TOP 5 Budapeszt. Najlepsze miejsca w węgierskiej stolicy

TOP 5 Budapeszt. Najlepsze miejsca w węgierskiej stolicy

Budapeszt to miasto, do którego uwielbiam wracać! Zawsze znajdę w nim coś, czego jeszcze wcześniej nie widziałam i zawsze jest to miła niespodzianka. W sierpniu 2020 mieliśmy spędzić wakacje na wschodzie Polski i na Białorusi, ale ze względu na sytuację polityczną u naszych sąsiadów, zdecydowaliśmy się na zmianę kierunku. To był strzał w dziesiątkę! W Budapeszcie spędziliśmy prawie tydzień, a węgierska stolica powitała nas niemal pustymi ulicami, gorącymi letnimi wieczorami, świetnymi imprezami i chwilą wytchnienia na termach. Ciężko mi było wybrać tylko 5 ulubionych miejsc, więc szybko przekonacie się, że trochę oszukałam 😉 Zapraszam na moje TOP 5 Budapeszt, w którym opowiem Wam jakie są najlepsze miejsca w tym mieście!

TOP 5 Budapeszt - Parlament
Neogotycki Parlament w Budapeszcie to wizytówka miasta

Stawkę otwiera… zabytkowa Hala Targowa!

Zabytkowa Hala Targowa to miejsce, w którym robią zakupy zarówno miejscowi, jak i turyści. W pięknym wnętrzu znajdziecie tu węgierskie specjały – papryki, miody, palinki, itp. Co ciekawe, mimo, że to turystyczne miejsce, ceny nierzadko są niższe niż w supermarketach. Z na pierwszym piętrze czekają na Was (moim zdaniem) najlepsze langosze w Budapeszcie 🙂

Hala Targowa – idealne miejsce, żeby kupić pamiątki i węgierskie specjały!

Dzielnica Żydowska w Mieście Elżbiety, ruin puby i sztuka uliczna!

Na miejscu czwartym w moim TOP 5 Budapeszt znalazła się cała dzielnica. Jej niesamowita atmosfera i liczne knajpki sprawiają, że miło spędza się tu czas. Erzsébetváros zawdzięcza swoją nazwę słynnej węgierskiej cesarzowej Sisi, która była też królową Węgier. Dawne Miasto Elżbiety zamieszkiwały przede wszystkim mniejszości narodowe, a w czasie II Wojny Światowej stanowiła getto. Po wojnie zrujnowana dzielnica żydowska pełna była opuszczonych kamienic i fabryk, które straszyły turystów i mieszkańców. Dziś VII dzielnica Budapesztu to centrum street artu i miejsce, w którym znajdziecie słynne na całą Europę ruin puby!

Pierwszy z nich, Szimpla Kert (jego nazwa oznacza dosłownie Prosty Ogród), powstał w 2002 roku jako miejsce kreatywnych spotkań. Wnętrze i dziedziniec zostały urządzone przy pomocy materiałów znalezionych w przeróżnych miejscach, a swój wkład w wystrój mieli młodzi artyści ze stolicy. Wkrótce Szimpla Kert trafił na listę miejsc polecanych przez Lonely Planet. Stopniowo coraz więcej opuszczonych budynków było adaptowanych na puby, kluby i restauracje. Znajdziecie tu m.in klub Instant Fogas z kilkoma parkietami, restaurację Mazel Tov, której nazwa nawiązuje do żydowskiej tradycji dzielnicy oraz jeszcze kilka innych miejsc. Jednak to Szimpla Kert pozostaje atrakcją turystyczną i jednym z najbardziej rozpoznawalnych pubów świata!

Budapeszt słynie z ruin pubów i street artu
Szimpla Kert i Instant Fogas
citylove_budapeszt_langosz

ZOBACZ TEŻ: Langosz. Węgierski street food

Praktycznie każdy kraj ma swoją charakterystyczną „uliczną” potrawę. W Wielkiej Brytanii warto spróbować sprzedawanych w gazecie fish&chips, zaś w Stambule bułki z makrelą. Hiszpania ma swoje tapas, Włosi pizzę sprzedawaną w kawałkach, zaś na Węgrzech niepodzielnie króluje langosz!  >>>

Wzgórze Zamkowe – widok na miasto na miejscu 3!

Na miejscu trzecim małe oszustwo, bo gdyby podejść do sprawy uczciwie musiałbym napisać chyba TOP 10 😉 Do moich ulubionych obiektów na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie należy m.in. kolejka Budavari Sikló, którą można wjechać na sam szczyt, oszczędzając sobie konkretnej wspinaczki. Kolejne miejsca to Kościół Macieja o strzelistej wieży oraz Baszta Rybacka przywodząca na myśl zamki disneyowskich księżniczek. To właśnie stąd roztacza się olśniewający widok na Dunaj, Parlament i Peszt! Warto też poświęcić chwilę, by odwiedzić pieczołowicie odrestaurowane wnętrza Kościoła.

