Dzień Dziecka w Dolinie Muminków
1 czerwca wypada Międzynarodowy Dzień Dziecka, trudno więc nie wspomnieć o choćby jednej atrakcji turystycznej dla najmłodszych! Zapytaliśmy więc naszego Gościa, specjalistkę od Finlandii Magdę Karinen, o wyjątkowe miejsce na fińskiej mapie – Świat Muminków. To miejsce ukochane nie tylko przez fińskie dzieci – oto dlaczego warto się tam wybrać!
Świat Muminków Tove Jansson
Któż nie zna opowieści o Muminku, Tatusiu i Mamusi Muminka i całej grupie ich przyjaciół: Pannie Migotce, Włóczykiju, Paszczaku czy Ryjku. Bohaterów książek autorki Tove Jansson jest oczywiście więcej i każdy jest niepowtarzalny i równie ważny i lubiany, nawet jeśli trochę ma „za uszami”, np. jest nieposłuszny i krnąbrny jak Bobek czy Mała Mi.
Przygodami Muminków cieszą się dzieci małe i duże, ale też dorośli, chociaż może… trochę wstydzą się do tego przyznać. Czytając książki o Muminkach, czasami wyobrażamy sobie, że siedzimy z Włóczykijem nad brzegiem morza i wpatrujemy się w dal albo przyglądamy się, jak Mamusia Muminka robi zaprawy z dyni na zimę. Czasami wraz z Panną Migotką biegniemy na spotkanie z Muminkiem albo płyniemy z Tatusiem Muminka na ryby…
Jest takie miejsce, gdzie możemy spotkać się ze wszystkimi bohaterami 9 książek i serialu filmowego o Muminkach i zanurzyć się w ich cudownym świecie i wspólnie przeżywać fantastyczne przygody. To fiński Świat Muminków na małej wyspie koło Naantali.
Gdzie mieszkają Muminki?
Kiedy samolot z Gdańska zbliża się do wybrzeży Turku, na dole rozpościera się niesamowity widok. Na niebieskim morzu rozrzucone są jak błyszczące korale tysiące wysp, wysepek i ledwo wystających nad wodę samotnych skał. Pomiędzy nimi leniwie poruszają się niezliczone ilości łodzi i jachtów ciągnąc za sobą białe nitki. Widać też promy, które regularnie kursują dowożąc mieszkańców wysp do ich domów. Właśnie tutaj, na jednej z wysepek należących do miasteczka Naantali, mieszkają Muminki wraz ze swoimi przyjaciółmi.
Naantali to jedno z najstarszych miasteczek Finlandii z kolorowymi, drewnianymi domami. Wąskie i brukowane uliczki oraz zakamarki z licznymi sklepikami i atrakcjami zachęcają do zwiedzania i spacerów. Przytulne kawiarenki w urokliwych zaułkach lub nad samym brzegiem zatoki zapraszają na słodkie bułeczki cynamonowe i inne fińskie przysmaki.
Świat Muminków na wyspie Kailo
Na Wyspę Muminków (wyspa nazywa się Kailo) dojdziemy białym, drewnianym mostem. Sama wysepka Kailo jest dostępna dla wszystkich chętnych, ale jeśli chcemy poznać Muminki, musimy skierować się do Pääportti, czyli Bramy Głównej. Po zakupieniu biletu (można to zrobić również on-line) przenosimy się w cudowny, baśniowy świat.
Kogo tam nie zobaczymy! Mamusia Muminka przechadza się ze słynną torebką w ręce, a obok niej ze zmarszczonymi brwiami podskakuje Mała Mi, która zawsze mówi to, co myśli i robi, to co chce. Dalej Panna Migotka przebiega w poszukiwaniu Muminka, a Paszczak z nosem przy ziemi i lupą szuka cennych roślin. Nie wszystkich widzimy od razu – każdy ma swoje zajęcie, jak to w życiu bywa: np. Włóczykij na pewno siedzi na jakiejś skale i duma. Latem zazwyczaj rozbija w lesie swój namiot i urządza tam swoje obozowisko. Warto go odszukać, bo opowiada ciekawe historie.
Zwiedzanie wyspy jest absolutnie dowolne, możemy okrążyć ją z prawej lub lewej strony, możemy wracać do tych samych miejsc. Z każdą postacią możemy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i porozmawiać (po fińsku lub po angielsku).
Niebieski Dom Muminków
Najważniejszym punktem zwiedzania jest oczywiście Dom Muminków, którego niebieski kolor z daleka przyciąga wzrok. Dom wygląda dokładnie tak samo, jak w filmowej wersji Muminków, która z kolei oparta jest na bardzo dokładnych opisach z książek Tove Jansson.
To niesamowite uczucie wejść do kuchni Mamusi Muminka, usiąść przy stole, zajrzeć do spiżarni i sprawdzić, czy naprawdę są tam dyniowe przetwory. Schodami możemy wejść na kolejne piętra i spojrzeć przez okno na Dolinę Muminków. Dokładnie tak, jak robi to Muminek każdego dnia zaraz po przebudzeniu! Muminek zbudował też swój domek (odcinek filmu „Muminek buduje swój dom”) tuż obok rodzinnego niebieskiego domu. Wszystko w tym domu jest koślawe, ściany są krzywe, a zamiast schodów jest drabina. I to jest właśnie najfajniejsze!
