Najpiękniejsze i najbardziej nietypowe zabytkowe cmentarze

Najpiękniejsze i najbardziej nietypowe zabytkowe cmentarze

Dziś wypada Dzień Zaduszny, w tradycji rzymskokatolickiej poświęcony wspominaniu zmarłych i modlitwie za ich dusze. Zaduszki wywodzą się z pogańskich obyczajów i ludowych tradycji czczenia duchów bliskich. Dawniej w tą noc ludzie starali się nie wychodzić z domu. My jednak chcielibyśmy zabrać Was na (wirtualny) spacer, aby pokazać Wam najpiękniejsze i najbardziej fascynujące zabytkowe cmentarze!

Stary Żydowski Cmentarz w Pradze
Stary żydowski cmentarz w Pradze (zdjęcie z serwisu Pixabay)

Nawiedzony Cmentarz Greyfriars

Zbudowany z szarego kamienia Edynburg to miejsce jakby żywcem wyjęte z innej epoki. Liczne wycieczki śladami duchów i upiorów mają szczególny klimat zwłaszcza w mgliste, jesienne wieczory. Każda z tych wycieczek prowadzi na niewielki Greyfriars Kirkyard. Na pierwszy rzut oka to piękny zabytkowy cmentarz, związany na dodatek z przeuroczą historią pewnego bardzo wiernego pieska. Nie dajcie się jednak zmylić! Greyfriars Kirkyard to najbardziej nawiedzony cmentarz w Szkocji! Badacze zjawisk paranormalnych podają, że na cmentarzu przydarza się kilkanaście zasłabnięć rocznie, a także kilkadziesiąt ataków ze strony ducha Mackenziego. Kim była ta postać? Mackenzie był wyjątkowo okrutnym XVII-wiecznym Szkotem, odpowiedzialnym za śmierć ponad 18 tysięcy ludzi! Jak widać, pozostał okrutnikiem nawet kilka wieków po śmierci!

Greyfriars Kirkyard w Edynburgu
Nawiedzony Greyfriars Kirkyard w Edynburgu

Eklektyczny Cimitero Monumentale di Milano

Na liście TOP 5 zabytków Mediolanu zawsze odnajdziemy włoski cmentarz Cimitero Monumentale di Milano. Jeśli chcecie poczuć się jak prawdziwi przedstawiciele lokalnej burżuazji, powinniście udać się nie do centrum Mediolanu, ale właśnie na monumentalny cmentarz. Godzinami można spacerować wśród nagrobków, kapliczek, pomników, a nawet dzieł sztuki współczesnej! Choć już okazałe wejście cmentarza robi wrażenie, to dopiero za nim dzieje się prawdziwa magia tego miejsca. Króluje tu nieokiełznany eklektyzm, a każdy artysta odnajdzie inspirację wśród klasycznych i współczesnych włoskich rzeźb. Pochowani są tu między innymi włoscy architekci, kompozytorzy, piosenkarze, pisarze, a także ojciec Alberta Einsteina. Kinowy włoski dramat romantyczny “Jestem miłością” pokaże Wam raz jeszcze główne wejście Famedio w kulminacyjnej scenie filmu.

Najpiękniejsze zabytkowe cmentarze - Mediolan
Pomniki na Cimitero Monumentale to często prawdziwe dzieła sztuki (zdjęcie Tomasz Kowaluk z serwisu Pixabay)

Najdroższa kwatera świata – Cmentarz Żydowski na Górze Oliwnej

Na zboczu Góry Oliwnej w Jerozolimie znajduje się najstarszy cmentarz żydowski. Pamięta on czasy starożytne i szacuje się, że może być tu pochowanych aż 150 tysięcy ludzi. Pierwsze pochówki odbywały się w jaskiniach w zboczu wzgórza. Dzisiejszy kształt cmentarza pochodzi z XVI wieku. Żydzi chowani są stopami w kierunku Starej Jerozolimy, tak, aby po zmartwychwstaniu zobaczyć świątynię. Proroctwo zawarte w księdze Zachariasza mówi, że to właśnie tutaj rozpocznie się Zmartwychwstanie Umarłych. Żydzi z całego świata pragną być pochowani właśnie na tym cmentarzu, aby jako pierwsi spotkać się z Mesjaszem. Z tego powodu ceny tutejszych kwater sięgają kilkudziesięciu tysięcy dolarów! Na na dodatek rozciąga się stąd piękny widok na Wzgórze Świątynne!

Najciekawsze zabytkowe cmentarze - cmentarz żydowski w Jerozolimie
Cmentarz Żydowski na Górze Oliwnej pamięta jeszcze czasy starożytne!

