Kraj sprężystej kluski. O włoskiej kuchni opowiada Ania
Włoska kuchnia nie ma sobie równych – to najczęściej dania z Półwyspu Apenińskiego wskazywane są jako „najlepsze na świecie”. Niemal wszyscy kochają pizzę, makaron, lody i kawę, czyli clou „cucina italiana”. Siła włoskiej kuchni tkwi w prostocie, którą „Italiani” zmieniają w prawdziwe dzieła sztuki. Co nieco o włoskich potrawach opowiedziała nam nasza pilotka, Ania Bartczak-Malewicka 🙂
„Kraj sprężystej kluski”
Spotkaliście się kiedyś z określeniem “kraj sprężystej kluski”? Wydaje mi się absolutnie trafione! W końcu Italia to kraina wybornych makaronów oraz pysznych klusek i kluseczek, które obowiązkowo muszą być sprężyste!
Kuchnia włoska jest jedną z najpopularniejszych kuchni świata. Dla każdego Włocha to część kultury narodowej, styl życia, wakacje, wspomnienie dzieciństwa… Można śmiało stwierdzić, że już od epoki renesansu gotowanie we Włoszech stało się prawdziwą sztuką.
Północ-południe
Półwysep Apeniński można podzielić gastronomicznie na północną część przepełnioną cięższymi daniami (m.in. mięso, polenta, sery czy wędliny) oraz południową, w której króluje oliwa oraz świeże warzywa, ryby i owoce. Ojczyzną makaronów jest region Emilia Romagna, gdzie wymyślono słynne tortellini oraz sos boloński. Stąd pochodzą również sery, w tym “Król włoskich specjałów”, czyli parmezan, dodawany do pierwszych włoskich dań.
Jeśli kochasz pizzę, jedź na południe, do Neapolu. Zwłaszcza w czasie, gdy odbywa się “Pizza Fest” – uliczny, niesamowicie kolorowy i głośny “teatr” z pizzą w roli głównej. No właśnie – czy wiecie, że włoską pizzę wkłada się do pieca jedynie na 90 sekund? Tylko tyle czasu się ją wypieka! Włoska pizza powinna mieć jak najmniej “dodatków” (czyli dokładnie odwrotnie niż u nas 😉 ) oraz niewiele sosu pomidorowego i oliwy. Jest wtedy najsmaczniejsza, najdelikatniejsza i najbardziej czuć smak wyjątkowy smak ciasta.
Tysiąc smaków gelato
Będąc w kraju wiecznego słońca nie sposób też pominąć lodów. Włoskie gelato to potomek sorbetu wprowadzonego tu przez Arabów, którzy do śniegu z wulkanu Etna dodali cytrusy przywiezione z Północnej Afryki. Dziś gelato traktowane jest w Italii jako pyszna przekąska, a nie poobiedni deser, co jest zrozumiałe w upalne dni.
Po długim spacerze między cudami architektury w dumnych włoskich perłach, małych miasteczkach i na wzgórzach zafunduj sobie loda o nietypowym smaku. Wśród setek tradycyjnych smaków trafisz też np. lody cebulowe, piernikowe, arbuzowe lub morskie. Czekają lody o smaku szynki parmeńskiej, zielonego pesto czy owczego sera… Moi drodzy, takie cuda tylko w “kraju sprężystej kluski”!
Poprawiona kawa
Trudno też nie wspomnieć o włoskiej caffe… którą Italiani parzą najlepiej! Rankiem zamów cappuccino – kawę której kolor przypomina ubiór świętego Franciszka z Asyżu, patrona ziemi włoskiej. Pomyśl o espresso, bo w słoneczne dni bez niego się nie obejdziesz! To ekstrakt z kawy w odpowiednio ciepłej (rozgrzewanej) filiżance, z małą pianką. Espresso doda Ci energii potrzebnej na cały dzień! Oczywiście jest jeszcze ostateczne uderzenie, czyli caffe coretto! Ta “poprawiona” kawa pochodzi z północy Włoch i zawiera “kropelkę” (no dobrze – kieliszek!) grappy lub (na południu) likieru anyżkowego. Jak mawiają Rzymianie – trzeba dobrą caffe odrobinę “skorygować” odpowiednim mocnym alkoholem i wtedy jest perfetta! W każdym regionie coretto pija się inaczej, w każdym smakuje równie dobrze!
Zobacz też:
Czego warto spróbować?
Włochy to nadzwyczajna wyprawa gastronomiczna! Gdybym miała wybrać kilka rzeczy, których obowiązkowo trzeba skosztować w Italii to wybrałabym dla Was:
- lasagne, czyli duże prostokątne płaty makaronowe, ale też wykonana z nich potrawa. Płaty makaronowe przekładane są farszem na bazie sosu beszamelowego, najczęściej z pomidorowym sosem bolońskim lub w wersji ze szpinakiem.
- minestrone – gęsta, treściwa zupa warzywna, gotowana już za czasów republiki rzymskiej! To jedna z najstarszych i najpyszniejszych potraw włoskiej kuchni. Oczywiście – ile kucharzy, tyle przepisów, najlepiej więc spróbować minestrone kilka razy, aby wybrać swoją ulubioną.
- tortellini i ravioli – pierożki z ciasta makaronowego, różniące się od siebie wielkością i sposobem zawijania. Niewielkie tortellini podaje się najczęściej z nadzieniem mięsnym lub grzybowym, a ravioli – z serem ricotta lub warzywami. Na Capri koniecznie spróbujcie ravioli caprese z sosem pomidorowym.
- carpaccio – podawane zazwyczaj jako przystawka danie z cieniutkich plasterków surowego mięsa. Najczęściej używa się wołowiny lub cielęciny, często także ryb (np. łososia lub tuńczyka), a coraz częściej można spotkać także wersje wegetariańskie – np. z buraka. Danie polane oliwą, sokiem z cytryny, przyprawione kaparami i szalotką, pochodzi z Wenecji. Po raz pierwszy podano je wcale nie tak dawno, bo w 1950 roku. Czy wiecie, że jego nazwa pochodzi od… nazwiska renesansowego malarza, Vittore Carpaccio?
- pizza – tu chyba nie muszę nic dodawać! Koniecznie musicie spróbować włoskiej pizzy!
Woda, wino, włoskie smaki… tego nigdy nie zapomnisz! Jedź ze mną do Włoch i skosztuj prawdziwej Italii!