TOP 5 Budapeszt - Wzgórze Zamkowe
Wnętrze Kościoła Macieja / Sklepik z ikonami na Wzgórzu Zamkowym / Wagonik funikolaru

Pełen atrakcji Park Miejski w Budapeszcie

Drugie miejsce w TOP 5 Budapeszt to kolejne małe oszustwo. Dlaczego? Dlatego, że w Parku Miejskim znajduje się aż kilka miejsc, które bardzo lubię. Po pierwsze zabytkowe Termy Szechenyi – najpiękniejszy z kompleksów termalnych na Węgrzech. Kilkanaście zewnętrznych i wewnętrznych basenów oraz liczne sauny i gabinety spa zapewnią tu rozrywkę na calutki dzień, zwłaszcza gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30℃ (choć zimą też jest tu bosko!). Jest tu też stosunkowo mało rodzin z dziećmi. Jeśli chcecie wybrać się na basen z pociechami, polecam niedawno wyremontowane Palatinus Furdo na Wyspie Małgorzaty ze zjeżdżalniami i innymi atrakcjami. 

Co jeszcze ciekawego znajdziecie w Varosliget? Uroczy Pałacyk Vajdahyunad z Muzeum Rolnictwa oraz staw miejski, który zimą zamienia się w ogromne lodowisko. Tuż obok parku znajduje się Plac Bohaterów z monumentalnym Pomnikiem Milenijnym i jedną z zabytkowych stacji pierwszego metra na kontynencie. Poza tym w Parku odbywają się liczne imprezy plenerowe – parę lat temu udało mi się trafić na jedną z nich 🙂

Tuż obok term znajduje się Budapeszteńskie ZOO, w którym zobaczycie zabytkowe budynki oraz nowoczesne wybiegi, a także rzadkie gatunki roślin (jest to jednocześnie ogród dendrologiczny). Najważniejsze są tu jednak zwierzęta – zobaczycie tu orangutany, goryle i inne gatunki małp; pingwiny oraz niedźwiedzia polarnego; tygrysy, żyrafy, hipopotamy i słonie (a nawet słoniątko!). Mieszka tu ponad 5000 tysięcy zwierząt, reprezentujących ok. 500 gatunków. ZOO w Budapeszcie świetnie łączy funkcję ochrony przyrody z misją edukacyjną (choć niestety większość wystaw edukacyjnych jest opisana jedynie po węgiersku). 

TOP 5 Budapeszt - Park Miejski
Zabytkowe kąpielisko / Zoo w Budapeszcie

TOP 5 Budapeszt – Parlament na miejscu 1!

Po prostu nie mogło być inaczej! Ogromny Parlament to wizytówka Budapesztu i jeden z najpiękniejszych (a moim zdaniem najpiękniejszy;)) budynek rządowy w Europie. Położony w Peszcie, tuż nad brzegiem Dunaju, przy rozległym placu Kossuth Lajos tér, poświęconym węgierskiemu bohaterowi narodowemu. Wbrew pozorom ten neogotycki budynek jest stosunkowo nowy, powstał po połączeniu trzech dawnych miast (Budy, Obudy i Pesztu) w jedno. Jego budowa rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, w 1885 roku, trwała do roku 1904 i zbiegła się z 1000-leciem państwa węgierskiego. 

Po raz pierwszy udało mi się wybrać na wycieczkę po wnętrzach Parlamentu. Bogate zdobienia są robią naprawdę imponujące wrażenie- na wykończenie Parlamentu zużyto aż 40 kg złota i pół miliona kamieni szlachetnych. Wszystko w Parlamencie podkreśla jego “węgierskość” – niemal wszystkie użyte materiały pochodzą z terenu kraju, zatrudniono też węgierskich artystów i robotników. Podczas wycieczki można również zobaczyć najważniejszą relikwię Węgier – Koronę św. Stefana oraz insygnia królewskie. A wszystko po to, by Parlament stał się symbolem narodowym. Z pewnością się to udało!

TOP 5 Budapeszt - Parlament w Budapeszcie
Centrum Turystyczne / Bogato zdobione wnętrza / Budynek Parlamentu

Mam nadzieję, że już pakujecie walizki na wyprawę do tego pięknego miasta 🙂 Sprawdźcie koniecznie nasze city breaki w Budapeszcie

Basia

close

Hej, zostań z nami na dłużej! Zapisz się do newslettera i otrzymuj informację o nowych postach raz w miesiącu!

Ekipa CityLove

Cześć! Tu ekipa CityLove :) Piszemy o tym, co kochamy w podróżach, o naszych wrażeniach i przeżyciach. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *