Tort Sachera. Wiedeński król deserów!

Tort Sachera. Wiedeński król deserów!

Tort Sachera to chyba najbardziej rozpoznawalny tort świata i absolutny klasyk austriackiej kuchni. Stworzony w pierwszej połowie XIX wieku czekoladowy tort stał się przyczyną prawdziwych sądowych batalii i na stałe zapisał w annałach cukiernictwa. Dziś możecie go spróbować w dwóch kawiarniach w Wiedniu. Oto krótka historia słynnego tortu Sachera, nazywanego „królem deserów”!

Wiedeński król deserów - Tort Sachera
O nazwę słynnego ciasta przez kilkadziesiąt lat toczyła się batalia sądowa! (zdjęcie Stefanie Laubscher z Pixabay)

Austriacki książę, młodziutki cukiernik i zacni goście

W 1832 roku książę Klemens von Metternich zlecił swemu osobistemu szefowi kuchni przygotowanie eleganckiego deseru dla kilku ważnych gości. Niestety doświadczony kucharz zaniemógł, a zadanie przygotowania deseru spadło na barki zaledwie 16-letniego kuchcika, Franza Sachera. Trochę mąki, kilka jajek i gorzką czekoladę młody Franz zamienił w delikatny czekoladowy biszkopt z polewą. Wbrew temu co mówi miejska legenda, jeszcze wtedy ciasto nie było przełożone marmoladą morelową, jednak to właśnie ono dało początek najbardziej znanemu austriackiemu deserowi. 

Cafe Sacher - wiedeńska kawiarnia
Wnętrze Cafe Sacher (zdjęcie ze strony kawiarni)

Marzenie Edouarda Sachera

Po kilkuletniej służbie u księcia Franz Sacher na jakiś czas wyjechał z Wiednia, a po powrocie otworzył niewielkie delikatesy połączone z winiarnią. Ponieważ interes kręcił się całkiem nieźle, Franz postanowił wysłać swojego syna, Eduarda, do szkół w Paryżu i Londynie. To właśnie tam syn cukiernika zamarzył o otwarciu własnego hotelu. Tymczasem jednak Eduard podjął pracę w znanej wiedeńskiej cukierni Demel, w której przez kolejnych kilka lat doskonalił przepis ojca. W 1876 roku Eduard Sacher spełnił swoje marzenie i otworzył hotel na tyłach Opery Wiedeńskiej. Utrzymana w paryskim stylu hotelowa kawiarnia serwowała oczywiście czekoladowy tort, tym razem już z kwaskową marmoladą morelową. 

Słynny tort Sachera
Oryginalny Tort Sachera do dziś można zamówić w hotelowej Cafe Sacher (zdjęcia z serwisu Unsplash)

Wiedeńskie procesy tortowe

Hotelowa kawiarnia stała się konkurencją dla cukierni Demela. Między restauratorami zaognił się spór o to, kto jest prawowitym właścicielem przepisu na słynny tort. Dało to początek 60-letniej batalii o prawo do oryginalnego przepisu oraz do samej nazwy. Wydawało się, że problem rozwiązał upadek hotelu i śmierć Eduarda Sachera. Tym bardziej, że w 1934 roku syn Sacherów (nota bene również Eduard) przekazał recepturę cukierni Demela. Jednak nowi właściciele Hotelu Sacher nie mieli zamiaru rezygnować ze słynnego deseru! I tak sprawa wróciła do sądu…
Po wielu latach zaciętego sporu, zwanego w Wiedniu “procesami tortowymi”, w 1963 roku zawarto ugodę. Zgodnie z jej zapisami Oryginalny Tort Sachera dostaniecie w kawiarni Hotelu Sacher, zaś w cukierni Demela możecie spróbować Tortu Eduarda Sachera (zwanego też Demel´s Sachertorte).

Na filmiku możecie zobaczyć, jak cukiernicy z Cafe Sacher przygotowują słynny deser 🙂

Tort Sachera – wiedeńska tajemnica

Przepis na Tort Sachera jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Jedyną wskazówką, co do proporcji, może być roczne zużycie składników publikowane przez hotel. Prawdopodobnie tajemnica tkwi w rodzaju i proporcjach belgijskiej czekolady, produkowanej specjalnie na potrzeby Hotelu Sacher. 
Obecnie Tort a la Sacher dostaniecie prawie w każdej kawiarni w Wiedniu. Czekoladowe ciasto podaje się najczęściej z kleksem bitej śmietany bez cukru, w towarzystwie filiżanki cappuccino. Sam Hotel Sacher sprzedaje 350 tysięcy słynnego tortu porcji rocznie, a każda z nich ozdobiona jest charakterystyczną pieczęcią z nazwą hotelu. 

Czekoladowe ciasto to jeden z najbardziej popularnych deserów w Austrii
W całym Wiedniu można dostać czekoladowe ciasto, jednak to oryginalne pochodzi z cukierni Hotelu Sacher

Jeśli macie ochotę spróbować Oryginalnego (lub nie 😉 ) Tortu Sachera, zapraszamy Was na nasze city breaki w Wiedniu. Kawałek ciasta dostaniecie też na wiedeńskim lotnisku, na którym Cafe Sacher ma swój sklep – to doskonały prezent z austriackiej stolicy!

 

close

Hej, zostań z nami na dłużej! Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowych postach raz w miesiącu!

Matimpex Travel

Cześć! Jesteśmy Matimpex Travel :) Od wielu lat specjalizujemy się w organizacji city breaków. Na blogu chcemy opowiadać Wam o naszych podróżach i miejscach, które warto odwiedzić. Oczywiście uwielbiamy weekendowe wypady, ale nie tylko!

One thought on “Tort Sachera. Wiedeński król deserów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *