TOP 5 miejsc do odwiedzenia w Pradze. Czeska stolica w pigułce
Czeska stolica ma do zaoferowania naprawdę dużo! Czeka tu na Was wyjątkowa atmosfera miasta wolnomyślicieli i artystów, wspaniała czeska kuchnia z knedlikami i gulaszem na czele, a przede wszystkim mnogość wysokiej klasy zabytków. Niemal cały teren dawnej Pragi wpisany jest na listę UNESCO. Znajdziecie tu zabytkowe Stare Miasto pełne tajemnic, majestatyczny królewski Zamek, jeden z najsłynniejszych mostów świata i świetnie zachowaną Dzielnicę Żydowską. Przygotowaliśmy naszą listę TOP 5 miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu w Pradze, zwłaszcza jeśli przyjechaliście dopiero po raz pierwszy. Podobnie jak w przypadku TOP 5 w Budapeszcie naciągnęliśmy trochę nasze zestawienie i pogrupowaliśmy zabytki lokacjami 😉
5. Václavské náměstí – symbol czeskiej państwowości
Rozległy Plac Wacława to serce dzielnicy już od wieków zwanej Nowym Miastem. Został wytyczony w 1348 roku z rozkazu króla Karola IV, a swą nazwę zawdzięcza św. Wacławowi – patronowi Czech, którego pomnik stoi w górnej części placu. W Średniowieczu odbywały się tu końskie targi (taką też nazwę nosił plac pod koniec XIV wieku). Z czasem plac stał się areną wydarzeń społecznych i politycznych. To właśnie na Końskim Targu mieszkańcy zbierali się na protesty i demonstracje. W 1848 roku na placu stanął pierwszy z pomników czeskiego księcia Wacława i miejsce zyskało nową nazwę – Václavské náměstí. Gdy na przełomie XIX i XX wieku przebudowywano Pragę, wyburzono sporo zabudowań przy placu, wznosząc nowe, wielkomiejskie kamienice.
XX wiek to czas, gdy ukonstytuowała się rola placu jako najważniejszej sceny politycznej Pragi – to tu ogłoszono proklamowanie Czechosłowacji w 1918 roku, zakończenie II Wojny Światowej w 1945 roku i Praską Wiosnę w roku 1968. Również tutaj, w 1969 roku, samospalenia dokonało dwóch czeskich studentów w akcie protestu przeciwko zajęciu Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego. W czasie Aksamitnej Rewolucji z balkonu kamienicy pod numerem 36, w której znajdowało się wydawnictwo Melantrich, przemawiał Václav Havel. Jak widzicie to miejsce o szczególnym znaczeniu dla czeskiego patriotyzmu.
Co zobaczyć na Placu Wacława?
Václavské náměstí to właściwie szeroki na ok. 60 metrów i długi na ok. 750 metrów bulwar. Panoramę placu zamyka reprezentacyjny, neorenesansowy gmach Muzeum Narodowego. Gdy podejdziecie bliżej zauważycie, że fasadę budynku zdobią 72 nazwiska osób zasłużonych dla Czech (są tu nie tylko Czesi, ale za to sami mężczyźni!). W zbiorach muzeum znajduje się ponad 14 milionów zabytkowych eksponatów z dziedziny historii naturalnej, historii, sztuki, muzyki i bibliotekarstwa.
W górze placu, przed muzeum, stoi konny pomnik św. Wacława. Jego autorem jest wybitny czeski rzeźbiarz Josef Václav Myslbek, który pracował nad projektem niemal 30 lat! Dziś pomnik jest symbolem czeskiej państwowości i jednym z najważniejszych zabytków na terenie Czech.
Spacerując po Placu Wacława warto też zwrócić uwagę na otaczające go kamienice. Choć na pierwszy rzut oka część z nich wydaje się niespecjalnie ciekawa, to po przyjrzeniu się detalom łatwo zmienić zdanie. Na uwagę zasługują choćby Pałac Lucerna (w jego wnętrzu znajduje się nowoczesna interpretacja Pomnika św. Wacława, czyli “Koń” Davida Černego) – budynek zbudowany przez dziadka Václava Havla. Początkowo miał służyć za… stadion hokejowy, jednak zdecydowano się na zmianę planów. Dziś służy celom kulturalnym, a w podziemiach Pałacu znajduje się Wielka Sala, w której odbywają się koncerty gwiazd z całego świata. Kolejnym interesującym budynkiem jest Hotel Jałta. To ciekawe połączenie socrealizmu z bogatym w detale czeskim stylem narodowym.
Musicie wiedzieć, że choć nieco chaotyczne Václavské náměstí nie jest najpiękniejszym miejscem w Pradze, to warto tu przyjść ze względu na wyjątkową atmosferę. Zawsze pełno tu ludzi – zarówno turystów, jak i miejscowych, którzy chętnie spędzają czas w otaczających plac klubach.
