Królewski Alkazar w Sewilli. Arcydzieło stylu mudejar
Dziś zabieramy Was w nieco cieplejsze miejsce – do magicznej Andaluzji, do Królewskiego Alkazaru. Na cały kompleks składają się budynki pałacowe oraz przepiękne ogrody otoczone grubym murem. Musicie też wiedzieć, że Królewski Alkazar w Sewilli to jeden z bezcennych zabytków z listy UNESCO, który co roku przyciąga tłumy zwiedzających. Zapraszamy na tradycyjne ciekawostki!
Pałac w stylu mudejar
Początki Alkazaru sięgają X wieku. Wtedy to jeden z kordobańskich kalifów nakazał zastąpienie istniejącej tu wizygockiej bazyliki warowną fortyfikacją. W XI wieku fort został rozbudowany, a sam pałac stał się znany pod nazwą Al-Mubarak. Pałac został rozbudowany w latach 1350-1369 dla chrześcijańskiego króla, Piotra I Okrutnego, w stylu mudejar, łączącym elementy architektury chrześcijańskiej i islamskiej. Do dziś Alkazar w Sewilli stanowi najpiękniejszy przykład stylu mauretańskiego w Europie, zaraz obok Pałacu Alhambra w Grenadzie.
Już samo słowo alkazar pochodzi od arabskiego al-qaṣr – słowa oznaczającego zamek lub fort. Alkazary były świeckimi budowlami reprezentacyjnymi, w których komnaty skupiały się wokół dziedzińców. Historyczna nazwa Królewskiego Alkazaru w Sewilli to al-Qasr al-Muriq, czyli “Zielony Pałac”.
Przez kolejne stulecia pałac wielokrotnie rozbudowywano i przebudowywano, tak aby dostosować jego funkcje do zmieniających się potrzeb rodziny królewskiej. Dziś cały Alkazar to kompleks składający się z budynków w różnych stylach architektonicznych. Oprócz wybitnego mudejar znajdziemy tu również elementy romańskie, gotyckie i renesansowe, a nawet barokowe.
Pałacowe sale i dziedzińce
Zwiedzając kompleks pałacowy koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych budynków i wnętrz.
- Pałac Króla Pedro to “najbardziej arabski” z sewilskich pałaców. To kwintesencja stylu mudejar, a uwagę zwracają geometryczne wzory i mozaiki na które składają się wspaniałe azulejos. To na terenie Palacio del Rey don Pedro znajduje się Sala Ambasadorów z przebogato zdobionym sufitem i mozaikową kopułą, która symbolizuje wszechświat. To prawdziwa perła Sewilli!
- Dziedziniec Dziewic z niewielkim basenem i arabskimi dekoracjami to miejsce, którego nazwa nawiązuje do lokalnej legendy. Arabscy władcy mieli bowiem żądać od chrześcijańskich królów dostarczania im co roku 100 najpiękniejszych dziewic pochodzących z ich krain. Urokliwy dziedziniec “stał się” pałacem króla Jerozolimy w filmie “Królestwo Niebieskie” Ridleya Scotta.
- Hala Admirałów, w której Amerigo Vespucci i Ferdynand Magellan mieli opracować trasy swoich podróży.
- Dziedziniec Lalek, na którym każdy turysta próbuje odnaleźć dziecięce twarze wśród licznych ornamentów!
- Wybudowany już w innej epoce, po rekonkwiście, Pałac Gotycki zachwyca zupełnie inną formą. Jego sale wypełniają obrazy i historyczne, kunsztownie wykonane dywany.
Królewski Alkazar w Sewilli – ciekawostki
Co jeszcze warto wiedzieć o hiszpańskiej rezydencji królewskiej?
- To właśnie tutaj podjęto decyzję o wysłaniu ekspedycji Ferdynanda Magellana oraz kilku innych zamorskich ekspedycji. Tutaj para królewska przyjęła Krzysztofa Kolumba po jego powrocie z Ameryki.
- Królewski Alkazar w Sewilli jest najstarszą funkcjonującą rezydencją królewską w Europie. Należące do monarchów pokoje znajdują się na górnych piętrach pałacu i są udostępnione do zwiedzania, jeśli rodziny królewskiej nie ma akurat “w domu”.
- Niezwykle klimatyczne podziemia, które widzicie na listopadowej kartce z kalendarza to łaźnie pod Pałacem Gotyckim. Niegdyś były to zbiorniki na wodę, której używano m.n. do podlewania roślin w pałacowych ogrodach.
- Główne wejście do Alkazaru wiedzie przez Bramę Lwa. Jej nazwa pochodzi od lwa trzymającego krzyż, który został przedstawiony na panelu kaflowym od strony miasta.
- W 1987 roku Królewski Alcazar w Sewilli został wpisany na listę UNESCO wraz z Katedrą i Archiwum Generalnym Indii, sąsiadującym z pałacem.
Pałacowe Ogrody
Pisząc o siedzibie królewskiej w Sewilli nie można pominąć pałacowych ogrodów. To niezwykłe miejsce o powierzchni 60 tysięcy m2, w którym zgromadzono ok. 170 gatunków roślin. Przyjemny mikroklimat i niezwykła przyroda sprawiają, że przyjemnie tu wypocząć po pełnym wrażeń dniu zwiedzania. Kwitnące kwiaty, szemrzące strumyki, niewielkie fontanny, a także tarasy, pawilony i arabska loggia sprawiają, że to miejsce jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz też:
Alcazar w Sewilli na srebrnym ekranie
Potencjał takiego miejsca jak Królewski Alcazar po prostu musiał przyciągnąć do Sewilli ekipy filmowe. Jego uroda zachwyciła m.in. scenarzystów “Lawrence’a z Arabii” czy “Królestwa Niebieskiego”, jednak najbardziej znaną produkcją, której scenerią stały się przepiękne ogrody jest “Gra o Tron”. W piątym sezonie serialu Sewilla na moment stała się Dorne – najpiękniejszym z Siedmiu Królestw. Co ciekawe, produkcja HBO była jedynym przypadkiem, gdy Alkazar został na kilka dni zamknięty dla turystów. Ekipa filmowa dostała specjalne rządowe pozwolenie. Pozwolono im nawet na dokonanie niewielkich zmian w ogrodach. Oczywiście po zakończeniu zdjęć wszystko przywrócono do pierwotnego stanu, zaś ogrody oczarowały widzów „Gry o Tron” jako siedziba rodu Martell.