w Atenach
Ateny to jedno z tych miast, do których równie chętnie wybiorą się miłośnicy historycy, jak i amatorzy słonecznej pogody! Nasze city breaki w Atenach od lat cieszą się dużym powodzeniem, również wśród grup. Nic zresztą dziwnego – to kolebka zachodnioeuropejskiej cywilizacji, w której wysokiej klasy zabytki łączą się z nieskrępowaną radością życia mieszkańców. Dodajmy do tego jeszcze bliskość ciepłego morza i prostą, ale smaczną kuchnię i mamy gotowy przepis na idealną destynację! A co ciekawego można zobaczyć w mieście pełnym nieokiełznanego chaosu? Stworzyliśmy nasze TOP 10 miejsc, które trzeba odwiedzić w Atenach! Zapraszamy do lektury!
10. Wieczór grecki – w rytmie Greka Zorby
Taki wieczór może przypominać wielkie greckie wesele znane z licznych obrazów filmowych. To mieszanka greckiego folkloru, zdrowej śródziemnomorskiej kuchni i wyśmienitego wina. Najlepiej udać się do greckiej tawerny i oddać się tańcom przy akompaniamencie tradycyjnego instrumentu bouzuki. Grecy uwielbiają ludowe tańce i na pewno pomogą Ci poczuć się jak prawdziwy Grek Zorba. W Atenach najlepsze greckie wieczory odbywają się na Place i choć to atrakcja przygotowana z myślą o turystach, kryje się pod nią autentyczna miłość do wszystkiego co greckie!
Ciekawostka: Choć wydaje się, że taniec sirtaki to wielowiekowa tradycja, to w rzeczywistości został on skomponowany Mikisa Theodorakisa na potrzeby filmu “Grek Zorba” w 1964 roku. Wywodzi się z ludowych tańców greckich, choć nie tańczy się go w kole. Nawet jego nazwa “sirtaki” czyli “mały sirtos” nawiązuje do najpopularniejszego z tradycyjnych tańców. “Zorba Dance” wpisał się idealnie w grecką miłość do tańca i życia i dziś stanowi nierozerwalną część greckiej kultury.
9. Odeon Heroda Attyka – nie tylko dla aktorów
Co powiecie na przedstawienie rodem z czasów starożytnych? To możliwe jedynie w kamiennym amfiteatrze u stóp greckiego Akropolu. To Odeon Heroda Attyka – najwspanialszy ze starożytnych odeonów, czyli krytych amfiteatrów budowanych z myślą o przedstawieniach muzycznych i teatralnych. Obiekt nazwano na cześć greckiego arystokraty, który wybudował między innymi teatr w Atenach. Niestety poza odbywającymi się tu do dziś przedstawieniami, Odeon nie jest dostępny dla zwiedzających.
Ciekawostka: Fenomenalna akustyka starożytnego teatru wykorzystywana jest do dzisiaj. Na terenie Odeonu odbywają się koncerty i spektakle w ramach Festiwalu Ateńskiego. Występowały tu największe gwiazdy opery takie jak Montserrat Caballé, Maria Callas czy Luciano Pavarotti.
8. Tętniące życiem Monastiraki
Monastiraki słynie z zabytków wysokiej klasy, a w szczególności starożytnej Agory. Grecka Agora przez wielu uważana jest za najważniejsze stanowisko archeologiczne na świecie. Monastiraki to też jedna z tych dzielnic, które nigdy nie zasypiają. W każdą niedzielę na placu organizowany jest pchli targ, na którym możecie kupić wszystko – od świeżych owoców po stare meble. To też świetna okazja, by posłuchać jak robią zakupy Ateńczycy – to prawdziwy rytuał. Po południu warto wybrać się do tawerny, a wieczorem – do jednej z licznych restauracji. Z wielu miejsc na Monastiraki roztacza się niezapomniany widok na Akropol.
Ciekawostka: Spacerując po Monastiraki zwróćcie uwagę na linię z białej kostki brukowej. To ślad rzeki Eridanus, która w czasach rzymskich płynęła przez Ateny. Została jednak przykrywa tunelem, a dziś możemy zobaczyć, którędy prowadził jej nurt.
7. Ogrody Narodowe – w królewskim otoczeniu
Po całym dniu zwiedzania przychodzi czas na odpoczynek – idealnie nada się do tego teren Ogrodów Narodowych. To niezwykle zielone miejsce dające cień w upalne lato znajduje się tuż za Parlamentem i często można doszukać się jego dawnej nazwy Ogród Królewski. Teren ten był bowiem oczkiem w głowie Królowej Amalii – żony króla Ottona, który zlecił założenie parku w latach 30. XIX wieku. Królowa sprowadziła do Aten niemieckich architektów, którzy dbali o królewskie ogrody. Na jej prośbę marynarze przywozili z całego świata nasiona i sadzonki egzotycznych roślin. Obszar obejmuje 16 hektarów, jest więc gdzie odpocząć wśród bujnej roślinności klimatu śródziemnomorskiego. Jeszcze więcej egzotyki z pewnością doda słynna aleja palmowa. Dziś dawny ogród królewski dostępny jest dla każdego, aż do zachodu słońca.
Ciekawostka: Przedłużenie Ogrodów Narodowych stanowi Park Zappio, prowadzący do budowli wystawowej w kształcie półksiężyca. Budowę parku sfinansowała bardzo bogata rodzina Zappas, na co dzień żyjąca poza Grecją. Warto też wiedzieć, że członek tej rodziny Ewangelios Zappas, przyczynił się do zorganizowania w Atenach pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w 1896 roku.
6. Stadion Panatenajski – gratka dla fanów sportu
To właśnie na tym (zrekonstruowanym) stadionie odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie w 1896 roku w Atenach. Jest niewątpliwie jedynym na świecie stadionem zbudowanym w całości z pięknego marmuru i to właśnie oznacza jego druga nazwa – “Kalimarmaro”. Dzisiejszy stadion to nieco zmieniona rekonstrukcja miejsca, w którym przez osiem wieków (od VI wieku p.n.e. aż IV wieku naszej ery), co cztery lata organizowano zawody lekkoatletyczne zwane Panatenajami. Było to święto ku czci bogini Ateny, podczas którego rywalizowano przede wszystkim w biegach na różnych dystansach. Gdy do Grecji wdarło się chrześcijaństwo, zakazano pogańskich imprez i stadion popadł w ruinę.
Końcówka XIX wieku to czas starań o przywrócenie świetności antycznej tradycji sportowej i odbudowa stadionu. Bieżnia ma charakterystyczny kształt podkowy, a marmur w blasku promieni słońca robi niesamowite wrażenie!
Ciekawostka: W roku 1896, w którym odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie, stadion nie był jeszcze ukończony. Po zakończeniu budowy, w 1906 roku, zorganizowano specjalną Letnią Olimpiadę – dodatkowe zawody, które miały uczcić antyczne dziedzictwo tego miejsca.
5. Plaka i Anafiotika – w sąsiedztwie bogów
Plaka to najsłynniejsza historyczna część ateńskiej metropolii. Znajduje się u stóp szlachetnego Akropolu, “w sąsiedztwie bogów”. Nie ma lepszego miejsca, aby poczuć na własnej skórze, jak żyli starożytni Grecy. Jednak Plaka to nie tylko fundamenty sięgające pamięcią czasów starożytnych. W zasadzie dzielnica została wzniesiona w XIX wieku, w dużej części przez architektów z Bawarii. Co ciekawe, dziś wygląda niemal zupełnie tak, jak w chwili, gdy Grecja postanowiła wyrwać się spod tureckiego panowania w 1821 roku. Znajdują się tu liczne kawiarnie, restauracje i muzea, które dają chwilę wytchnienia po zwiedzaniu Akropolu. Na place najlepiej się zagubić i spacerować bez planu krętymi uliczkami – zarówno w dzień, jak i w nocy, bo życie na Place toczy się do białego rana!
Wyjątkową część Plaki stanowi Anafiotika, która przypomina jedną z tradycyjnych greckich wysp. Ulice nie mają tutaj nazw ani z góry ustalonego schematu. Część biało-niebieskich domów do dziś jest zamieszkana, dlatego nie dziwi już widok rozwieszonego prania wzdłuż muru. Białe domy, przyjazne koty i blask porannego słońca – Anafiotika przyciąga prawdziwych odkrywców.
Ciekawostka: Anafiotika “odziedziczyła” nazwę po swoich twórcach – robotnikach z wyspy Anafi, którzy przybyli z Cyklad za pracą. Zbudowali oni miniaturowe miasteczko, które miało przypominać im o domu.
4. Wzgórze Likavitos – z widokiem na Ateny
Lykabettus – Wilcze Wzgórze to miejsce, z którego roztacza się fenomenalna panorama miasta. Białe sześcienne domki zwieńczone czerwonymi dachówkami, dzielnice poprzecinane wąskimi uliczkami. Wystarczy wejść na szczyt, aby cieszyć się widokami znanymi z najpiękniejszych greckich pocztówek. A ci, którzy nie lubią wysiłku, mogą wjechać na górę kolejką (choć ostatni etap i tak trzeba będzie pokonać pieszo). Z Likavitos wspaniale widać panoramę Aten, a także port w Pireusie i Wyspy Sarońskie. To też zielona enklawa i jedno z ulubionych miejsc mieszkańców, którzy chętnie spędzają tu czas wolny z książką lub na joggingu.
