Tort Sachera. Wiedeński król deserów
Tort Sachera to chyba najbardziej rozpoznawalny tort świata i absolutny klasyk austriackiej kuchni. Stworzony w pierwszej połowie XIX wieku czekoladowy tort stał się przyczyną prawdziwych sądowych batalii i na stałe zapisał w annałach cukiernictwa. Dziś możecie go spróbować w dwóch kawiarniach w Wiedniu. Oto krótka historia słynnego tortu Sachera, nazywanego „królem deserów”!
Austriacki książę, młodziutki cukiernik i zacni goście
W 1832 roku książę Klemens von Metternich zlecił swemu osobistemu szefowi kuchni przygotowanie eleganckiego deseru dla kilku ważnych gości. Niestety doświadczony kucharz zaniemógł, a zadanie przygotowania deseru spadło na barki zaledwie 16-letniego kuchcika, Franza Sachera. Trochę mąki, kilka jajek i gorzką czekoladę młody Franz zamienił w delikatny czekoladowy biszkopt z polewą. Wbrew temu co mówi miejska legenda, jeszcze wtedy ciasto nie było przełożone marmoladą morelową, jednak to właśnie ono dało początek najbardziej znanemu austriackiemu deserowi.
Marzenie Edouarda Sachera
Po kilkuletniej służbie u księcia Franz Sacher na jakiś czas wyjechał z Wiednia, a po powrocie otworzył niewielkie delikatesy połączone z winiarnią. Ponieważ interes kręcił się całkiem nieźle, Franz postanowił wysłać swojego syna, Eduarda, do szkół w Paryżu i Londynie. To właśnie tam syn cukiernika zamarzył o otwarciu własnego hotelu. Tymczasem jednak Eduard podjął pracę w znanej wiedeńskiej cukierni Demel, w której przez kolejnych kilka lat doskonalił przepis ojca. W 1876 roku Eduard Sacher spełnił swoje marzenie i otworzył hotel na tyłach Opery Wiedeńskiej. Utrzymana w paryskim stylu hotelowa kawiarnia serwowała oczywiście czekoladowy tort, tym razem już z kwaskową marmoladą morelową.
Zobacz też:
Wiedeńskie procesy tortowe
Hotelowa kawiarnia stała się konkurencją dla cukierni Demela. Między restauratorami zaognił się spór o to, kto jest prawowitym właścicielem przepisu na słynny tort. Dało to początek 60-letniej batalii o prawo do oryginalnego przepisu oraz do samej nazwy. Wydawało się, że problem rozwiązał upadek hotelu i śmierć Eduarda Sachera. Tym bardziej, że w 1934 roku syn Sacherów (nota bene również Eduard) przekazał recepturę cukierni Demela. Jednak nowi właściciele Hotelu Sacher nie mieli zamiaru rezygnować ze słynnego deseru! I tak sprawa wróciła do sądu…
Po wielu latach zaciętego sporu, zwanego w Wiedniu “procesami tortowymi”, w 1963 roku zawarto ugodę. Zgodnie z jej zapisami Oryginalny Tort Sachera dostaniecie w kawiarni Hotelu Sacher, zaś w cukierni Demela możecie spróbować Tortu Eduarda Sachera (zwanego też Demel´s Sachertorte).
Na filmiku możecie zobaczyć, jak cukiernicy z Cafe Sacher przygotowują słynny deser 🙂
Tort Sachera – wiedeńska tajemnica
Przepis na Tort Sachera jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Jedyną wskazówką, co do proporcji, może być roczne zużycie składników publikowane przez hotel. Prawdopodobnie tajemnica tkwi w rodzaju i proporcjach belgijskiej czekolady, produkowanej specjalnie na potrzeby Hotelu Sacher.
Obecnie Tort a la Sacher dostaniecie prawie w każdej kawiarni w Wiedniu. Czekoladowe ciasto podaje się najczęściej z kleksem bitej śmietany bez cukru, w towarzystwie filiżanki cappuccino. Sam Hotel Sacher sprzedaje 350 tysięcy słynnego tortu porcji rocznie, a każda z nich ozdobiona jest charakterystyczną pieczęcią z nazwą hotelu.
Jeśli macie ochotę spróbować Oryginalnego (lub nie 😉 ) Tortu Sachera, zapraszamy Was na nasze grupowe wyjazdy do Wiednia. Kawałek ciasta dostaniecie też na wiedeńskim lotnisku, na którym Cafe Sacher ma swój sklep – to doskonały prezent z austriackiej stolicy!