Najpiękniejsze hiszpańskie miasta od A do Z. Część 2: od León do Zaragozy
W pierwszej części wpisu poznaliśmy najpiękniejsze miasta w Hiszpanii, zaczynając od otoczonej murami Avili, a kończąc na przepięknej Kordobie. Dziś odsłaniamy kolejne litery. Zajrzymy do Kastylii, Asturii i na Baleary i tylko troszkę oszukamy przy literce N 😉 Zapraszamy do lektury!
L jak León – na szlaku św. Jakuba
León – stolica prowincji o tej samej nazwie, zawdzięcza swą nazwę rzymskiemu legionowi Legio Septima Gemina (a nie jak można by się spodziewać – królowi zwierząt). Podobnie jak inne hiszpańskie miasta, również Leon przechodziło z rąk do rąk. Panowali tu Wizygoci, Muzułmanie, Kastylijczycy i frankiści. Jednak to lokalizacja na szlaku wiodącym pielgrzymów do Santiago de Compostela zdecydowało o charakterze miasta.
Najważniejszym zabytkiem miasta jest gotycka katedra o dwóch niesymetrycznych wieżach i wspaniałych witrażach. Warto wiedzieć, że to właśnie tu znajduje się drugi największy na świecie zespół witraży (po francuskiej katedrze w Chartres). Na uwagę zasługuje również Bazylika San Isidoro, zwana “Kaplicą Sykstyńską sztuki romańskiej” oraz imponujący, wpisany na listę UNESCO Convento de San Marcos. Dziś w budynku dawnego klasztoru mieści się 5* hotel, tzw. parador. Mniej oczywistym zabytkiem León jest modernistyczna Casa de Boties, zaprojektowana przez Gaudiego. Koniecznie trzeba też się wybrać do Barrio Humedo na tradycyjny rajd po tapas barach.
M jak Madryt – największe miasto Hiszpanii
Stołeczny Madryt jest oczywiście największym miastem Hiszpanii i siedzibą hiszpańskiej monarchii. Najważniejszym placem w mieście jest Plaza Mayor, na którym niegdyś odbywały się koronacje, egzekucje, corridy i sztuki teatralne. Turyści najczęściej szukają jednak Puera del Sol – niewielkiego placu, który stanowi środek całej Hiszpanii. Miłośnicy sztuki skierują swe kroki do jednego z trzech muzeów – Prado, Thyssen-Bornemisza lub La Reina Sofia (które ma w swoich zbiorach m.in. Guernicę Picassa). Koniecznie trzeba zobaczyć też Pałac Królewski i spędzić wieczór na tętniącej życiem Gran Vii. A po zwiedzaniu można odpocząć w jednym z licznych parków, bowiem Madryt jest bardzo zielonym miastem. Co więcej, podobno to właśnie Madryt może pochwalić się największą liczbą barów w przeliczeniu na mieszkańca. Na jednym z naszych city breaków w Madrycie z pewnością zajrzycie do któregoś z tapas barów!
N jak Navacerrada – antyki i stare samochody
W Hiszpanii są tylko trzy miasta, których nazwa zaczyna się na N. Najciekawsza z nich jest Navacerrada położona ok. 50 km od Madrytu. Słynie z niedzielnego kiermaszu antyków i wystawy zabytkowych samochodów, która odbywa się tu w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. I to w sumie tyle 😉
Zobacz też:
O jak Oviedo – deszczowa stolica Asturii
Położone w Asturii Oviedo to jedno z najstarszych miast w regionie. To właśnie z Oviedo wyruszył pierwszy pielgrzym na słynnym Camino. Był to sam Król Alfons II, który ustanowił Oviedo stolicą Asturii, a następnie pieszo wyruszył do Santiago de Compostela, aby nawiedzić grób św. Jakuba.
W X i XI wieku w Oviedo rozwinął się tu unikatowy styl architektoniczny, określany jako przedromański. Reprezentujące go kościoły oraz liczne pałace tworzące tzw „Casco Antiguo” zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacer po starówce Oviedo jest jak cofnięcie się w czasie! Punktem charakterystycznym, widocznym z niemal każdego zakątka jest wieża Katedry San Salvador. Świątynia skrywa prawdziwe skarby – m.in chustę, w którą owinięta była głowa Jezusa.
Nowoczesna część miasta to z kolei projekt Santiago Calatravy i liczne współczesne rzeźby.
