Wioska Olimpijska w Atenach. Santiago Calatrava i jego projekt
Przez krótki czas po XXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich Wioska Olimpijska w Atenach była jednym z najpiękniejszych obiektów sportowych w Europie. Dziś ten niesamowity obiekt stopniowo popada w ruinę, ze względu na wysokie koszty utrzymania. Mimo wszystko warto się tam wybrać, aby zobaczyć projekty jednego z najważniejszych architektów świata, Santiago Calatravy.
XXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Atenach
Rok 2004 był dla Greków prawdziwym sportowym świętem. Po długim czasie olimpiada wróciła w miejsce, w którym miała swoje początki, zarówno te starożytne, jak i te związane z nowożytną historią sportu. To właśnie w Atenach, na marmurowym Stadionie Panatenajskim, w 1896 roku odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska. Gdy Ateny zostały gospodarzem XXVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich, władze miasta zdecydowały o przebudowie i rozbudowie istniejących już obiektów sportowych. Za projekt odpowiedzialny był m.in. Santiago Calatrava – pochodzący z Walencji architekt o międzynarodowej sławie. Oczywiście, jak to w Grecji (i nie tylko!) bywa, budowa się przeciągała a budżet został przekroczony.
Santiago Calatrava – artysta z Walencji
Santiago Calatrava Valls urodził się 28 lipca 1951 roku, w Benimàmet, które dziś stanowi część hiszpańskiej Walencji. Jego nazwisko należy do jednego starych arystokratycznych rodów hiszpańskich wywodzących się ze średniowiecznych zakonów rycerskich. Młody Santiago studiował rysunek i malarstwo w Szkole Sztuk Użytkowych, a po rozluźnieniu reżimu Franco wyjechał do Paryża, aby w dalszym ciągu studiować sztukę. Po strajkach i zamieszkach studenckich wrócił do rodzimej Walencji, gdzie wpadła mu w ręce książka Le Corbusiera. Calatrava uświadomił sobie, że może być jednocześnie artystą i architektem. Kontynuował naukę w kolejnych szkołach w Walencji i Zurychu, zdobywając dyplomy na kierunkach urbanistyka i budownictwo cywilne. Obronił również doktorat z architektury, zaś jego śmiałe projekty wkrótce przyniosły mu międzynarodową sławę, Wśród najsłynniejszych projektów hiszpańskiego architekta znalazły się m.in. Miasto Sztuki i Nauki w Walencji i Dworzec Oriente w Lizbonie.
W Atenach Santiago Calatrava zaprojektował m.in. dach stadionu olimpijskiego o charakterystycznym dachu, velodrom oraz wioskę olimpijską. Połączył też nowoczesną formę z krajobrazem otaczającym obiekt, wizualnie zmieniając ponad 100-hektarowy teren. Mimo, że jego kontrakt obejmował tylko kilka prac związanych z przebudową, słynny architekt z własnej inicjatywy zaprojektował również kompleks Agory, centralny Plac Narodów z bulwarami, strefę rozgrzewki oraz nowy znicz olimpijski i jeszcze kilka innych obiektów, w tym kładkę dla pieszych o charakterystycznymi filarami. Przedstawił też niezwykle praktyczne rozwiązania dotyczące transportu i logistyki na terenie obiektów olimpijskich.
Zobacz też:
Polacy na olimpiadzie w Atenach
Miłośnicy sportu zapewne wiedzą, że to na tutejszym basenie, podczas XXVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w sierpniu 2004, Otylia Jędrzejczak zdobyła złoty medal na 200 m stylem motylkowym. Swój czwarty złoty medal olimpijski w chodzie na 50 km zdobył Robert Korzeniowski. Również obsada wioślarskiej dwójki, Tomasz Kucharski i Robert Sycz, przywiozła z Aten złote medale. Więcej o polskich wynikach na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach przeczytacie na stronie Wikipedii.
Niestety zaledwie rok po zakończeniu Olimpiady okazało się, że utrzymanie Wioski Olimpijskiej jest zbyt kosztowne i została ona zamknięta. Choć większe obiekty jak basen czy stadion są cały czas w użyciu, choć coraz częściej mówi się o ogromnych nakładach niezbędnych do ich utrzymania. Od olimpiady minęło zaledwie 14 lat, a piękne budynki niszczeją, konstrukcje rdzewieją, posadzki zarastają trawą, ściany pokryte są graffiti… Jednak niesamowita architektura tego miejsca sprawia, że warto przyjechać tu, aby podziwiać geniusz Calatravy!
P. S. Choć Wioski Olimpijskiej nie ma w programie naszych city breaków w Atenach, możecie się tam wybrać w wolnym czasie 🙂