Niedaleko możemy spotkać Ryjka, który w swoim letnim domku, robi to, co lubi najbardziej: przegląda, sortuje i układa swoje skarby. Wciąż od nowa. Taki jest Ryjek. Paszczak natomiast uważa, że nic nie jest tak pożyteczne, jak ogrodnictwo. Słynny botanik dba o swój piękny ogród i pozwala chętnym na korzystanie ze swoich narzędzi ogrodowych i spróbowanie sił na tym polu.
Zobacz też:
Dynia, Buka i Bobek
Atrakcji w Świecie Muminków jest bardzo dużo, np. drewniany labirynt, który kusi odważnych do wejścia i wypróbowania swojej odwagi. Bez obawy! Wszystkim udało się do tej pory z niego wyjść 🙂
A czy słyszeliście historię o dyni (odcinek filmu „Olbrzymia dynia”), którą wyhodowała Mamusia Muminka? Dynia osiągnęła całkiem niezrozumiałe wymiary. I to jest prawdziwa historia. I ta dynia jest tutaj – wydrążona tak, że może do niej wejść całkiem wysoka osoba.
Gdzieś znajduje się też chatka Buki. Zazwyczaj siedzi w niej, ale czasami wychodzi i wtedy podobno straszy. Nie wierzmy w to! Buka jest czasami samotna i tęskni za przyjaciółmi. Kto pamięta historię w odcinku „Tatuś Muminka i morze” wie, że Buka w końcu trochę się zmienia i nie zamraża wszystkiego wokół siebie.
Jest tutaj też komisariat policji z aresztem, w którym przebywają zakłócający spokój osobnicy. Takich w zasadzie nie ma w Dolinie Muminków wcale, poza jednym – Bobkiem. Czasami może jest samolubny, chciwy i złośliwy, ale nawet on nie jest do końca „czarnym charakterem”.
Letnia rezydencja i wnuczka czarownicy
Spacerując po wyspie Kailo, dojdziemy do jej najwyższego miejsca, gdzie na skałkach znajduje się punkt widokowy. Wspaniale widać stąd całą zatokę! Przez lunetę można popatrzeć na pobliskie wysepki. Na jednej z nich ma swoją letnią rezydencję sam Prezydent Finlandii. Skąd wiadomo, że właśnie tam przebywa? Otóż wtedy na wyspie powiewa niebiesko-biała flaga Finlandii.
Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji i ciekawych miejsc, bo trzeba by jeszcze wspomnieć o Alicji i jej Babci, czarownicy, która jak na czarownicę przystało ma dobre serce; o jaskini tajemniczych Hatifnatów i wielu, wielu innych.
Swoboda, zabawa i relaks
To, co najfajniejsze w Świecie Muminków, to fakt, że możesz tutaj wszystko. No prawie wszystko 😉 Do każdego miejsca możesz wejść, dotknąć, usiąść, zajrzeć do szafek lub skarbów Ryjka. Postacie z Doliny Muminków cały czas krążą po wyspie lub są w swoich domkach. Zawsze, jeśli chcesz, możesz do nich podejść, porozmawiać, przytulić się. Wszystkie miejsca są bezpieczne dla dzieci, co pozwala również rodzicom odpocząć i cieszyć się piękną naturą, słońcem i morską bryzą.
Jeśli w czasie zwiedzania zgłodniejemy, możemy korzystać z licznych, rozrzuconych po całej wyspie małych restauracyjek i barów. Możemy tam spróbować przeróżnych, pysznych, lokalnych smakołyków. Dla szukających nowych smaków, polecam słone cukierki z lukrecji – salmiakki.
Jeśli jesteśmy zmęczeni, możemy przysiąść na trawie, na hamakach lub w kawiarenkach, odpocząć i podzielić się wrażeniami. Możemy też wybrać się na plażę z bezpiecznym kąpieliskiem i wypluskać w morskiej wodzie, która doda nam energii na dalsze zwiedzanie.
Przez cały dzień działa Kesäteatteri, czyli Letni Teatr, gdzie odbywają zabawne i ciekawe spektakle o przygodach bohaterów Doliny Muminków. Co prawda są one w języku fińskim lub szwedzkim, ale kto zna przygody Muminków, nie potrzebuje tak bardzo tłumaczenia. Domyśli się treści historii z gestów i zachowań bohaterów.
W piosence kończącej każdy odcinek filmu jest taki fragment, który warto zapamiętać:
Muminki się cieszą radością i życiem
i tym, że im chmurki bieleją o świcie,
że wszystko jest dobre i jasne jak błysk,
że one kochają, że kochasz je ty!
Świat Muminków to tylko jedno z urokliwych miejsc w mojej ukochanej Finlandii! Zapraszam Was również do poznania reszty tego fascynującego kraju!
Magda Karinen
Magdalena Karinen jest tłumaczem języka fińskiego i właścicielką Szkoły Językowej Karinen w Poznaniu. Wraz ze Zbyszkiem Szwagierczakiem, wielokrotnym mistrzem Polski w wyścigach samochodowych, organizuje (przy naszej skromnej pomocy) pełne przygód i emocji zimowe wyjazdy do Finlandii. Magda spędziła w Finlandii wiele lat, jest koordynatorem wyjazdów i opiekunem językowym. Podczas naszych wspólnych wyjazdów podzieli się z Wami swoją wiedzą o życiu w Skandynawii 🙂