A jeśli znudzi Wam się zwiedzanie (tym bardziej, że mieszkańcy twierdzą, że w Oviedo zawsze pada), koniecznie zajrzyjcie to jednej z licznych chigres na szklaneczkę lokalnego cydru.
P jak Palma – “mała Barcelona”
Stolica Majorki i największe miasto na Balearach, dawna Palma de Mallorca (dziś oficjalnie po prostu Palma) nazywana jest często “małą Barceloną”. Czy to ze względu na secesyjne kamienice przy lokalnej Rambli, czy na Katedrę, w której przebudowie brał udział sam Gaudi? Nie wiadomo. Jest coś jednak w klimacie tego miasta, co przypomina atmosferę Barcelony. Z pewnością największą atrakcją Palmy jest gotycko-renesansowa Katedra La Seu, zwana “katedrą światła”. Otaczające ją ogrody z licznymi fontannami przypominają z kolei ogrody Grenady i Sewilli. Nieco poza centrum znajduje się wpisany na listę UNESCO Castel Bellver – jeden z nielicznych okrągłych zamków w Europie.
Palma to też miasto z bogatym nocnym życiem – imprezowiczów przyciąga tu piękna plaża, długa promenada oraz liczne kluby.
R jak Ronda – zawieszona wśród chmur
Położona nad rzeką Guadalevín Ronda sprawia wrażenie miasta przyklejonego do stromych ścian wąwozu Tajo. Symbolem miasta jest niezaprzeczalnie Ponte Nuevo. Nie taki już “nowy”, bo zbudowany w I połowie XVIII wieku, most łączy La Ciudad – dzielnicę mauretańską z chrześcijańskim El Mercadillo. Oprócz wysokiego na niemal 100 metrów mostu, w Rondzie zachwycą Was również casas colgadas, czyli domy zbudowane tuż nad przepaścią oraz arena do corridy. Zresztą to tutaj, w XVIII wieku nastąpił przełom w tradycyjnych walkach jeźdźców z rozwścieczonymi bykami. Niejaki Pedro Romero stanął naprzeciw byka na własnych nogach, zmieniając na zawsze oblicze corridy. Sam Pedro również stał się legendą – w całym swoim życiu zabił ponad 3600 byków, odnosząc jedynie powierzchowne rany. Rondę ukochali również pisarze – Cervantes, Hugo czy Hemingway, który w swoim “Komu bije dzwon” nawiązał do niechlubnej przeszłości Ponte Nuevo.
Ciekawostką Rondy jest również Kopalnia Wody, czyli szyb prowadzący z Casa del Rey Moro na sam dół wąwozu. To zdecydowanie atrakcja dla osób o dobrej kondycji – aby zejść na dół należy pokonać 300 schodów w dół, a jedyna droga na górę wiedzie tą samą trasą.
S jak Salamanca – złote miasto o dwóch katedrach
Z literką S mieliśmy problem odwrotny niż z N, więc tradycyjnie trochę oszukaliśmy 🙂 Naszą listę najpiękniejszych miast w Hiszpanii na literkę S otwiera zatem Salamanca, której starówka (jakżeby inaczej!) znalazła się na liście UNESCO. Koniecznie trzeba tu pospacerować pod 88 arkadami jednego z najpiękniejszych placów w Hiszpanii – Plaza Mayor. Warto też wybrać się na poszukiwanie skarbu ukrytego pod ozdobioną muszlami Casa de las Conchas i przynoszącej szczęście żaby na jednym z trzech najstarszych uniwersytetów w Hiszpanii. Trzeba też koniecznie odwiedzić obydwie (połączone ze sobą) katedry – Starą i Nową, poszukać na fasadzie astronauty oraz spojrzeć z góry z katedralnych wież. Przede wszystkim jednak trzeba w Salamance spędzić wieczór. To właśnie o zachodzie słońca, gdy światło barwi starówkę na złoto, miasto wygląda najpiękniej!
S jak Santiago de Compostela – św. Jakub na Polu Gwiazd
Stolica Galicji jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie. To właśnie do Katedry w Santiago prowadzą szlaki pątnicze oplatające cały kontynent. Zgodnie z chrześcijańską tradycją świątynia została wzniesiona w miejscu, gdzie w 813 roku spadł na ziemię deszcz gwiazd, wskazujący na miejsce pochówku jednego z dwunastu apostołów – Jakuba Starszego. Słowo Composela oznacza właśnie “pole gwiazd”. Bogate zdobienia wpisanej na listę UNESCO Katedry przedstawiają przede wszystkim życie i dokonania św. Jakuba.