Pere-Lachaise – zachwycający chwyt marketingowy

Mówiąc o zabytkowych cmentarzach, po prostu nie można ominąć paryskiego Père-Lachaise. Cmentarz został założony w 1804 roku, w niezbyt zamożnej i położonej na uboczu dzielnicy. Mówiąc delikatnie nie cieszył się dużą popularnością – Paryżanie nie chcieli tu chować swoich bliskich. Dlatego zastosowano nic innego, jak chwyt marketingowy! W 1817 roku na Père-Lachaise przeniesiono szczątki Moliera oraz słynnych średniowiecznych kochanków Abelarda i Heloizy. Paryżanie skuszeni możliwością pochówku w tak doborowym towarzystwie, przekonali się do cmentarza! Dziś pochowanych jest tu 300 tysięcy osób, a wiele pomników to bezcenne arcydzieła. Wśród pochowanych tu osób znajduje się wiele wybitnych postaci, m.in. Edith Piaf, Honore de Balzac, Oscar Wilde, Victor Hugo, Eugene Delacroix czy Jim Morrison. Znajduje się tutaj również 60 grobowców znanych Polaków, z Fryderykiem Chopinem na czele.

Słynny cmentarz Pere Lachaise w Paryżu
Cmentarz Père-Lachaise przypomina nieco klimatem słynne cmentarze w Nowym Orleanie! (zdjęcie z serwisu Pixabay)

W cieniu piramidy – Cmentarz Cudzoziemców w Rzymie

Zabytkowy cmentarz Rzymianie nazywają Cmentarzem Artystów i Poetów, Cmentarzem Protestanckim bądź Cudzoziemskim. Znajduje się w cieniu Piramidy Cestiusza, poza dawnymi murami miejskimi. Chowano tu wszelakich innowierców, dla których nie było miejsca na cmentarzach papieskiego Rzymu. Pochówki często odbywały się w nocy, by uniknąć skandalu i prześladowań. Znajdziecie tu epitafia w piętnastu językach, w kilku alfabetach (m.in. japońskim i staroperskim). Najważniejszym pomnikiem jest bezimienny nagrobek angielskiego poety Johna Keatsa pochowanego tu 1821 roku. Opatrzony jest epitafium “Tu spoczywa ten, którego imię pisane jest na wodzie”.

Zabytkowe cmentarze - Rzym
Grobowiec Keatsa i Piramida Cestiusza przy Cmentarzu Protestanckim w Rzymie

Zabytkowe cmentarze ważne dla Polaków

Wśród zabytkowych cmentarzy w całej Europie znajdzie się kilka, które budzą w Polakach szczególne uczucia patriotyczne. Mowa choćby o Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, gdzie spoczywa ponad 1000 żołnierzy poległych w bitwie w 1944 roku. Pod prostymi białymi krzyżami spoczywają żołnierze wszystkich wyznań: katolicy, prawosławni, grekokatolicy, protestanci, żydzi i muzułmanie. To przejmujące miejsce!

Historia Cmentarza na Rossie rozpoczęła się w 1436 roku, gdy grzebano tu ofiary zarazy morowej. Dziś wileński cmentarz dzieli sie na Starą Rossę, Nową Rossę i Cmentarz Wojskowy z mauzoleum, w którym pochowana jest matka Józefa Piłsudskiego oraz urna z jego sercem. Rossa jest nadal mocno zaniedbana, jednak co roku restaurowane są kolejne nagrobki. 

Kolejnym miejscem z pewnością ważnym dla Polaków jest Cmentarz Łyczakowski we Lwowie. To jedna z najstarszych funkcjonujących do dziś nekropolii w Europie. Pochowani są tu m. in. zasłużeni Ukraińcy i Polacy (m.in. Maria Konopnicka). Znajduje się tu również kwatera weteranów Powstania Listopadowego z prostymi żelaznymi krzyżami. Integralną częścią nekropolii jest też Cmentarz Orląt Lwowskich zaprojektowany w stylu art-deco. Spoczywają tu obrońcy Lwowa, w tym młodzież i dzieci zwane właśnie Orlętami. 

Najciekawsze zabytkowe cmentarze
Zabytkowe cmentarze na Monte Cassino, na Rossie i we Lwowie

Inne zabytkowe cmentarze w Europie

W wielu europejskich miastach znajdziecie ciekawe nekropolie. Do tych najbardziej interesujących z pewnością należą zabytkowe cmentarze w Atenach (tzw. Pierwszy Cmentarz Ateński) i Londynie (nieco upiorny Highgate). Ze starym żydowskim cmentarzem w Pradze związane są niesamowite legendy. W czeskiej stolicy znajduje się również ciekawy cmentarz na Wzgórzu Wyszehradzkim, z grobowcem Alfonsa Muchy. Z kolei zaciszny sztokholmski Skogskyrkogården wpisano na listę UNESCO ze względu na swe założenie architektoniczne. 

Zabytkowe nekropolie to nie tylko miejsca spoczynku, ale też nierzadko prawdziwe muzea na świeżym powietrzu. To jednak nadal miejsca zadumy i wyciszenia, do których warto na chwilę zajrzeć zwiedzając miasto.

close

Hej, zostań z nami na dłużej! Zapisz się do newslettera i otrzymuj informację o nowych postach raz w miesiącu!

Matimpex Travel

Cześć! Jesteśmy Matimpex Travel :) Od wielu lat specjalizujemy się w organizacji city breaków. Na blogu chcemy opowiadać Wam o naszych podróżach i miejscach, które warto odwiedzić. Oczywiście uwielbiamy weekendowe wypady, ale nie tylko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *