Łuk Pokoju w Mediolanie. Brama do Parku Sempione
Mediolański Arco della Pace wzorowany był na swym francuskim kuzynie – najsłynniejszym łuku triumfalnym świata. Nic zresztą dziwnego – pomysłodawcą i fundatorem obydwu łuków był sam Napoleon. Dziś Łuk Pokoju w Mediolanie stanowi bramę do eleganckiej dzielnicy Sempione i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli lombardzkiej stolicy.
Łuk dla Napoleona
Zlecenie na budowę nowego łuku triumfalnego wydał Napoleon Bonaparte, pod którego panowaniem znajdował się wówczas Mediolan. Nowa brama miała witać gości przybywających przez Alpy, od strony Paryża. Tędy też każdorazowo miał wjeżdżać Napoleon podkreślając swój triumf nad Mediolanem. Budowa rozpoczęła się w 1807 roku według projektu mediolańskiego architekta Luigiego Cagnoli. Jak na ironię cesarz nie dożył jej ukończenia, a w 1838 roku doszło do inauguracji Łuku przez Ferdynanda I, cesarza austriackiego. Z kolei w lipcu 1859 roku przez bramę wjechali triumfatorzy Bitwy pod Magentą – Napoleon III oraz Emmanuel II.
Park Sempione
Wysoki na 25 metrów i szeroki na 24 metry Łuk Pokoju ozdobiony jest reliefami z marmuru, drewna, stiuku i brązu. Niektóre dekoracje nawiązują do wielkich wydarzeń z historii Włoch, inne przedstawiają rzymskie bóstwa i personifikacje włoskich rzek. Budowa tej konstrukcji okazała się jednym z największych przedsięwzięć architektonicznych XIX-wiecznego Mediolanu. W sprawie łuku została powołana specjalna komisja, a oprócz bramy zaprojektowano także otaczający ją teren. Niedaleko Arco della Pace znajduje się Pałac Sforzów, a sam łuk stanowi bramę do rozległego, reprezentacyjnego parku Sempione. Sam Łuk często jest nazywany właśnie Bramą Sempione.
Zobacz też:
P. S. Tradycyjnie zapraszamy Was serdecznie na nasze city breaki w Mediolanie 🙂