Symbolem miasta (oraz całego szlaku pielgrzymkowego) jest muszla św. Jakuba, czyli muszla przegrzebka. Samo miasto słynie zresztą również z owoców morza oraz… z galicyjskiej magii! Wieczorna wycieczka szlakiem Compostela Máxica z rytuałem queimada to prawdziwa przygoda!
S jak Sewilla – nie tylko gotycka katedra
Stolica Andaluzji może się pochwalić największą gotycką katedrą na świecie, która na dodatek jest jednym z najpiękniejszych kościołów Europy! Ogromny kościół ma aż 5 naw, a po wschodniej stronie znajduje się strzelista Giralda – dzwonnica będąca niegdyś minaretem. Do wnętrza prowadzi 9 bogato zdobionych portyków, a w środku zobaczyć można m.in. ołtarz, do którego zdobienia użyto aż 3 ton złota, grobowiec Krzysztofa Kolumba oraz Kaplicę Królewską. Jednak imponująca Katedra to zaledwie ułamek skarbów Sewilli! Za czasów kalifatu kordobańskiego zbudowany został Królewski Alcazar, wraz z Głównym Archiwum Indii i Katedrą wpisany na listę UNESCO. Z kolei Park Marii Luizy z charakterystyczną półkolistą kolumnadą i mozaikami to wspomnienie Wystawy Światowej. Urokliwe dzielnice – Macarena, Triana i Santa Cruz różnią się między sobą niczym odmienne miasteczka.
Sewilla słynie również z flamenco oraz z widowiskowych obchodów Semana Santa.
T jak Toledo – na styku kultur
ledwie 70 km na południe od Madrytu, nad rzeką Tag rozlokowało się Toledo. Choć przez wieki pozostawało nieco w cieniu Madrytu i Sewilli, w czasie panowania kalifatu kordobańskiego przeżywało swój “złoty wiek”. W harmonii żyli tu Muzułmanie, Chrześcijanie i Żydzi pracując na dobrobyt miasta. XV i XVI wiek przyniosły kolejno wygnania Żydów i Morysków (Muzułmanów, którzy przeszli na Chrześcijaństwo), lecz do dziś starówka, którą możemy podziwiać w Toledo, mówi o latach pokoju. Toledańskie stare miasto zachowało swój układ ze średniowiecza. Warto zobaczyć gotycką Katedrę, jedną z synagog oraz kościół Santo Tome z freskiem El Greco. Wybierzcie się też koniecznie na spacer uliczkami dawnej Dzielnicy Żydowskiej. A idealnym zakończeniem dnia będzie widok na rozświetlone miasto z Mirador del Vale.
U jak Úbeda – renesansowy klejnot Andaluzji
Ręka w górę, kto słyszał o Úbedzie! Założymy się, że aż tak wiele tych rąk nie będzie, jednak Úbeda trafia na nasza listę najpiękniejszych miast w Hiszpanii. Lokalna legenda mówi, że miasto zostało założone kowala Tubala – praprapraprawnuka Kaina, choć z pewnością nie jest tak stare 😉 W Andaluzji, gdzie większość zachwycających zabytków pochodzi z okresu panowania Maurów, niewielka Ubeda może poszczycić się mnogością renesansowych pałaców, kościołów i kamienic. Wraz z pobliską Baezą (z którą zresztą stanowi część dziedzictwa UNESCO) swój okres świetności przeżyła po odkryciu Nowego Świata, gdy pieniądze zaczęły płynąć szerokim strumieniem. Tutejszy szpital Santiago nazywany jest “andaluzyjskim Escorialem”, a XV- i XVI-wieczne pałace wspaniale komponują się tu z górzystym krajobrazem. Sama Úbeda, położona na wzgórzu, stanowi doskonały punkt widokowy na okolicę.
Úbeda słynie również z doskonałej jakości oliwy oraz wyrobów ceramicznych. Choć nie przybywa tu dużo zagranicznych turystów, to miejsce jest bardzo popularne wśród Hiszpanów, zwłaszcza w okresach, gdy organizowane są święta. Możecie tu przyjechać na Święto Renesansu, Dni Gastronomiczne lub prestiżowy Festiwal Muzyki i Tańca.