Ciekawostka: Według legendy wzgórze powstało, gdy rozwścieczona bogini Atena cisnęła kamieniem w córki Kekropsa – założyciela miasta. Dziewczyny podpadły wybuchowej bogini nieposłuszeństwem, więc nastąpiła taka mała ingerencja z Olimpu 😉
Zobacz też:
3. Łuk Hadriana i pozostałości po Świątyni Zeusa
Świątynia Zeusa Olimpijskiego, zwana też Olimpejonem, była największą świątynią w starożytnych Atenach. Jej budowa trwała (z przerwami) przez 600 lat! W świątyni prawdopodobnie stała kopia posągu Zeusa – jednego z siedmiu cudów świata. Niestety tureckie najazdy oraz średniowiecze przyniosły upadek świątyni, która została rozkradziona jako materiał budowlany. Do dziś zachowało się 16 kolumn, z których jedna została powalona przez wichurę w połowie w XIX wieku.
Tuż obok pozostałości Olimpejonu znajduje się Łuk Hadriana, poświęcony rzymskiemu cesarzowi. To marmurowa brama, która w symboliczny sposób dzieli antyczne Ateny od nowego, rzymskiego miasta. Inskrypcja z jednej strony łuku, tej od Akropolu, głosi: „Oto są Ateny, starożytne miasto Tezeusza”. Z drugiej strony możemy zobaczyć napis o treści: „Oto jest miasto Hadriana, nie Tezeusza”.
Ciekawostka: Rzymski cesarz Hadrian, trzeci z pięciu tzw. “dobrych cesarzy”, szczególnie upodobał sobie Ateny. Za jego panowania w mieście powstawały nowe drogi, akwedukty i budynki publiczne. Łuk Hadriana został zbudowany z okazji cesarskiej wizyty w Atenach, w ramach podziękowania za dokonane inwestycje.
2. Zmiana warty na Placu Syntagma
Zmiana warty na ateńskim Placu Syntagma to klasyka każdego programu zwiedzania greckiej stolicy. Na placu znajduje się budynek greckiego Parlamentu, jednak wzrok przykuwają przede wszystkim żołnierze zwani evzones. To słynna gwardia reprezentacyjna i choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że żołnierze wyglądają komicznie, to naprawdę doborowa straż. Dla każdego Greka to wielki honor zostać evzoni. Nazwa gwardii została po raz pierwszy użyta przez samego Homera i oznacza dosłownie “piękne pasy”. Skórzany pas stanowi ważny element stroju żołnierza, podobnie jak plisowana spódniczka składająca się z 400 fałd, symbolizujących 400 lat tureckiej niewoli.
Przy grobie nieznanego żołnierza wartę pełni zawsze dwóch gwardzistów, a ich “zmiana” trwa godzinę. Raz na pół godziny gwardziści zamieniają się miejscami, poruszając się przy tym dość niecodziennym krokiem. Ten specjalny krok symbolizuje kopniaka dawanego wrogowi.
Ciekawostka: Ceremonia zmiany warty odbywa się o każdej pełnej godzinie przez całą dobę. Szczególnie uroczysta zmiana warty ma miejsce w niedzielę o godzinie 11:00, gdy małemu pododdziałowi evzones towarzyszy orkiestra.
1. Akropol – Święta Skała
Żadnym zaskoczeniem nie będzie postawienie Akropolu na miejscu pierwszym naszego TOP 10 miejsc, które trzeba odwiedzić w Atenach. Zwany przez Greków “Świętą Skałą” od dawna uważany jest za najważniejszą atrakcję Aten, co jedynie potwierdza wpis na listę UNESCO. Jego historia sięga roku 1000 p.n.e. Starożytne budowle zachwycą nawet najmniej zainteresowanych historią. Dostojny Partenon przyciąga wzrok harmonijną konstrukcją. Tu znajdziecie również najbardziej znane na świecie kariatydy, czyli ciąg rzeźbionych podpór Erechtejonu na Akropolu. Na zakończenie zwiedzania koniecznie trzeba wybrać się do nowoczesnego Muzeum Akropolu. Wystawa rozlokowana na czterech piętrach obejmuje znaleziska od czasów mykeńskich do okresu wczesnego chrześcijaństwa.
Ciekawostka: Oryginalne kariatydy – rzeźby pięknych kobiet, które podpierają portyk Erechtejon, zobaczycie właśnie w Muzeum Akropolu. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że na wzgórzu możemy podziwiać kopie – ze względu na ochronę bezcennych zabytków oryginalne posągi przeniesiono w bezpieczniejsze miejsce – do sal muzealnych.
Gotowi na wyprawę do greckiej stolicy? Zapraszamy na nasze city breaki w Atenach, podczas, których zobaczycie najpiękniejsze zakątki Aten! Sprawdźcie też koniecznie noclegi u naszych polskich gospodarzy w Atenach.