4. Josefov – stara dzielnica żydowska w Pradze
Położony pomiędzy Starym Miastem a Wełtawą praski Josefov to jedna z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich w Europie. Na niewielkim terenie przez ponad 800 lat rezydowali Żydzi. To tu toczyła się ich historia, która znajduje odzwierciedlenie w architekturze. Nie wszyscy turyści zaglądają na Josefov, a to jedno z ciekawszych miejsc w Pradze. Warto wpaść tu choćby na chwilę, by zobaczyć Staronową Synagogę. Zbudowana w 1270 roku świątynia to najstarsza czynna synagoga w Europie. Z gotycką budowlą wiąże się wiele legend. Jedna z nich mówi, że aniołowie przenieśli tu kamienie ze Świątyni Salomona w Jerozolimie, a gdy przyjdzie Mesjasz, synagoga “powróci” do Ziemi Świętej. Również anioły miały chronić bożnicę podczas pożaru praskiego getta. Według innej legendy to tu mieszkał słynny Golem, stworzony przez rabina Löwa. Do dziś zresztą gliniany olbrzym ma spoczywać na strychu synagogi.
Charakterystycznym punktem na mapie Josefova jest rokokowy Ratusz Żydowski. Na jego wieży dostrzeżecie aż 4 zegary – jeden z nich (ten z hebrajskimi cyframi) porusza wskazówkami w przeciwną stronę!
Paradoksalnie fakt, że Dzielnica Żydowska zachowana jest w tak dobrym stanie, Praga “zawdzięcza” Hitlerowi, który chciał z niej uczynić upiorne “Muzeum Wymarłej Rasy”. Z tego powodu synagogi nie zostały zrównane z ziemią, a do Pragi trafiały liczne zabytki kultury żydowskiej. Jeśli będziecie mieli nieco więcej czasu, poświęćcie go na wizytę na Starym Cmentarzu Żydowskim – najstarszym zachowanym kirkucie w Europie, w jednej z 5 pozostałych synagog lub w Muzeum Franza Kafki.
3. Most Karola – średniowieczna przeprawa
Na liście TOP 5 miejsc do zobaczenia w Pradze nie mogło zabraknąć wpisanego na listę UNESCO Mostu Karola! To najstarszy zachowany kamienny most na świecie o tak dużej rozpiętości przęseł. Słynna przeprawa przez Wełtawę, która łączy Stare Miasto z Malą Straną, to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Pradze. Swoją dzisiejszą nazwę – Most Karola – zyskał dopiero w 1870 roku, przedtem zaś był nazywany po prostu Kamiennym Mostem lub Praskim Mostem.
Most Karola z dwóch stron zwieńczony jest bramami, a na długości ponad pół kilometra spotkamy licznych artystów ulicznych – grajków, mimów, malarzy, karykaturzystów oraz drobnych rzemieślników wystawiających swoje prace na sprzedaż. Można tu dostać oryginalne pamiątki, choć ceny z pewnością nie należą do najniższych. Z Mostem Karola wiąże się wiele ciekawostek – ponoć jest nawiedzony, a z jego powstaniem wiąże się najprawdziwsza magia! Warto tu przyjść choćby po to, by podziwiać rzeźby po obydwu stronach mostu – koniecznie trzeba potrzeć jedną z nich, aby spełniło się Wasze najskrytsze życzenie!
Zobacz też:
2. Rynek Staromiejski – serce Pragi
Nie ma wątpliwości, że serce Pragi bije właśnie tutaj – na Rynku Staromiejskim, położonym niejako pomiędzy Placem Wacława a Mostem Karola. Ten wielki plac o nieregularnym kształcie to najpiękniejszy praski rynek i jak przystało na miejsce z wielowiekową historią, pełno tu ciekawych miejsc! Do najważniejszych zabytków na Rynku należą:
- Gotycki Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem o charakterystycznych strzelistych wieżach. Tu znajdują się najstarsze praskie organy oraz skromny nagrobek Tycho Brache – duńskiego astronoma, który połączył teorię geocentryczną z heliocentryczną.
- Barokowy Kościół św. Mikołaja z bogato zdobionymi wnętrzami, ogromną kopułą, spektakularnym żyrandolem wykonanym z karkonoskiego szła i organami, na których grywał sam Mozart! Jeśli lubicie muzykę, przyjdźcie tu koniecznie na jeden z popularnych koncertów organowych.
- Otaczające Rynek kolorowe średniowieczne i barokowe kamienice. Na szczególną uwagę zasługują Pałac Kińskich, w którym mieści się Galeria Narodowa; Dom pod Kamiennym Dzwonem oraz ozdobiony XVII-wiecznymi sgraffitami Dom pod Minutą, w którym swego czasu mieszkał Franz Kafka.
- Pomnik Jana Husa – czeskiego duchownego, który spłonął na stosie z powodu swoich przekonań. To jego nauki stały się podstawą ruchu husyckiego, a sam duchowny był jedną z najważniejszych postaci w czeskiej historii.
