Maska wenecka. Misterny symbol włoskiego karnawału

Maska wenecka. Misterny symbol włoskiego karnawału

Początek lutego to czas, w którym w Wenecji rozgrywa się niesamowity spektakl. Chodzi oczywiście o słynny karnawał! Tegoroczny Carnevale di Venezia rozpoczyna się właśnie dzisiaj, a ze względu na obostrzenia, można wziąć w nim udział online.
O maskach, które są nieodłącznym elementem karnawału, opowiedziała nam trochę nasza pilotka, prawdziwa miłośniczka Italii – Ania Bartczak-Malewicka. Zapraszamy do lektury!

Karnawał w Wenecji

Chyba wszyscy wiedzą, że Wenecja – najbardziej romantyczne miasto świata, słynie nie tylko ze swojej architektury, sztuki, kanałów i położenia, ale także z niezwykłego karnawału. Carnevale di Venezia to święto, które trwa na ulicach miasta kilkanaście dni, tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Karnawał Wenecki ma swoją wielowiekową historię, a symbolem tego wydarzenia jest wspaniała, mistrzowsko wykonana maska wenecka.

Misternie zdobione maski to symbol karnawału w Wenecji
Misternie zdobiona wenecka maska to symbol karnawału (zdjęcia z serwisu Pixabay)

Krótka historia weneckich masek

Pierwsze wzmianki o weneckich maskach pochodzą z XIII wieku, ale prawdopodobnie zakładano je już wcześniej. Nie wiadomo dokładnie skąd wziął się zwyczaj zakrywania twarzy tak charakterystyczny dla weneckiego karnawału. Jedna z teorii mówi, że gdy Wenecjanie podbili Konstantynopol, w mieście pojawili się muzułmanie. Panie ze wschodu osłaniały twarz przez spojrzeniami obcych i tą tradycję miały przejąć Wenecjanki. Bardziej prawdopodobna wydaje się jednak teoria, że w tak małym mieście wiele osób znało się choćby z widzenia. Założenie maski pozwalało na anonimowość i wyrównanie statusu. Warto też wiedzieć, że w czasie karnawału szlachta chętnie zamieniała się strojami z służbą, aby wtopić się w tłum i zajrzeć do dzielnic, w których normalnie nie wypadało się pojawiać.

Maska wenecka z motywami muzycznymi
Weneckie maski z motywem muzycznym

Małe dzieło sztuki

Prawdziwa wenecka maska to małe dzieło sztuki. Najpiękniejsze z nich dostępne w specjalnych, renomowanych warsztatach rzemieślniczych specjalizujących się właśnie w produkcji masek. Często jest to tradycja przekazywana w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Ręcznie wykonywane maski są nie tylko piękne i kolorowe, lecz przede wszystkim oryginalne. Każda z nich przyozdobiona jest często biżuterią, piórami czy misternymi koronkami. Kupując taką maskę, stajemy się uczestnikami barwnego świętowania! Co ciekawe, wykonując maskę w danym sezonie, bierze się pod uwagę hasło przewodnie karnawału, które co roku towarzyszy imprezie weneckiej. Najpiękniejsze i najbardziej kunsztowne maski mogą kosztować nawet kilka tysięcy euro!

Weneckie przebrania karnawałowe
Bogato zdobione stroje karnawałowe (zdjęcia z serwisu Pixabay)

Doktor Dżuma – spojrzeć śmierci w twarz

Popularnością cieszą się maski nawiązujące do czasów zarazy i Doktora Dżumy. Maskę medyka poznacie po długim, zakrzywionym nosie, który przypomina artystyczny dziób. Strój ten przypomina o czasie zarazy, gdy wierzono, że to zapach zwłok i zgnilizny przyczynia się do roznoszenia choroby. Dlatego medycy nosili maski zakrywające twarz, a w długim dziobie ukrywali pachnące zioła. Niestety ten sposób nie był specjalnie skuteczny w walce z dżumą i wkrótce maska z charakterystycznym zakrzywionym nosem stała się symbolem śmierci.

Wenecka maska medyka
Na straganach z pamiątkami można kupić różne rodzaje masek, a niektóre kosztują naprawdę sporo!

Lot Anioła i bicie dzwonów

Tradycją karnawału w Wenecji jest też słynny Lot Anioła (Il volo dell Angelo). Wykonując swój lot, Anioł zjeżdża po linie z wieży dzwonnicy na Placu św. Marka. Zabawna tradycja nawiązuje do pokazów cyrkowców i akrobatów, którzy swoimi występami chcieli dać sygnał mieszkańcom, że karnawał właśnie się rozpoczął. Tradycją jest też pokaz sztucznych ogni, ostatnimi laty jednak coraz częściej zakazywany przez władze ze względu na ryzyko pożaru i zniszczenia delikatnej tkanki miejskiej.

A tak wyglądał Lot Anioła w 2020 roku:

Małe dzieło sztuki

Biciem dzwonów o północy ogłasza się moment, w którym wszyscy uczestnicy karnawału mogą zdjąć maski. Organizowane są konkursy na najpiękniejsze kostiumy i stroje karnawałowe, często inspirowane figurami z kart Tarota oraz postaciami z komedii dell’Arte. Pije się dużo lokalnego prosecco oraz zjada owoce morza i lokalne przekąski zwane chicchetti (odpowiednik hiszpańskich tapas).

Najpiękniejsze miasto północnych Włoch co roku przyciąga rzesze turystów pragnących oddać się zabawie podczas najsłynniejszego karnawału. I wy również musicie odwiedzić to niezwykłe miejsce!

Ania Bartczak-Malewicka

P. S. Wraz z Anią zapraszamy Was serdecznie na nasze city breaki w Wenecji – nie tylko na karnawał!

Goście CityLove

Specjalnie dla Was zapraszamy przeróżnych Gości, aby współtworzyli blog CityLove! Podzielą się z Wami historiami, anegdotkami i opowieściami z różnych zakątków tego pięknego świata!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *