Mosty i kanały w Amsterdamie. Symbol holenderskiej stolicy
Niedawno o swoim pierwszym, zainspirowanym piosenką, city breaku w Amsterdamie pisała nasza Dominika, a dziś na warsztat bierzemy słynne kanały i mosty w holenderskiej stolicy (w sumie jednej z dwóch stolic :)). To prawdziwy symbol Amsterdamu i jedna z jego najważniejszych atrakcji turystycznych. Zapraszamy do lektury!
Kanały i mosty w Amsterdamie – ciekawostki:
Oto garść ciekawostek o Amsterdamie, przede wszystkim o słynnych kanałach i mostach!
- Amsterdam położony jest ok. 3 metrów pod poziomem morza, jednak dzięki przeróżnym technologiom stosowanym już od 500 lat, miasto nie znalazło się pod wodą. Słynne kanały były odpowiedzią na zwiększającą się liczbę mieszkańców. Gdy średniowieczny Amsterdam w XVI wieku zaczął się rozrastać, pojawiły się plany zagospodarowania przestrzennego, które do dziś stanowią szkielet dzisiejszego miasta.
- Charakterystyczny pierścień, którym kanały otaczają miasto, pochodzi z XVII wieku i nazywany jest Grachtengordel. Oznacza ono dosłownie “pas kanałów”, choć mają one raczej układ koncentryczny. W XVIII wieku opublikowano Grachtenboek, czyli księgę kanałów, przedstawiającą założenia urbanistyczne i plany kartograficzne. Cały system w 2010 roku został wpisany na listę UNESCO.
- W Amsterdamie znajduje się aż 165 kanałów – o 15 więcej niż w Wenecji. Trzy najważniejsze kanały pochodzą z tzw. Złotego Wieku, przypadającego na wiek XVII. Wtedy to Holandia stała się częścią Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, co przyniosło miastu znaczne dochody. Wzdłuż kanałów Herengracht, Prinsengracht i Keizersgracht stoi ponad 1,5 tysiąca budynków, a ceny nieruchomości osiągają tu niebotyczne ceny! Z tego powodu słowo Grachtengordel jest w Amsterdamie synonimem elity.
- Najstarszym kanałem w Amsterdamie jest Singel, który został przekształcony z fosy pod koniec XVI wieku. Przy brzegu Singelgracht znajduje się słynny targ kwiatowy.
- Na kanałach w Amsterdamie zacumowanych jest aż 2,5 tysiąca łodzi mieszkalnych, zaś same kanały liczą sobie ponad 100 km.
- Niegdyś kanały służyły przede wszystkim jako drogi transportowe do przewożenia towarów i ludzi. Dziś najpopularniejszym środkiem lokomocji w Amsterdamie jest rower, a po kanałach pływają głównie stateczki wycieczkowe. Co ciekawe, co roku z kanałów wydobywa się ok. 10-15 tysięcy rowerów, a do ich wydobywania zatrudnia się specjalne ekipy tzw. “poławiaczy rowerów”!
Zobacz też
- W Amsterdamie znajduje się aż 1281 mostów! To ponad 3 razy więcej mostów niż w Wenecji, w której doliczyć się można ich dokładnie 409. Najstarszym i najszerszym mostem w Amsterdamie jest Most De Torensluis zbudowany w 1648 roku. Najsłynniejszym jest z pewnością Magere Brug (czyli Chudy Most). To bardzo wąski most zwodzony, który otwiera się co ok. 20 minut. Ogromną popularnością cieszy się również Most Piętnastu Mostów położony na skrzyżowaniu Reguliersgracht i Herengracht. To punkt, z którego zobaczycie malowniczy widok na 15 innych, mniejszych mostków.
- Domy w Amsterdamie stoją na specjalnych palach. Na każdy z domów przypada ok. 10-15 słupów podporowych, a na Pałac Królewski ponad 13 tysięcy! Szacuje się, że Amsterdam stoi na 11 milionach słupów podporowych. To też powód, dla którego wiele kamienic w Amsterdamie jest przechylonych – w wyniku murszenia dawnych, najczęściej dębowych, pali, budynki pochylają się i “opierają” o sąsiada.
- I jeszcze mały update z lipca 2021 – w Amsterdamie właśnie stanął pierwszy na świecie most wydrukowany w technologii 3D. Jest to 12-metrowy most dla pieszych, wydrukowany ze stali nierdzewnej przez firmę MX3D, specjalizującą się w tego typu projektach. Most stanął w najstarszej części miasta, nieopodal Dzielnicy Czerwonych Latarni. Specjalny system monitoruje obciążenie, wibracje i ogólny stan konstrukcji, informując o konieczności ewentualnych napraw.
W Amsterdamie jest tyle ciekawych miejsc, że moglibyśmy pisać o nich godzinami! Do tematu jeszcze na pewno wrócimy, a tymczasem zapraszamy Was serdecznie na nasze city breaki w Amsterdamie!