V jak Valladolid – królewska siedziba
Jeśli chcecie poczuć ducha minionych wieków, wybierzcie się do Valladolid, gdzie bije serce Starej Kastylii. Miasto wielokrotnie zapisało się na kartach historii – stanowiło ośrodek władzy Królów Kastylijskich, dwukrotnie stało się stolicą, było sceną narodzin Don Kichota, ślubu Izabeli Kastylijskiej z Ferdynandem Aragońskim oraz śmierci Krzysztofa Kolumba. Najcenniejszym zabytkiem Valladolid jest Colegio de San Gregorio o bogato zdobionej fasadzie w stylu izabelińskim. Warto też odwiedzić Katedrę, Dom Cervantesa i replikę Domu Kolumba z pamiątkami po słynnym zdobywcy.
Zobacz też:
W jak Walencja – miasto ognia i św. Graala
Choć jest trzecim największym miastem w Hiszpanii i czwartym największym morskim portem przeładunkowym w Europie, Walencja robi bardzo kameralne wrażenie. Wspaniałe ogrody Turia w dawnym korycie rzeki łączą tu stare miasto z futurystycznym Miastem Sztuki i Nauki. To właśnie budowle projektu Santiago Calatravy stały się symbolem miasta, jednak to nie jedyna rzecz, która przyciąga tutaj turystów. Wpisana na listę UNESCO Giełda Jedwabiu to jeden z najpiękniejszych gotyckich budynków w Europie. Z kolei reprezentująca aż trzy style architektoniczne Katedra kryje w swoim wnętrzu nic innego jak… świętego Graala! Co roku w marcu 2 miliony turystów odwiedzają Walencję po to, by stać się świadkami jedynego w swoim rodzaju Festiwalu Ognia!
Warto też wiedzieć, że Walencja regularnie zajmuje wysokie (w tym najwyższe) miejsca w konkursach na najlepsze miasto do życia w Hiszpanii, najbardziej ekologiczne miasto w Europie, najlepsze miasto dla ekspatów, itp. Sprawdźcie to sami na jednym z naszych city breaków w Walencji!
Z jak Zaragoza – ośrodek kultu maryjnego
Dzisiejsza nazwa Saragossy wywodzi się od słowa Caesaraugusta, miasto nazwano powiem na cześć pierwszego rzymskiego cesarza. Dzisiejsza stolica Aragonii to przede wszystkim znane sanktuarium z dwoma imponującymi kościołami. Katedra Salvador to arcydzieło stylu mudejar, a w jej wnętrzu można podziwiać zbiory Muzeum Arrasów Flamandzkich. Wraz z pałacem Aljafería – pozostałością po rządach arabskich stanowi część dziedzictwa UNESCO.
Z kolei Bazylika Nuestra Señora del Pilar o 11 kopułach i 4 wieżach to największa barokowa świątynia w Hiszpanii. To też pierwszy na świecie kościół kultu maryjnego. Kolumna (pilar), która dała imię bazylice, miała być tą, na której Maryja objawiła się apostołowi Jakubowi, w 40 roku, w Jerozolimie. Dziś Madonna del Pilar jest patronką całego hiszpańskiego świata, co automatycznie czyni Saragossę najważniejszym sanktuarium maryjnym w Hiszpanii. Nieważne jednak, czy jesteście religijni, czy nie, z pewnością zachwycą Was freski autorstwa Francesco Goyi, zdobiące sufit katedry.
Jesteście ciekawi, które miasta sami mieszkańcy uważają za najpiękniejsze w Hiszpanii? W zorganizowanym w 2007 roku plebiscycie na 12 skarbów Hiszpanii znalazły się m.in. zabytki z Salamanki, Grenady, Sevilli, Barcelony, Bilbao, Santiago de Compostela, Kordoby i Walencji. A jakie Waszym zdaniem są najpiękniejsze miasta w Hiszpanii?
Na zakończenie tradycyjnie zapraszamy Was na city breaki w Barcelonie, Madrycie, Walencji i Sewilli, a także do naszych polskich Gospodarzy w Hiszpanii. A jeśli marzy Wam się wycieczka objazdowa lub pakiet, skontaktujcie się z naszym Działem Grupowym!