- Praski południk, który w średniowieczu pomagał wyznaczać godzinę
- Złożony aż z 5 budynków Ratusz Staromiejski z niesamowitym zegarem astronomicznym, pod którym o każdej pełnej godzinie zbiera się tłum, aby obejrzeć jedyny w swoim rodzaju spektakl z figurkami Śmierci, Turka, Marności i Chciwości w rolach głównych!
Ciekawostką jest też Pomnik Nieistniejącego Cienia – pomnik, którego właściwie… nie ma! Ciekawe, czy uda Wam się go odnaleźć!
1. Hradczany – królewska dzielnica
Królewska dzielnica na Hradczanach to punkt absolutnie obowiązkowy na naszej liście TOP 5 miejsc do zobaczenia w Pradze! Już w pradawnych czasach odbywały się tu zgromadzenia plemienne, tu też składano ofiary pogańskim bogom. Już w IX wieku swoją siedzibę chciał tu przenieść książę Bożywoj, a jego syn (o wdzięcznym imieniu Spitygniew 🙂 ) rozpoczął na tym terenie budowę zamku oraz grodu otoczonego palisadą. Historia Pragi i czeskiej monarchii była przez wieki nierozerwalnie związana z Królewskim Zamkiem. Dziś Zamek na Hradczanach jest największym pod względem zajmowanej powierzchni zamkiem na świecie! Do kompleksu należą m.in. zabytkowe pałace, kościoły i kaplice, wieże obronne oraz ogrody.
I choć na Hradczanach można spędzić cały dzień, to najczęściej turyści wybierają dwa najważniejsze punkty na Zamku – Katedrę św. Wita i Złotą Uliczkę. Jeśli zdecydujecie się tu spędzić więcej czasu, to bilety są dostępne w wersji krótkiej (na tzw. “must-see”) i długiej (czyli “na wszystko”).
Katedra św. Wita – gotyckie arcydzieło
Katedra św. Wita (a w zasadzie Archikatedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha) to najważniejszy kościół w Czechach i jeden najbardziej charakterystycznych punktów praskiej panoramy. Strzelista budowla to nie tylko siedziba biskupa, ale też kościół koronacyjny i grzebalny czeskich królów. Tu znajdują się wszystkie najważniejsze narodowe relikwie i insygnia, w tym korona Św. Wacława – symbol suwerenności Czech.
Kościół na tym terenie istniał już w 925 roku. To właśnie w tej pierwszej świątyni miał miejsce ślub Wacława II z Elżbietą Ryksą i jej koronacja na królową Czech i Polski. Dzisiejsza katedra to trzeci kościół w tym miejscu. Jej budowa trwała od 1344 roku do roku… 1929, czyli niemal 600 lat! Dziś praska świątynia uważana jest za światowe arcydzieło dojrzałego gotyku i neogotyku.
A co zobaczyć w Katedrze św. Wita?
Najważniejszym miejscem w kościele jest kaplica św. Wacława z grobem patrona miasta. Ogromne wrażenie robi też skarbiec czeskich insygniów koronacyjnych, w którym (jak łatwo się domyślić) można zobaczyć owe insygnia. Zupełnie unikatowa w tej części Europy jest tzw. Złota Brama, czyli portyk ozdobiony mozaiką przedstawiającą Sąd Ostateczny. Nie sposób też ominąć bogato zdobionego, barokowego mauzoleum Jana Nepomucena, nad którym aniołowie podtrzymują szkarłatny baldachim. Niemal każda kaplica skrywa skarby sztuki sakralnej. Warto też podnieść wzrok i przyjrzeć się witrażom. Jeden z nich, ten w Kaplicy Arcybiskupiej, może wydać się Wam nieco bardziej współczesny od pozostałych – to projekt czeskiego malarza i grafika Alfonsa Muchy.
Złota Uliczka – strzelcy, alchemicy i artyści
Z pewnością wyobraźnię każdego turysty rozbudza Złota Uliczka. To krótka alejka przy której stoją niewielkie, kolorowe domki, wyglądające niczym z bajki. To mieszkania dobudowane na początku XVI wieku do wnęk w zamkowym murze. Początkowo służyły królewskim strzelcom (do dziś nad domkami biegnie korytarz łączący dwie wieże obronne), a także lokalnej biedocie. Inna teoria mówi, że nazwa Złota Uliczka pochodzi od żydowskich złotników, którzy mieli tu swoje warsztaty. Tu też mieli działać alchemicy, próbujący zmienić ołów w złoto i rozwikłać tajemnicę wiecznego życia za pomocą kamienia filozoficznego.
Z kolei XX wiek to czasy, w których Złotą Uliczkę opanowali artyści. W roku 1917, pod nr 22 zamieszkał Franz Kafka, który napisał tu aż 6 opowiadań. W 1929 roku na Uliczkę zawitał Jaroslav Seifert, który w jednym z domków napisał tomik wierszy, który przyniósł mu literacką Nagrodę Nobla. Dziś w uroczych domkach znajdują się przede wszystkim sklepiki z pamiątkami oraz ekspozycje przedstawiające życie w dawnych czasach.
Gotowi na wyprawę do czeskiej stolicy? Zapraszamy na nasze city breaki w Pradze!